Naujausios
Izraelis: tuščiosios žemės trauka
Izraelis kartais vadinamas ne tik šventąja, bet ir tuščiąja žeme. Jokių iškasenų – nei naftos, nei aukso, nei brangakmenių. Negana to, ji laikoma vienu iš karščiausių žemės taškų visomis prasmėmis. Apie tai primena po miestus vaikštantys ir autobusais važiuojantys ginkluoti kariai. Tačiau iš dykumos po metrą teritorijos atkovojanti šalis turi ypatingą trauką.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kaunas – Tel Avivas
Nors kelionių agentūros siūlo daugiau kaip tūkstantį eurų kainuojančias keliones į Izraelį, ten nukeliauti savarankiškai galima gerokai pigiau. Ne sezono metu lėktuvo bilietus į Tel Avivą galima gauti ir už 49 eurus. O viena pažįstama vasario mėnesiui bilietą pirmyn nusipirko už 5 eurus, atgal – už 35. Aišku, atskirai dar gali tekti sumokėti už bagažą. Tačiau, jeigu kelionei užtenka kuprinės su 10 kilogramų rankiniu bagažu, keliauti galima gana pigiai.
Skrydis iš Kauno. Po keturių valandų atsiduriame Tel Avive. Dar gera valanda – ir traukinuku nuriedame į Haderą, kur apsistojame pas svetingai sutikusią ir ekskursijas iš anksto užsakiusią garbaus amžiaus moterį.
Beje, kelionės traukiniu ir tarpmiestiniais autobusais nėra labai brangios. Nuvažiuoti iš Tel Avivo į už 50 kilometrų esančią Haderą kainuoja 26 šekelius arba per šešis eurus. Iš Haderos į už 105 kilometrų esančią Jeruzalę – 37 šekelius – apie 9 eurus. Už tiek pat iš Jeruzalės galima pasiekti už šimto kilometrų esantį kurortinį miestelį, kur geros prieigos prie Negyvosios jūros.
Hadera – maždaug Šiaulių dydžio miestas. Garsus tuo, kad jame pastatyta pirmoji šiluminė elektrinė, kuri ilgą laiką visą Izraelį aprūpindavo elektra. Dabar tiekia apie 20 procentų visos reikalingos elektros energijos.
Čia gyvena daug imigrantų iš Rusijos, kitų buvusios Tarybų Sąjungos respublikų ir Etiopijos.
Turizmas neša pelną
Kadangi pati Izraelio žemė savo gyventojams nieko veltui neduoda, jie priversti nuolat sukti galvą, kaip pragyventi ir labai daug dirbti. Gyvena parduodami aukštąsias technologijas, gamindami ginklus, vystydami turizmą ir žemės ūkį.
Dykumoje įsikūrusi valstybė išaugina tiek žemės ūkio produkcijos, jog vaisiais ir daržovėmis aprūpina savo gyventojus ir dar eksportuoja į kitas šalis. Pavyzdžiui, čia išaugusios bulvės eksportuojamos į Rusiją, turinčią didžiulius derlingos žemės plotus.
Žemės ūkio specialybė laikoma prestižine. Į žemės ūkio specialistus rengiančius universitetus – vieni iš didžiausių konkursų.
Vienintelį dalyką, kurį iš paties Kūrėjo gavo izraeliečiai – turizmui labai palankios vietovės: Viduržemio ir Negyvoji jūros, turtinga istorija, su Biblijos veikėjais ir Kristaus gyvenimu susijusios vietos.
Rusų turizmo bendrovės vienos ekskursijos kaina, priklausomai nuo atstumų ir lankomų objektų skaičiaus – apie 150 – 200 šekelių arba 35 – 45 eurai. Užsakant kelias ekskursijas, galima gauti nuolaidą.
Aštuntą ryto išskridusios iš Kauno spėjame pasiekti Haderą ir dar miesto autobusu nuvažiuoti iki Viduržemio jūros. Kitas dienas – ekskursijos į Tel Avivą, Haifą, Galilėją, Jeruzalę, prie Negyvosios jūros.
Nori gyventi – privalai suktis
Penktadienio popietę prasideda šabatas – judėjų kassavaitinė šventė, švenčiama kiekvieną savaitgalį nuo penktadienio popietės iki šeštadienio saulėlydžio.
Apie 14 valandą, baigę darbą, žmonės skuba pirkti pitų, pyragų su pynėmis ir kitų dalykų, nes šeštadienį, šabato dieną, niekas nebedirbs. Švęsdamos šabatą tikinčios šeimos skaito Torą. Skaito po truputį, kad geriau įsisąmonintų ir suprastų tekstą. Dažniausiai nedirba net rusų ir arabų parduotuvės, nes jaučia judėjų spaudimą, tačiau turistai į ekskursijas vežami ir per šabatą.
Sekmadienį prasideda nauja darbo savaitė. Izraeliečiai dirba šešias dienas per savaitę. Dažniausiai po devynias valandas. Už mėnesį darbo gauna vieną dieną atostogų.
Naują savaitę pradedame Jeruzalėje. Čia, senamiestyje, yra nebrangūs svečių namai, kur nakvynę aštuonviečiame ar kiek mažesniame kambaryje ir pusryčius galima gauti ir už 15–20 eurų. Tačiau gyventi tektų su svetimomis, visiškai nepažįstamomis moterimis.
Apsistojome jaunos šeimos namuose. Jų sūnelis porai dienų užleido savo kambarį. Kambarys – drauge ir slėptuvė. Nedidelis langelis su aklina metaline langine. Sunkios metalinės durys. Jeigu pradėtų bombarduoti, visa šeima subėgtų į šitą kambarį.
Tokias slėptuves Izraelyje turi kiekvienas butas. Toje daugiaaukščio pusėje siena – stipresnė, atspari bombardavimui.
Rytas. Jauna dviejų vaikų mama sukasi kaip vijurkas. Ruošia pusryčius vaikams. Kol jie pusryčiauja, kepa kiaušinienę, kurią įdės sūnui ir dukrai priešpiečiams į mokyklą. Patikrina gertuves, ar turi vandens. Pamokos pradinukams trunka nuo aštuonių ryto iki pusės trijų popiet. Valgyklų mokyklose nėra.
Netrukus vaikai jau sėdi mamos automobilyje. Moteris veža dvi savo atžalas į mokyklą. Grįžta. Tuomet pati ruošiasi į darbą. Turi atrodyti reprezantatyviai. Darbas – atsakingas.
Motinystė Izraelyje nėra lengva. Moterys dirba iki pat gimdymo dienos. Pagimdžius tik tris mėnesius leidžiama paauginti kūdikį. Tuomet jį tenka palikti močiutei ar samdytai auklei, o pačiai eiti į darbą. Žinoma, niekas nedraudžia auginti vaikus ir ilgiau, tačiau tuomet teks gyventi iš nedidelių pašalpų.
O to daryti neapsimoka. Nes už darbą Izraelyje mokamas padorus atlyginimas. Minimalus valandos įkainis – 29,5 šekelio – 7,20 euro. Už viršvalandžius mokama 25–50 procentų daugiau, o už darbą šeštadieniais – iki 200 procentų.
Nepaisant motinystei nelabai palankių sąlygų, šeimos augina po keturis ir daugiau vaikų. Keturios atžalos laikomos optimaliu variantu.
Beje, nuo vaikų skaičiaus priklauso ir mokesčiai valstybei.
Atvykėliai nesigaili emigravę
Visi Izraelyje sutikti ir kalbinti žmonės – atvykėliai. Vieni čia gyvena jau tris dešimtmečius, kiti – tik dešimtmetį ar kelerius metus. Tačiau nė vienas nesigaili čia atvažiavęs.
Vidutinis atlyginimas siekia apie 10 tūkstančių šekelių – 2,4 tūkstančio eurų į rankas.
Nors Izraelis – labai brangi šalis, tačiau niekas iš sutiktų ir kalbintų daug dirbančių žmonių pajamomis nesiskundė. Pensininkai taip pat gyvena per daug netaupydami.
Atrodo, jog ir socialiniai reikalai suteikia Izraeliui savotiško patrauklumo ir žavesio.
Į vieną iš ekskursijų vežė vairuotojas, repatrijavęs iš Baltarusijos. Sovietiniais laikais tarnavo armijoje Šiauliuose. Į Baltarusiją parskrenda tik kartą per metus. Įsitvirtino Izraelyje. Čia gyvenimus sukūrė jo vaikai.
Kito ekskursantų autobuso vairuotojas kilęs iš Moldovos. Taip pat žinojo Lietuvą, nes tarnavo armijoje Kalvarijoje. „Į Izraelį persikėliau jau būdamas 39 metų. Tačiau dar spėjome persiorientuoti ir patys, ir vaikai. Čia jie baigė mokslus, įsitvirtino. Sulaukiau anūkų. Visi nusipirkome gerus butus. O Moldavijoje likę kaimynai skursta. Drauge su vaikų šeimomis spaudžiasi ankštuose butukuose“, – pasakojo vairuotojas.
Haderoje, miesto autobuse, išgirdusi, jog kalbame ne vietos kalba, pašnekino bendrakeleivė rusė. Keliolika metų čia gyvenanti rusakalbė moteris pasakojo turinti darbą, įsigijo būstą, rodė anūkų nuotraukas telefone ir ragino mus persikelti gyventi į Izraelį.
Nesigailėjo emigravusios ir moterys, pas kurias buvome apsistojusios. Garbaus amžiaus ponia Haderoje gyvena komfortabiliomis sąlygomis. Jai padėti ateina socialinė darbuotoja. Turi draugių. Skaito knygas hebrajų kalba.
Jaunoji dviejų vaikučių mama taip pat sakė, jog gyventi Izraelyje yra didžiulis iššūkis. Tačiau tas iššūkis jai patinka.
„Žmogus čia nuo mažens grūdinamas. Jam diegiama mintis, jog veltui nieko negausi. Reikia daug dirbti. Čia niekam nesu nešusi vokelio. Nei gėlių, nei butelio brangaus gėrimo. Paėmęs kyšį tuoj pat atsidurtų kalėjime. Nesvarbu, ar jis prezidentas, ar premjeras, ar rabinas. 95 procentai teismų sprendimų čia yra teisingi. Žmonės bijo daryti blogus darbus, nes ateis bausmė. Medicina čia aukščiausio lygio, pagydomos ir onkologinės ligos. Žmonės dažniausia miršta tik sulaukę gilios senatvės“, – šalį gyrė dviejų vaikų mama, pas kurią buvome apsistojusios Jeruzalėje.
Autorės nuotr.
Lapkričio 24-oji. Negyvosios jūros vanduo šiltas kaip arbata. Nubridus vos už kelių metrų nuo kranto galima gulėti ant druskų ir mineralų prisotinto vandens.
Haderos miestą galima atpažinti iš tolo. Jos skiriamasis ženklas aukšti šiluminės elektrinės kaminai.
Namų ir kelių statybos vyksta sparčiai.
Keisarijoje, žydų karaliaus Erodo hipodrome, daugybė turistų.
Aukštas deimantų apdirbimo technologijas išradę Izraelio mokslininkai drauge atrado ir dar vieną izraeliečių pragyvenimo nišą. Jie perka nešlifuotus deimantus, juos apdirba ir eksportuoja. Deimantų centruose dirba aukšto lygio juvelyrai ir daugybė visomis pasaulio kalbomis šnekančių konsultantų.