
Naujausios
Visuomenininkas išleido istorinį jubiliejinį medalį
Istorinės rekonstrukcijos klubo Žiemių pradas „Simkala“ įkūrėjas ir vadovas joniškietis Andrius Bitaitis savo iniciatyva išleido Sidabrės 730 metų sukakties paminėjimui skirtą jubiliejinį medalį ir suvenyrinių magnetukų.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Jubiliejiniame medalyje vaizduojama Sidabrės pilis, kurios XIII amžiuje puldinėjusiam Vokiečių Ordinui nesisekė užimti. 1288 metais Sidabrės papilyje buvo surengtos skerdynės, papilys sudegintas, bet pilis nepaimta. Tačiau apgulties išvarginti, didelių nuostolių patyrę Sidabrės gyventojai, kurių ūkinė veikla 1289-ųjų pavasarį–vasarą buvo smarkiai sutrikdyta, pradeda nesutarti, dalis jų siūlo pasiduoti Livonijos Ordinui, kita pusė nori priešintis toliau. Priešinimosi šalininkai lieka papilyje, nusileidžiantieji vokiečiams – pilies viduje. Pastarieji kreipiasi į Mintaujos komtūrą, nežinia, ko tikėdamiesi, galbūt likti ten gyventi. Tačiau netrukus jie iškeldinami į Livoniją, o Sidabrės pilis sudeginama.
30 gramų svorio keturių centimetrų skersmens medalis, skirtas Sidabrės 730-mečiui, nulietas iš žalvario, dengtas tamsintu alavu ir įtvirtintas mediniame laikiklyje. Medalis išleistas šimto vienetų tiražu.
Pasak joniškiečio, istorinės rekonstrukcijos klubo Žiemių pradas „Simkala“ įkūrėjo ir vadovo Andriaus Bitaičio, idėja buvo sukurti simbolį, kuris primintų Sidabrės pilies istoriją, nes dabar ši istorinė vieta tam tikra prasme lieka „nuskriausta“. Buvusioje piliavietėje nuo XVII amžiaus veikia kapinės, stovi koplyčia, tad gyventojams su buvusia pilimi toji vieta neasocijuojasi. Be to, ilgą laiką trūkstant archeologinių duomenų, o vėliau – tiesiog nedovanotinai užsimiršus, net ženklas–rodyklė į paminklinę vietą buvo nukreiptas priešinga kryptimi.
Medalį su imaginacine (įsivaizduojama – aut. past.) Sidabrės pilimi, kurią piešė pats A. Bitaitis, ir magnetukus – su pilies atvaizdu, istorinių dokumentų fragmentais – pagamino vilniuje įsikūrusi įmonė „Cera“. Medaliui medinius stovus darė „Simkala“ nariai, entuziastai, nes kitaip nebūtų užtekę finansinių išteklių. Leidybą parėmė viena įmonė, daugiau sudėtos klubo ir jo vadovo A. Bitaičio lėšos.
Magnetukų galima įsigyti Joniškio Turizmo ir verslo informacijos centre. Netrukus ten turėtų atsirasti ir dalis medalių tiražo.
A. Bitaičio iniciatyva taip įamžinama jau ne pirma krašto sukaktis. Prieš metus jis kartu išleido Garuozos šilo mūšio jubiliejinei sukakčiai (1287 m.) paminėti skirtą medalį ir kartu su dailininku Artūru Slapšiu – pašto ženklą, ant kurio pavaizduotas minėto menininko sukurto karžygio portretas.
Autorės nuotr.
30 gramų svorio keturių centimetrų skersmens medalis nulietas iš žalvario, dengtas tamsintu alavu ir įtvirtintas mediniame laikiklyje.
Andrius Bitaitis redakcijai sakė, kad norėjo įprasminti Garuozos šilo mūšio 730 metų sukaktį.
Išleisti kelių rūšių magnetukai.