
Naujausios
Nori greičio ir azarto – žaisk skvošą
Skvošas – sporto šaka, apie kurią kol kas žino tikrai ne visi lietuviai. Save nedideliu šios sporto šakos aistruoliu vadinantis šiaulietis Nerijus Šiaulys skvošą apibūdina Džo Baringtono žodžiais: „Tai boksas ir šachmatai kartu sudėjus“.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Iš Didžiosios Britanijos į Lietuvą keliavo ilgai
Nerijus Šiaulys pasakoja, kad iš Didžiosios Britanijos į Lietuvą atkeliavęs skvošas – labai greitas ir azartiškas. Jį lengvai gali įvaldyti bet kas, ypač tie, kurie kada nors domėjosi rakečių sportu – tenisu, badmintonu...
„Įvykiai keičiasi labai greitai. Reikia labai daug judėti ir mąstyti. Žaidžiant skvošą jūsų galvoje blogoms mintims nelieka vietos, jos lieka sportiniame krepšyje“, – užsidegęs pasakoja entuziastas.
Skvošas šiek tiek panašus į tenisą, tačiau žaidžiamas uždaroje erdvėje. Žaidžia du žaidėjai. Tikslas – neleisti kamuoliukui nukristi daugiau nei vieną kartą iš eilės ant grindų. Vienas mačas iki trijų pergalių trunka apie valandą. Kartais žaidžiama du prieš du, tačiau Lietuvoje tokios praktikos dar nėra.
Žaidimas vyksta uždarame korte, žaidėjus supa keturios sienos ir kamuoliuką galima į jas mušti. Tačiau yra ir zonos, į kurias negali jo pataikyti. Paskutinėje fazėje turi liesti prieš save esančią sieną. Priešininkas smūgių blokuoti negali.
„Skvošą žaisti yra labai paprasta. Užtenka vieno karto aikštelėje, susipažinti su taisyklėmis ir tu jau gali pradėti treniruotes“, – vilioja naujo žaidimo aistruolis.
N. Šiaulys lygina skvošą su lauko tenisu, tik lauko tenisas žaidžiamas didelėse erdvėse, skiriasi raketės ir kamuoliukai. Skvošo žaidėjų raketės lengvesnės, mažesnis kaučiukinis kamuoliukas.
Giliausios šio sporto šakos tradicijos yra Didžiojoje Britanijoje. Teigiama, kad šį žaidimą sugalvojo kaliniai. Jis išplito į minėtos šalies kolonijas – Australiją, Indiją, Pakistaną. Šiuo metu itin populiarus Egipte. Į Lietuvą skvošas atkeliavo neseniai. Pašnekovas mano, kad dėl to, jog jam reikia atitinkamos infrastruktūros.
Šiauliuose pagal visus reikalavimus įrengta sertifikuota skvošo salė atsirado pastačius „Kane's“ areną. Pritaikytas skvošo aikšteles dar turi Vilnius, Kaunas, Klaipėda ir Druskininkai.
Mokosi iš stipresniųjų
Kodėl skvošas? Nerijui sportas visada buvo mėgstama veikla – žaidė krepšinį, bėgiojo, tačiau ieškojo tokios šakos, kurioje save labiau realizuotų. Norėjosi per trumpą laiką išeikvoti daug energijos. Jis tvirtina, kad treniruotės metu prakaitas pliaupia upeliais, sudega 600–1 000 kalorijų.
Sportininkas pasakoja, kad po pirmos treniruotės kitą dieną skaudėjo visus raumenis.
„Dabar tobulinu techniką. Trenerių Šiauliuose nėra. Patirties semiamės varžybose iš aukštesnės patirties žaidėjų. Kartais pasikviečiame dienai trenerį iš kitų miestų, nuvažiuojame pasitreniruoti į Jelgavą. Lietuvoje profesionalaus skvošo nėra“, – apie savo kiek daugiau nei dvejų metų kelią naujoje sporto šakoje pasakoja Nerijus.
Jis prisimena, jog teko matyti, kaip žaidžia į Lietuvos sporto universitetą pagal ERASMUS programą atvažiuojantys studentai, kurie savo šalyse yra daug pasiekę. „Ten kita kartelė. Jei nori profesionalumo, turi sportuoti nuo mažumės. O mes pradėjome sportuoti, kai jau pažiūros susiformavusios, nėra paprasta išmokti. Tapti superiniu sportininku kažin ar užtektų laiko“, – abejoja.
„Iš šios sporto šako pragyventi ir užsidirbti gali tik treneriai. Aš turiu sportinių ambicijų kuo geriau žaisti prisidedant prie visos Lietuvos skvošo bendruomenės ir sporto šakos augimo“, – nekelia sau itin didelių tikslų pašnekovas.
Tačiau sako, jog tolimoje perspektyvoje bus galima galvoti ir apie vaikų treniravimą, tik pirma nori pats tapti stipriu žaidėju.
Nerijus svarsto, jei kada skvošas taps olimpine sporto šaka, gal jis atsiras ir sporto mokyklose. Reikia trenerių ir infrastruktūros. Tada galima pritraukti vaikų, auginti profesionalų kartą.
Subūrė vieningą skvošo bendruomenę
Nerijus Šiaulys ne tik pats entuziastingai sportuoja, bet ir subūrė vieningą skvošo bendruomenę.
„Tai nišinis sportas, jį žaidžia tik entuziastai. Atsiranda vis daugiau žmonių, kurie ateina pamušinėti į sieną, kad paliktų visas problemas už korto stiklo. Tai yra laiko praleidimo forma“.
Sportininkas pasakoja, kad per socialinius tinklus suburtoje bendruomenėje – apie 50 žmonių. Moterų penkis kartus mažiau nei vyrų. Tuo tarpu pas kaimynus Latvijoje populiarus skvošas ir tarp moterų, ten yra stiprių žaidėjų, turinčių aukštą reitingą. Nerijus tvirtina, kad moteris ir vyras gali būti lygiaverčiai partneriai, nes fizinė jėga nėra privalumas.
Bendruomenė kartą per mėnesį organizuoja pažintinius skvošo vakarus, kur susidomėjusius šiuo žaidimu naujokus moko individualiai. Šiauliuose sportuojančiųjų amžius nuo 25 iki beveik 50 metų.
„Savarankiškai gyvenantys žmonės ieško išraiškos formų, todėl naują Lietuvoje sporto šaką kultivuoja būtent tokio amžiaus žmonės“, – mano Nerijus.
Jaukinasi sportinius pasiekimus
Apie panašią sporto šaką, kaip lauko tenisas, kalbama, kad tai aristokratų sportas, nes yra brangus. Pašnekovas aiškina, kad skvošui žaisti reikia tik raketės, sportinių batelių bei bet kokios patogios sportinės aprangos. Raketė tarnauja ilgai, tik reikia stygas persitempti. Mokestį už korto nuomą žaidžianti pora dalijasi perpus.
Nerijus treniruojasi du kartus per savaitę. Dar vieną dieną skiria sporto klubui, kur stiprina fizinę formą.
Vasarą turi dar vieną hobį – nardo Lietuvos vandens telkiniuose. Šis naujas pomėgis atsirado šią vasarą, kai dėl bėgiojant traumuotos kojos kurį laiką skvošo žaisti negalėjo.
2015 metais Lietuvoje suburta skvošo federacija kiekvienais metais organizuoja Taurės etapus Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose.
Nerijus džiūgauja, kad šįmet spalio pradžioje dvi dienas vykusiame Šiaulių etape dalyvavo rekordinis dalyvių skaičius – 32. Poros varžėsi keturiose grupėse, o dviejose iš jų šiauliečiai tapo prizininkais.
Sportininkas netveria noru pasidalyti žiniomis ir apie aukščiausios kategorijos turnyrą – Lietuvos skvošo čempionatą. Šiais metais jame dalyvavo 5 vyrai ir 1 moteris iš Šiaulių. Nerijus prisipažino, kad ir jis, ir kiti šiauliečiai skvošo mėgėjai lygiuojasi į savo bendruomenės narį Gedą Stankevičių, kuris patenka į Lietuvos skvošo žaidėjų TOP15. O šiaulietė Raminta Skirmantienė Lietuvos skvošo čempionate dalyvavo pirmą kartą, užėmė 5 vietą ir patenka į Lietuvos moterų TOP4.
Pats Nerijus Lietuvos čempionate užėmė 27 vietą iš 42 ir kol kas savo pasiekimu nenusivylė, tačiau tikisi ateityje prisijaukinti didesnę sėkmę.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulietis Nerijus Šiaulys – naujos skvošo sporto šakos entuziastas.