
Naujausios
„Jei gali – padėk savo kraštui“
Kelmės rajone, Užvenčio seniūnijos Kolainių kaime, gyvenantys ūkininkai Irena ir Juozas Spudžiai po dvidešimties metų sunkaus darbo, kai kūrė ūkį, dabar gali sau leisti išvykti atostogų. Juos pakeičia drauge ūkininkaujantis sūnus Martynas.
Visi trys Spudžių vaikai liko Lietuvoje. „Kad jauni žmonės masiškai emigruoja, yra ir tėvų kaltės, – sako Juozas Spudis. – Jie patys ragina: „Vaikai, važiuokit, nevarkit kaip mes vargstame.“ Turime būti piliečiai ir padaryti viską, kad vaikai liktų Lietuvoje. Ir elgtis turime taip, kad vaikams dėl mūsų nebūtų gėda.“
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mechanizatorių dinastija
Juozo Spudžio profesija – inžinierius mechanikas. Jo pėdomis seka ir sūnus Martynas, baigiantis studijas A. Stulginskio universitete. Mechanizatorius buvo ir pono Juozo tėvas.
Ši profesija bene labiausiai praverčia ūkyje. Spudžiai jau dairosi pirkti galingesnį kombainą, kuris vienas galėtų nupjauti visus laukus. Prie jo vairo sės sūnus Martynas.
Dabar Spudžių ūkyje dirba devyni žmonės. Ūkininkas nemėgsta dejuoti, tad ir kalbėdamas apie darbininkus išlieka santūrus: „ Kolainiuose yra ką samdyti. Neturiu nė vieno iš kitur atvažiavusio darbininko. Tik prie kiekvieno žmogaus reikia atskiro priėjimo. Jei gražiai paprašai, kad reikia padaryti, darbininkas tikrai padarys.“
Savo darbo karjerą Spudžiai pradėjo Kupiškyje. Ten turėjo labai geras sąlygas. Kaip specialistai gavo patogų būstą. Irena – prekybininkė, Juozas dirbo inžinierium mechaniku.
Tačiau, kai atkūrus Lietuvos nepriklausomybę abiejų tėvai atgavo žemę, jauna šeima sugrįžo į gimtinę.
Negali būti vienadienis
Juozas įkalbėjo savo tėvuką šalia atgautosios dar pasiimti žemės pagal Valstiečių ūkio įstatymą. Taigi, ūkininkauti Spudžiai pradėjo nuo 42 hektarų.
„Tuomet šitiek žemės atrodė labai daug. Juk valdydavome tik po 50 arų, – mena ūkininkas. – Sena technika nelengva buvo tiek hektarų įdirbti. Kai nusipirkome pirmąjį traktorių T-25, negalėjau atsidžiaugti. O kai į kiemą įvažiavo naujas „Belarusas“, atrodė kaip stebuklas. Tuomet nebuvo nei tiek agregatų, nei technikos. Keturiolika karvių melžėme rankomis. Kibiras ir rankos buvo pagrindinės darbo priemonės.“
Sunkiausi buvo keleri pirmieji ūkininkavimo metai. Palyginus su pradžia, šiandieninės nesėkmės ar nuostoliai, ūkininko žodžiais, nėra katastrofa.
Praėję metai buvo lietingi. Tačiau Spudžiai pasamdė daugiau kombainų ir laiku suspėjo nuimti visą derlių. Turi džiovyklą. Ir drėgnesni grūdai gerai išdžiūvo. Finansine prasme metai buvo geri.
Šiųmetinė sausra atnešė nuostolių. Derlius – gerokai prastesnis. Be to, ūkininkas buvo sudaręs nemažai išankstinių sutarčių. Dėl sausros grūdai pabrango. Už miežių toną be išankstinių sutarčių galėjai gauti 60 eurų, už kviečius – 30 eurų daugiau. O pagal išankstines sutartis, tai yra gerokai pigiau, Spudžiai turėjo atiduoti daugiau kaip pusę derliaus.
Bet ūkininkas sąžiningai atsiskaitė su visomis įmonėmis: „Negali būti vienadieniu verslininku. Juk niekas manęs nevertė daryti išankstinių sutarčių, tad neturėjau teisės elgtis nesąžiningai.“
Žemė – kasmetinis pirkinys
Šiuo metu Spudžiai drauge su ūkininkaujančiu sūnumi Martynu valdo 600 hektarų žemės. 450 hektarų skiria augalininkystei, likusią – pievoms ir ganykloms.
Ne visa žemė – nuosava. Kasmet jos perka. Už pirmuosius hektarus mokėjo po tūkstantį litų. Dabar perka po pusketvirto tūkstančio eurų. Šiemet nuosavi plotai papildyti dar 11 hektarų – penkis pirko vyresnieji Spudžiai, šešis – sūnus Martynas. Nuosavos žemės plotus ūkis papildo beveik kasmet.
Aplink Kolainius nusipirkti žemės didelių problemų nekilo. Tik pradžioje labiau trūko pinigų. Apie šimtą hektarų pavyko nusipirkti iš valstybės.
Žemė šiose apylinkėse nėra labai naši. Daug durpynų. Pačiose durpingiausiose vietose ūkininkai užtvėrė ganyklas gyvuliams.
Šiuo metu laiko 315 galvijų. 60 iš jų – pieninių karvių banda. Pienininkystės Spudžiai ketina atsisakyti. Anksčiau laikė 109 melžiamų karvių bandą. Po truputį ją mažina. Pasiliks tik mėsinius galvijus ir augalininkystę.
Sandėlis ar dangoraižis?
Spudžiai fermą įrengė mechaninėse dirbtuvėse. Dabar joje jau nebetelpa gyvuliai. Norint toliau verstis pienininkyste reikėtų statyti ir naują fermą. Tai irgi viena iš priežasčių atsisakyti melžiamų karvių. Vargu ar atsipirktų naujos investicijos. Be to, su statybomis ir kaime nėra lengva.
Šalia fermos šeima nusprendė pasistatyti sandėlį. Bet žemė čia žemės ūkio paskirties. Statyboms reikia pakeisti paskirtį. Praėjo devyni mėnesiai, kol pavyko sutvarkyti visus formalumus.
„Atrodo, kad ne sandėlį, o dangoraižį vidury Kolainių ketinčiau statyti!“ – ironizuoja ūkininkas.
Tačiau žemaitiškas užsispyrimas, nepaisant sunkumų, padeda išspręsti visas problemas.
Ūkininkai keletą kartų pasinaudojo Europos parama. Statė mėšlidę, įsirengė melžimo aikštelę, pirko šienavimo technikos, javų kombainą, galingą traktorių. Taip pat teko įveikti daug formalumų, imti iš banko paskolų.
„Bankų niekuomet nebijojau. Su jais nekilo problemų. O kad tenka pavargti tvarkant formalumus atperka žinojimas, jog turėsi modernią techniką“, – sako J. Spudis.
Vaikai – namuose
Kurdami ūkį tokį, koks jis yra dabar, Spudžiai du dešimtmečius nieko sau neleido, tik daug dirbo ir taupė.
Tik dabar, sulaukę brandos, kasmet atostogauja šiltuosiuose kraštuose, savaitgaliais leidžia sau nuvažiuoti prie jūros, papramogauti. Tačiau prisimindamas visus sunkumus Juozas įsitikinęs – jeigu sugrįžtų jaunystė, vėl eitų tuo pačiu sunkiu keliu. Tik būtų šiek tiek gudresnis, nes išmoko ūkininkavimo pamokas.
Grįžimo į kaimą prasmė – ne vien klestintis ūkis. Matydami tėvų meilę savo gimtinei vaikai liko Lietuvoje. Nuo mažens jie dirbo kartu su tėvais.
Tais pačiais metais kaip ir ūkis gimęs sūnus Martynas pasirinko ūkininko kelią. Dar besimokydamas vidurinėje mokykloje įregistravo savo ūkį. Nors gyvena Šiauliuose, kasdien atvažiuoja į savo darbo vietą Kolainiuose. Statosi namą Užventyje. Persikels arčiau namų.
Jo rūpestis – augalininkystė, tėvų – gyvulininkystė. Tačiau ūkio Spudžiai neskaido. Nenori draskyti ir „dėlioti kiekvienas savo į atskirus stalčiukus.“ Ūkio vėliavoje parašyta tiesiog „Spudžių ūkis“.
Ūkininkų dukra Kristina gyvena Užventyje, dirba psichologe. Dukra Donata gyvena Šiauliuose ir dirba kineziterapeute reabilitacijos centre.
Reikia dalytis
Spudžių šeima Kolainiuose garsėja bendruomeniškumu, žinoma kaip rėmėja. Ūkininkai paremia daugiafunkciame centre organizuojamus renginius, šventes.
Nupirko ąžuolą, paprašė vietos meistro Rimo Petrausko padaryti kryžių ir, atsiklausę klebono, pastatė vietoj senojo kryžiaus. Užrašė „Visiems Kolainių krašto žmonėms“.
„Reikia dalytis, – įsitikinęs ūkininkas. – Jeigu neturi ko duoti, tai ir neduodi. Bet jeigu gali, reikia padėti savo kraštui.“
Autorės nuotr.
Irenos ir Juozo Spudžių šeima pasigamino savo ūkio vėliavą.
Kolainių kaimo ūkininkas Juozas Spudis sukūrė klestintį ūkį ir darbo vietą savo sūnui Martynui. Kolainiai sensta. Daugelis žmonių 50 – 60 metų. Reikia, kad kaimas atjaunėtų.
Irenos ir Juozo Spudžių šeima pasigamino savo ūkio vėliavą.
Irena ir Juozas Spudžiai džiaugiasi, jog per du dešimtmečius sukūrę ūkį ir įsukę žemės ūkio verslą dabar gali pagyventi ir sau.
Ūkininkai Spudžiai padėjo Kolainių daugiafunkcio centro teritoriją papuošti iš moliūgų padarytais žibintais.