Užstato sistema: naudojasi milijonai, bet kaip ji veikia, žino vienetai

Užstato sistema: naudojasi milijonai, bet kaip ji veikia, žino vienetai

Užs­ta­to sis­te­ma: nau­do­ja­si mi­li­jo­nai, bet kaip ji vei­kia, ži­no vie­ne­tai

And­rius To­ma­šas

Dau­giau nei 2 mln. Lie­tu­vos gy­ven­to­jų nau­do­ja­si už­sta­to sis­te­ma ir kas­met grą­ži­na 500 mln. gė­ri­mų pa­kuo­čių. Ta­čiau kaip ji vei­kia? Tą ži­no re­tas. Ar ka­da pa­gal­vo­jo­te, kur ir kaip ke­liau­ja mū­sų su­mo­ka­mas už­sta­tas? Kas at­si­tin­ka pa­kuo­tei, kai ją įme­ta­me į ta­ro­ma­tą? Ko­kio­mis lė­šo­mis iš­lai­ko­ma sis­te­ma? At­sa­ky­mus bei ki­tų įdo­mių fak­tų ra­si­te šia­me teks­te.

Nu­si­pir­kai gė­ri­mą – su­mo­kė­jai už­sta­tą; pa­kuo­tę grą­ži­nai – už­sta­tą at­ga­vai. Tiek su už­sta­to sis­te­ma su­si­du­ria­me mes. Bet šis pa­pras­tas 10 ct su­mo­kė­ji­mo ir at­siė­mi­mo me­cha­niz­mas – tik led­kal­nio vir­šū­nė.

„Užs­ta­to sis­te­ma su­kur­ta taip, kad pa­grin­di­niai jos gran­džiai – ei­li­niam var­to­to­jui – ji bū­tų kuo pa­pras­tes­nė ir aiš­kes­nė. Tuo me­tu tarp gė­ri­mų ga­min­to­jų, par­da­vė­jų ir USAD vyks­tan­čių pro­ce­sų mas­tai ge­ro­kai di­des­ni ir su­dė­tin­ges­ni“, – sa­ko už­sta­to sis­te­mą ad­mi­nist­ruo­jan­čios ne pel­no sie­kian­čios or­ga­ni­za­ci­jos „Užs­ta­to sis­te­mos ad­mi­nist­ra­to­rius“ (USAD) va­do­vas Gin­ta­ras Var­nas.

Užstato sistemos veiklos schema

Kur ke­liau­ja mū­sų su­mo­ka­mas už­sta­tas?

10 ct už­sta­tą už gė­ri­mo pa­kuo­tę su­mo­ka­me par­da­vi­mo vie­to­je. Ta­čiau tai ne­reiš­kia, kad jį to­je pat vie­to­je ir at­siim­si­me. To­dėl mū­sų už­sta­tas, kar­tu su ki­to­mis par­da­vi­mo pa­ja­mo­mis, iš par­duo­tu­vės ke­liau­ja pas gė­ri­mų ga­min­to­ją. Pas­ta­ra­sis, iš sa­vo pa­ja­mų at­sky­ręs už­sta­to da­lį, jį per­duo­da USAD, ku­ris mū­sų už­sta­tą iš­skirs­to par­duo­tu­vėms. Bet tik toms, ku­rio­se ga­li­ma grą­žin­ti pa­kuo­tes, ir tik tiek, kiek pa­kuo­čių vi­si drau­ge čia grą­ži­no­me.

Į pa­kuo­tes prii­man­čias par­duo­tu­ves ke­liau­ja ne tik lė­šos už už­sta­tą, bet ir kom­pen­sa­ci­jos už są­nau­das ta­ro­ma­to ar ta­ros su­rin­ki­mo punk­to prie­žiū­rai. Ta­čiau iš kur USAD gau­na tam lė­šų? Juk 10 ct už­sta­tą su­mo­kė­ję pir­kė­jai jį at­sii­ma.

„Pag­rin­di­nis mū­sų įplau­kų šal­ti­nis – gė­ri­mų ga­min­to­jų ir im­por­tuo­to­jų su­bsi­di­jos. Tai maž­daug 55 pro­c. mū­sų pa­ja­mų. Ko­dėl jie mo­ka su­bsi­di­jas? Nes už gė­ri­mų pa­kuo­tes ir jų tvar­ky­mą at­sa­kin­gi tie, ku­rie jas iš­lei­džia į rin­ką. Dar apie 30 pro­c. pa­ja­mų gau­na­me par­duo­da­mi pa­kuo­čių ža­lia­vą. Apy­tik­riai 15 pro­c. – gy­ven­to­jų su­mo­kė­tas, ta­čiau neat­siim­tas už­sta­tas. Tie­sa, sie­kia­me, kad pa­sta­ro­ji įplau­kų da­lis vis ma­žė­tų ir Lie­tu­vos gy­ven­to­jai grą­žin­tų dau­giau pa­kuo­čių“, – pa­sa­ko­ja G. Var­nas.

Su­žiū­ri kiek­vie­ną iš šim­tų mi­li­jo­nų pa­kuo­čių

Tarp ga­min­to­jų, par­da­vė­jų, pir­kė­jų (t. y. mū­sų) bei USAD kas­met cir­ku­liuo­ja apie pu­sė mi­li­jar­do gė­ri­mų pa­kuo­čių, be to, jos ga­mi­na­mos iš skir­tin­gų me­džia­gų, yra skir­tin­gų tū­rių bei for­mų. Kad vis­kas veik­tų sklan­džiai, USAD tu­ri iden­ti­fi­kuo­ti kiek­vie­ną iš jų bei su­skai­čiuo­ti, kiek ko­kių pa­kuo­čių grą­ži­na­ma kiek­vie­na­me iš 3 tūkst. ta­ros su­rin­ki­mo punk­tų.

Ne­ma­žą da­lį skai­čia­vi­mo dar­bų at­lie­ka ta­ro­ma­tai (štai to­dėl bū­ti­na, kad jų eti­ke­tės lik­tų ne­pa­žeis­tos, o for­ma – ne­pa­ki­tu­si). Ran­ki­niu bū­du su­rink­tos pa­kuo­tės per­skai­čiuo­ja­mos USAD skai­čia­vi­mo cent­re. Tik ži­nant, kur ir ko­kios pa­kuo­tės bu­vo su­grą­žin­tos, ga­li­ma kom­pen­suo­ti są­nau­das.

Be­veik pu­sant­ro mi­li­jo­no pa­kuo­čių kas­dien su­ren­kan­ti už­sta­to sis­te­ma vei­kia 1 pa­kuo­tės tiks­lu­mu. G. Var­no tei­gi­mu, toks tiks­lu­mas už­tik­ri­na ir sis­te­mos skaid­ru­mą, o tai ypač svar­bu USAD, ku­ri yra ne pel­no sie­kian­ti vie­šo­ji įstai­ga.

Lie­tu­vo­je dau­giau šva­ros, pa­sau­ly­je ma­žiau tar­šos

Nors mū­sų kon­tak­tas su už­sta­to sis­te­ma bai­gia­si, vos tik at­sii­ma­me už­sta­tą, pa­kuo­tės ke­lias čia dar tik įpu­sė­ja. Grą­žin­ta pa­kuo­tė ke­liau­ja į USAD skai­čia­vi­mo cent­rą, kur plas­ti­ki­nės ir me­ta­li­nės pa­kuo­tės pre­suo­ja­mos, stik­li­nės – smul­ki­na­mos. Ga­liau­siai taip per­dir­bi­mui pa­ruoš­tos pa­kuo­tės par­duo­da­mos di­džiau­sią kai­ną pa­siū­liu­siems ža­lia­vų per­dir­bė­jams, ku­rie kas­met at­ren­ka­mi kon­kur­sų bū­du. Šiuo me­tu stik­las per­dir­ba­mas čia pat Lie­tu­vo­je, aliu­mi­nis – Vo­kie­ti­jo­je, o plas­ti­kas – Ru­mu­ni­jo­je.

Per­dirb­tas stik­las virs­ta nau­jais bu­te­liais, aliu­mi­nis – nau­jo­mis skar­di­nė­mis, plas­ti­ko ga­mi­nių įvai­ro­vė pla­tes­nė – nuo nau­jų PET bu­te­lių iki po­lies­te­rio au­di­nio ir ki­tų plas­ti­ko ga­mi­nių. Šiems ga­mi­niams rei­kia ge­ro­kai ma­žiau ener­gi­jos są­nau­dų, tad kas­met grą­žin­da­mi de­šim­tis tūks­tan­čių to­nų pa­kuo­čių ne tik šva­ri­na­me sa­vo ap­lin­ką, bet ir ma­ži­na­me tar­šą vi­sa­me pa­sau­ly­je. Užs­ta­to sis­te­mo­je da­ly­vau­jan­tys Lie­tu­vos gy­ven­to­jai kas­met su­stab­do apie 50 tūkst. t pa­pil­do­mų CO2 emi­si­jų su­si­da­ry­mą.

Sug­rą­ži­na­mų vien­kar­ti­nių gė­ri­mų pa­kuo­čių sta­tis­ti­ka

Spa­lio mė­ne­sį grą­žin­tų pa­kuo­čių skai­čius:

* Šiau­lių mies­te – 1,9 mln.

* Šiau­lių ra­jo­ne – 0,5 mln.

* Vi­so­je Lie­tu­vo­je – 45,8 mln.

Užs. Nr. 402028