
Naujausios
Nelaimės ištiktai šeimai padėjo geri žmonės
Linas Sabas augina aštuonis vaikus. Jis vaikams – ir tėtis, ir mama.
Gausią šeimą iš gimtųjų namų Pamuckų kaime (Pakruojo raj. išvijo šių metų vasaros pradžioje kilęs gaisras. Dabar šeima apsistojusi trijų kambarių bute Petrašiūnuose. Nuo nepriteklių šeimą gelbėja geri žmonės.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Policijos dovana
Užvakar Pakruojo policijos pareigūnai aplankė šeimą ir perdavė prieš kelias dienas įvykusios tradicines Pyragų dienos metu rajono komisariato pareigūnų ir darbuotojų suaukotus pinigus, taip pat dovanas ir suvenyrus vaikams.
Pareigūnus, lydimus socialinės darbuotojos Almos Juknaitės-Norvilienės, gausios šeimos tėvas pasitiko su jauniausiu, pustrečių metukų sūneliu. Berniuką labiausiai pradžiugino trijų spalvų balionai ir pliušinis policijos simbolis šunelis Amsis.
Pakruojo rajono policijos komisariato viršininkas Mindaugas Beržanskis L. Sabui įteikė voką su paaukotais pinigais – daugiau nei 100 eurų. Tėvas bandė slėpti susijaudinimo ašaras.
Šeimai padovanotas ir kompiuteris su visais reikalingais priedais. Ne naujas, bet puikiai veikiantis. Kompiuteriu pasirūpino šeimos socialinės darbuotoja.
Apie ją L. Sabas kalba tik pačiais gražiausiais žodžiais. Į namus dažnokai užsukančią specialistę mažėlis sūnelis sutinka su dideliu džiaugsmu ir šaukia ją mama...
Ir šįkart moteris glaudžia berniuką.
Ir tėtis, ir mama
L. Sabas atviras: žmona serga ir šiuo metu gydoma ligoninėje. Moteris negali gyventi šeimoje, su vaikais, neva prieš kai kuriuos iš jų smurtavusi, neprižiūrėjusi. To vyras negali nei patvirtinti, nei paneigti. Tačiau prasitaria, pernai spalio mėnesį, sugrįžęs po stuburo operacijos ir reabilitacijos, namus rado paverstus šiukšlynu, o žmona gulėjo ir niekuo nesirūpino.
„Ji tik kartojo, kad labai myli vaikus. Bet negamino jiems maisto, neskalbė drabužių, nebendravo. Pas kitus tvarte švariau buvo negu pas mus namuose“, – atviravo vyras.
Tariamas motinos smurtas prieš 17-metę taip pat neliko nepastebėtas tarnybų, buvo priimtas sprendimas moterį, kaip keliančią grėsmę vaikams, atskirti nuo šeimos.
Nelikus namuose mamos, 42 metų tėvas pasiryžo viskuo užsiimti pats – prižiūrėti aštuonis vaikus, kuriems nuo dvejų iki septyniolikos metų. Pripažįsta: nelengva būti ir tėčiu, ir mama.
Liko kaip stovi
Kurį laiką, sako, sekėsi visai neblogai. Tačiau gyvenimas netrukus kirto dar kartą.
Birželio 9 dieną vienkiemyje kilo gaisras.
Apie medinio namo virtuvėje siautėjančią ugnį darže triūsiančiam vyrui pirmas atbėgo pasakyti vyresnysis sūnus. Vyras surinko numerį 112 ir pranešė apie gaisrą, o paskui parlėkė prie namo. Pirmos mintys – išvesti vaikus, susirinkti dokumentus. Laimei, vaikai buvo jau išbėgę.
Įsmukęs į vidų, kur jau šeimininkavo ugnis, pabandė susirasti dokumentus. Bet liepsna įsikibo į vyro nugarą ir išsviedė laukan.
Po gaisro liko kaip stovi: be atsarginių drabužių, dokumentų, buities daiktų, be namų. Nelaimės priežastis – elektros laidai namo virtuvėje, kurių, skirtingai negu kituose kambariuose, L. Sabas nesuspėjo atnaujinti.
Šeima laikinai prisiglaudė pas tame pačiame kaime gyvenantį šeimos draugą.
Tuoj po nelaimės Balsių pagrindinės mokyklos, kurioje mokėsi vyresnieji vaikai, kolektyvas ėmėsi rinkti pagalbą. Facebooke pedagogai išplatino kreipimąsi į galinčius paremti nukentėjusią šeimą drabužiais, įvairiais daiktais, pinigais. Gerų žmonių atsirado daugybė.
Kiauras butas – už 5 000 eurų
Tėvas su jauduliu kalba apie geradarius. Sunku ir išvardyti, ką žmonės dovanojo. Maistas, batai, drabužiai, buities technika, baldai.
L. Sabas netoli nuo Pamuckų kaimo esančiuose Petrašiūnuose susirado trijų kambarių butą. Vaizdas jame gąsdino: kambariai – apleisti lyg landynė, be radiatorių, be krosnies, kiauri langai, sienų tapetai nudraskyti, elektros laidai atviri.
Už „skylę“ paprašė 5000 eurų. L. Sabas paklojo žmonių paaukotus 1 200 eurų. Liko skolingas dar 3 800. Tokia suma aštuonių vaikų tėvui – didelis galvos skausmas, kai mėnesinės pajamos vos siekia 1 000 eurų.
Didžiausias ačiū socialinei darbuotojai A. Juknaitei-Norvilienei. Jos išplatinta žinia apie nelaimės ištiktą daugiavaikę šeimą palietė žmonių širdis ne tik iš Lietuvos. Socialinėje erdvėje specialistė rašė: „Vyriškis, galvodamas apie savo vaikų gerovę ir tinkamai neįvertinęs savo finansinių galimybių, išsimokėtinai už 5 000 eurų nusipirko 3 kambarių butą. Bute nėra krosnies, radiatorių, seni ir kiauri mediniai langai. Katastrofiškai greitai artėja šalti rudeniški orai. Dedamos pastangos dėl šildymo įrengimo bute“.
Ir dar kartą padėjo žmonės. Jų dėka šeima jau turi šildymą.
Nerimo Linui dabar kelia tik tai, kad 2019 metų sausio mėnesį yra įsipareigojęs buto savininkui sugrąžinti likusią skolos dalį.
Šeimos ekonomika
Antradienį, kai L. Sabo bute apsilankė suaukotus pinigus atvežę policijos pareigūnais, kvepėjo kepama mėsa – pietūs iš mokyklos grįšiantiems vaikams.
Pirmą valandą popiet tėvas skubės prie mokyklinio autobusiuko, namo parvešiančio mažesniuosius. Maistą teigia gaminantis kas dieną, nes taip kur kas pigiau nei pirkti parduotuvėje.
Aplink tėčio kojas virtuvėje vis zuja šeimos mažėlis. Švelniai tariant, kuklūs namai – tvarkingi. Ūžia automatinė skalbimo mašina.
Gaudamas savo neįgalumo pašalpą ir daugiavaikei šeimai skiriamus pinigus, taip pat kiekvienam vaikui priklausančius vaiko pinigus, iš viso 1 000 eurų, tėvas grynųjų stygiumi nesiskundžia. Vis dėlto diržų neatleidžia – kiekvieną savaitę kartu su vaikais susėda ir atsakingai sudaro būtiniausių pirkinių sąrašą. Apsiperka Pakruojyje, dažniausiai padedami socialinės darbuotojos.
Tėvas sugalvojo savo finansų tvarkymo planą: banko kortelę visada palieka saugoti socialinei darbuotojai – tai tam, kad nekiltų pagunda įsigyti, ką nors nelabai reikalinga, kad ir vaikų taip trokštamų saldumynų.
Ko labiausiai Linas bijo? Negarsiai prasitaria bijantis prarasti savo vaikus – girdėjęs, tai dabar dažnai būna.
„Darysiu viską, kad mano vaikai būtų aprūpinti“, – sako tėvas.
Labiausiai norėtųsi, kad baigę mokyklą vaikai tęstų mokslus, įgytų specialybę.
Pats 20 metų dirbo „Pakruojo parkete“ prie staklių. Pasekmė – stuburo slankstelių pasislinkimas. Gydytojai liepė rinktis: arba darbas, o paskui neįgaliojo vežimėlis, arba likti namuose. Pasirinko namus, reikėjo rūpintis vaikais.
Įmonės darbdavys neseniai pakvietė Liną sugrįžti į darbą. Paūgėjus sūnui, tokio pasirinkimo neatmeta – papildomi pinigai šeimai labai praverstų.
O kaip su „vyriškomis“ silpnybėmis, sakykime, alkoholiu?
„Niekada neturėjau tokios problemos. O dabar net ir apie alų pagalvoti nėra nei laiko, nei noro“, – sako tėvas.
Kas vakarą jis labiausiai laukia, kol nutils šurmulys, ir galės ilsėtis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Aštuonis vaikus auginantis Linas Sabas pripažįsta, kad būti tėčiu ir mama vienu metu – labai sunku.
Šeimos bute vis dar daug ko trūksta, sienos, lubos, elektros instaliacija prašosi atnaujinimo.
„Žmonės yra labai geri. Net nežinau kaip jiems atsidėkoti“, – sako Linas ranka rodydamas į žmonių padovanotus daiktus.
Aido ANDREŠIŪNO nuotr.
Iš gausios šeimos namų ir turto teliko nuodėguliai.