
Naujausios
Raimondo Baškio medinukų pasaulis – knygoje ir parodoje
Šiaulių rajono etnokultūros ir tradicinių amatų centre Kuršėnuose atidaryta kuršėniškio tautodailininko Raimondo Baškio darbų paroda ir pristatyta jo knyga „Medinukų pasaulis“, kurioje gausi žinomo medžio drožėjo darbų kolekcija.
Vartydamas ką tik išleistą knygą, Raimondas Baškys susirinkusiems prisipažino, jog čia sudėtas jo beveik keturiasdešimties metų laisvalaikis. Šiemet R. Baškiui sukako 60 metų.
„Kai ateina jubiliejus, norisi kažką palikti ateičiai, tad su šeima nutarta visus drožybos darbus sudėti į knygą – albumą“, – sakė Raimondas Baškys.
Iš viso knygoje sutilpo 300 medžio drožybos darbų nuotraukų. Kad knyga atsirastų, didžiausią indėlį įdėjo sūnus Rokas Baškys – knygos sudarytojas, fotografas, dailininkas. Jis pasakojo, kad kai kuriuos tėvo darbus matė nuo vaikystės, bet tik vėliau suvokė, kad čia yra meno kūriniai. Rengiant knygą, fotografuojant, pasak Roko Baškio, svarbiausia buvo ne pats fotoaparatas, o šviesa, kurios panaudojimas leido tiems darbams suteikti gyvybiškumo.
Šioje parodoje eksponuojami Lietuvos valstybės šimtmečio proga sukurti Lietuvos valdovai, yra senųjų pagonių dievų, krikščioniškųjų pranašų skulptūrų, taip pat velnių bei raganų, kurie yra dažni medžio drožėjų kūrybos personažai.
Tautodailininkas R. Baškys pasakojo, kad jam kur kas įdomiau save išreikšti tokiuose cikluose, negu pavienėse skulptūrėlėse. Kai kuriuose darbuose ryški satyra ir humoras.
Knygos recenzijos autorius, menotyrininkas, habilituotas mokslų daktaras, profesorius, Šiaulių rajono garbės pilietis Vytenis Rimkus pažymėjo, jog meistras Raimondas Baškys sukūrė savo stilių. Nežiūrint kokia tema, koks personažas, bet stilistika ir plastika yra autorinė, individuali.
„Šalia tų kūrinių, kurie čia yra – pati knyga yra meno kūrinys, nes čia sudėtos meninės fotografijos, kurias sūnus Rokas kartu su tėveliu padarė. Tad šią knygą galima vertinti kaip dviejų autorių meninį kūrinį ir kol kas šis kuršėniškių albumas konkuruoja ir nugali Vilniaus leidyklas,“ – akcentavo profesorius Vytenis Rimkus.
Menotyrininkė Michalina Adomavičienė įsitikinusi, jog pats aukščiausias autorių laimėjimas – savitumas. Menotyrininkės nuomone, Raimondas Baškys „tikrai toks yra dabar, jis yra pačioje brandoje, pačiame kūrybiniame žydėjime“.
Raimondo Baškio žmona Rima yra žymi politikė, Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja. Ji prisiminė, kad su Raimondu susipažino nusipirkusi rašiklį – šmaikštų velniuką. Studijuodamas Kaune jos rašiklį pastebėjo Raimondas ir nustebęs klausinėjo – iš kur jis pas ją atsirado? Rima pasakė, jog jį pirko Šiaulių „Devynių brolių“ parduotuvėje. Taip jie ir susipažino.
Pasveikinti R. Baškio su paroda, puikia knyga susirinkę jo meno gerbėjai, politikai, tautodailininkai išvydo ir filmuotoje medžiagoje užfiksuotą medžio drožėjo kūrybos procesą, gausią jo darbų kolekciją.
„Šiaulių krašto“ inf.
Zigmo RIPINSKIO nuotr.
Knygos recenzijos autorius, menotyrininkas Vytenis Rimkus (iš kairės) bei menotyrininkė Michalina Adomavičienė pažymėjo, kad meistras Raimondas Baškys sukūrė ir išgrynino savitą kūrybos stilių.
Parodoje eksponuojami Lietuvos valstybės šimtmečio proga sukurti Lietuvos valdovai, yra senųjų pagonių dievų, krikščioniškųjų pranašų skulptūrų.
Raimondo Baškio sūnus Rokas, žmona Rima parodos atidaryme papasakojo detalių iš tautodailininko kūrybos ir gyvenimo.