
Naujausios
Pedagogai prašo kelionių kompensavimo
Dirbti iš miesto į kaimus važinėjantys radviliškiečiai pedagogai rajono Tarybos prašo nustatyti jų kelionių kompensavimo tvarką.
Rajono medikai ir žemdirbiai tam tikrų finansinių lengvatų jau yra sulaukę. Ar sulauks politikų malonės ir mokytojai?
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Mokytojai kreipėsi į politikus
Rajono valdžia sulaukė kelių iš Radviliškio į Grinkiškio Jono Poderio gimnaziją dirbti važinėjančių pedagogų prašymo nustatyti jų kelionių kompensavimo tvarką.
Skirtingomis dienomis Grinkiškyje besidarbuojantiems mokytojams tenka įveikti per 90 kilometrų, kol pasiekia savo darbovietę. Jų kelionei reikalingos lėšų sumos – taip pat skirtingos, priklausančios nuo to, kiek dienų per savaitę tenka važiuoti pas grinkiškiečius gimnazistus.
Pedagogų kelionių kompensavimas nėra naujovė. Kompensavimo tvarka buvo nustatyta ir Radviliškio rajone, tačiau vėliau ji buvo panaikinta.
Be kitų deklaruotų motyvų, buvo teigiama, jog negalima iš kitų išskirti vienos specialybės ir tik jai nustatyti lengvatų. Esą į darbovietes, nutolusias po keliolika ar kelias dešimtis kilometrų, važinėja ir kitų profesijų atstovai.
Tačiau pastaruoju metu, mokyklose vis labiau aštrėjant pedagogų trūkumo problemai, kai kurios savivaldybės vėl grįžo arba naujai nustatė kelionių kompensavimo mechanizmus.
Pavyzdžiui, Šiaulių rajono savivaldybės taryba šių metų liepą pritarė, kad rajono ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams iš dalies bus kompensuojama kelionė į darbą.
Dalinės kompensacijos jiems mokamos, jei iki darbo į vieną pusę reikia važiuoti daugiau kaip 10 kilometrų. Ši pedagogų grupė Šiaulių rajone išskirta dėl to, kad jų labiausiai trūksta.
Pedagogų kelionės išlaidas šiemet nutarė iš dalies kompensuoti ir Klaipėdos rajono taryba. Tokias galimybes svarsto ir kitos savivaldybės.
Rajone tam tikra finansinio paskatinimo tvarka yra nustatyta į kaimus atėjusiems dirbti medikams.
Radviliškio rajono taryba šį rudenį priėmė žemdirbiams palankų sprendimą ir nutarė juos pamaloninti, trečdaliu sumažindama žemės mokestį.
Dėl to biudžetas neteks apie 700 tūkstančių eurų, tačiau nuogąstavimai dėl tokios nemenkos praradimų sumos politikų apsisprendimo nepakeitė.
Mokytojų kelionėms reiktų 70 tūkstančių
Biudžeto, ekonomikos ir ūkio reikalų komitete buvo pritarta tam, kad Savivaldybės administracija atliktų kompensavimo lėšų poreikio analizę ir su ja supažindintų Tarybos narius.
„Jei galime lengvatų suteikti gydytojams, kodėl negalime to padaryti mokytojams. Mūsų Savivaldybė yra pajėgi iš dalies ar kaip kitaip kompensuoti važiavimo išlaidas“, – siūlė kai kurie politikai.
Rajono Švietimo, kutūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė posėdyje pateikė ir paskaičiavimus. Jos pateiktais duomenimis, iš Radviliškio į Jono Poderio gimnaziją Grinkiškyje vieną, tris ar 5 dienas vyksta aštuoni mokytojai, kurie kreipėsi prašydami kompensuoti važiavimo išlaidas.
Mėnesiui jų kelionių išlaidų kompensavimo suma būtų 670 eurų, metams ši suma sudarytų 8045 eurus. Pasak vedėjos, į tą pačią gimnaziją du mokytojai važinėja iš Baisogalos, vienas – iš Raudondvario.
„Tuomet, suskaičiavus, reikėtų išlaidas kompensuoti visiems mokytojams, važinėjantiems į kaimo ar miestelių mokyklas. Tokių važinėjančių yra 102“, – sakė skyriaus vedėja.
Pagal pedagogų nurodytas patiriamas išlaidas apskaičiuota, jog, padengiant važinėjmo išlaidas visiems važinėjantiems pedagogams, mėnesiui reikėtų 5906 eurų, o metams – 70,8 tūkstančio.
Meras pratrūko
Opozicija siūlė numatyti bent dalinį kompensavimą ir papriekaištavo valdantiesiems, jog šie viena ranka gana lengvai skiria lėšų, pavyzdžiui, bendruomenėms, o kita uždarinėja kaimo mokyklas.
Ši pastaba supykdė merą Antaną Čepononį.
„Tada pasakykim viską iki galo: taip, kaimo mokyklos užsidarinės, taip, naująją apmokėjimo tvarką įvedus, nuo kitų mokslo metų tuose pačiuose Alksniupiuose, Pakalniškiuose, Pociūnėliuose, Grinkiškyje neliks vadovų, todėl kad bendram administravimui skiriama 20 procentų nuo mokinių skaičiaus“, – posėdyje pratrūko rajono vadovas.
A. Čepononis piktinosi vidury metų įvestais naujais mokesčių skaičiavimais.
Pasak jo, jau paskaičiuota, jog vietoj numatytų gauti 19,8 milijono eurų, pagal naująją tvarką bus gauta tik apie 19 milijonų. Kitais metais esą numatoma surinkti 22 procentais daugiau, bet bus gauta mažiau. Esą todėl mažės galimybės įgyvendinti regioninius projektus.
Po poros savaičių meras patikslino: apie mokyklų uždarymą kalbos esą nėra.
O komitetuose nutarta paanalizuoti kelionių išlaidų kompensavimo galimybes. Geriausiu atveju, jos būtų numatytos tik nuo kitų metų.
Autorės nuotr.
Radviliškio rajono taryba dar svarstys, ar kompensuoti į kaimus dirbti važinėjančių pedagogų kelionės išlaidas.