
Naujausios
Suskambo lenkų dovanotas varpas
Radviliškio rajone esančios Vadaktų parapijos tikintieji sulaukė netikėtos dovanos – 420 kilogramų sveriančio varpo, kuris išlietas už Seinų krašto (Lenkija) gyventojų paaukotas lėšas.
Auksu tviskanti dovana pakeis prieš kelerius metus iš varpinės pavogtą, ilgapirščių suskaldytą į gabalėlius ir metalo supirktuvei parduotą varpą.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Pokalbis per vakarienę tapo lemtingas
Pastarosiomis dienomis Vadaktų parapijoje – sujudimas, prasidėjęs nuo tos dienos, kai radviliškiečių delegacija vyko į Seinus parsivežti Vadaktų šv. Agotos parapijai padovanoto varpo „Henrikas“. Varpą lietuviams dovanojo Seinų paminklų apsaugos draugija bei Seinų parapija.
Varpo dovanojimo akte rašoma, jog lėšos, skirtos varpo gamybai, buvo paaukotos lenkų visuomenės. Jo gamybą parėmė ir Lenkijos tautinis fondas.
Mintis Lenkijoje rinkti lėšas Vadaktų bažnyčios varpui gaminti kilo prieš dvejus metus, kai Sidabrave ir Vadaktuose vyko renginiai, skirti lenkų rašytojo, Nobelio premijos laureato Henriko Senkevičiaus (Henryk Sienkiewicz) 100-osioms mirties metinėms paminėti.
Tąkart iš Varšuvos ir Seinų krašto į Vadaktus atvyko būrys lenkų kultūros ir meno veikėjų, lankiusių H. Senkevičiaus kūriniuose aprašytas vietoves. Tarp jų – romane „Tvanas“ minimas Vadaktų krašto žemes.
Ant Vadaktų bažnyčios sienos buvo atidengta memorialinė lenta šiam iškiliam žmogui, vyko mokslinės konferencijos, buvo pasodintas 100 ąžuoliukų draugystės parkas.
„Tada, bendros vakarienės metu, papasakojau svečiams ir nelabai linksmą Vadaktų bažnyčios varpų istoriją: anksčiau vadaktiškius į pamaldas kviesdavo du varpai, tačiau, vieną iš jų pavogus, varpinėje liko suskilęs, todėl nebe taip, kaip turėtų, skambantis varpas“, – lemtingu tapusį pokalbį prisiminė Sidabravo, Vadaktų ir Dapšionių bažnyčias aptarnaujantis klebonas Remigijus Jurevičius.
Pokalbis tapo lemtingas dėl to, kad išsipildė vakarienės metu lenkams spontaniškai kilusi idėja: o gal reikėtų pamėginti surinkti lėšų naujam varpui gaminti.
Šiandien, varpinėje jau skambant naujajam varpui, vadaktiškiai tai vadina kone stebuklu – juk šv. Agota yra ne tik saugotoja nuo gaisrų ir kitų nelaimių, bet ir varpų liejikų globėja.
Pritarusių idėjai buvo daugiau
Varpo, kuris kol kas vadinamas „Henriko“, o vėliau bus pašventintas „Jono Pauliaus II“ vardu, kėlimo į varpinę darbus stebėjo ir vienas iš pagrindinių lėšų rinkimo akcijos organizatorių – buvęs policijos pareigūnas, šiuo metu pensijoje esantis Jakomyras Domoševičius.
Jo giminės šaknys – Vadaktuose. Kai kurie giminaičiai palaidoti Radviliškio rajono Pociūnėlių kapinaitėse.
Ketvirtą kartą Lietuvoje apsilankęs senjoras buvo atviras: nebuvo lengva rinkti lėšas varpui, nes ne visi vienodai suprato akcijos organizatorių tikslus.
„Tačiau pritariančių idėjai buvo daugiau ir šiandien šis gražuolis jau čia“, – delnu glostydamas Pšemysl (Przemyśl) miesto varpų liejykloje išlietą varpą kalbėjo svečias.
Pasak jo, lenkai norėjo, kad varpas atspindėtų ne tik lietuvių ir lenkų draugystę, bet ir persipynusią dviejų šalių istoriją, todėl ant varpo yra išlieti Lietuvos ir Lenkijos herbai, H. Senkevičiaus atvaizdas, yra užrašai lietuvių ir lenkų kalbomis.
Išlieta ir Krekenavoje esančio, stebuklingomis galiomis garsėjančio Dievo motinos paveikslo kopija. XV amžiaus pradžioje šis paveikslas į Krekenavą buvo atvežtas iš Krokuvos.
Pasak J. Domoševičiaus, 50 tūkstančių eurų kainavęs varpas turėjo sverti 550 kilogramų, tačiau buvo pagamintas lengvesnis ir sveria 420. Lenkų paaukotų lėšų užteko ir varpui atvežtii specialia technika, jo įtvirtinimo darbams.
Pavogtas ir sudaužytas į gabalėlius
Šį trečiadienį varpas buvo įkeltas į varpinę ir pakeitė prieš penkerius metus niekadėjų pavogtą senąjį varpą. Varpo tvirtinimo darbus atliko iš Lenkijos atvykę specialistai.
Jiems talkino kaimo senbuviai Leonas Budavičius, Antanas Narvydas, o ir pats klebonas, stvėręs į rankas benzininį pjūklą, juo dzyrino ąžuolinius senojo varpo sutvirtinimus. Vadaktiškis L. Budavičius juokėsi: „Gyvenu prie penkto klebono, tačiau tik šis ne rodo pirštu, o daro pats“.
Vadaktiškiai mena: pavogtajam bronziniam varpui buvo per 100 metų. Jis – daug kartų lengvesnis už naująjį, tad niekadėjai ir susiviliojo jį nugvelbti.
Darbavosi trise. Du suaugusieji į savo juodus darbelius įtraukė ir nepilnametį. Varpą ilgapirščiams pavyko nukelti tik iš antro karto, mat pirmąkart nebuvo pasiėmę reikiamų įrankių, tad kėslus teko atidėti.
Kad varpo skambesys jų neišduotų, vagišiai nukabino ir kažkur numetė varpo šerdį. O kad galėtų varpą parduoti metalo supirkėjams, jį ilgai kaitino lauže. Metalui įkaitus, tiesiog suskaldė jį į smulkius gabalėlius.
Šiaulių vyskupijos Vadaktų šv. Agotos parapija dėl to patyrė 30,5 tūkstančio litų (per 8,8 tūkstančio eurų) turtinės žalos, o vagišiai gavo vos kelis šimtus.
Po vagystės vadaktiškius į pamaldas ar laidotuves kviesdavo 1883 metais pagamintas varpas. Jis buvo didesnis už pavogtąjį, tačiau menkesnio skambesio, nes buvo suskilęs ir po to suvirintas.
Vadaktų senbuvis, uolus bažnyčios talkininkas ir padėjėjas Leonas Budavičius pasakoja iš tėvo girdėjęs, jog šis varpas buvo vežamas paslėpti nuo vokiečių, rinkusių įvairų metalą šoviniams gaminti. Esą tada jis ir suskilęs.
„Nežinau, ar tai tikra istorija, ar žmonių išgalvota, bet suvirinimai skambėjimo kokybę tikrai apgadino“.
Vyrui pritarė ir varpininkės pareigas einanti jo žmona Zofija. Pasak moters, senuoju varpu ji kaskart po 60-70 dūžių suskambinanti ir laukianti nesulaukianti, koks bus naujojo varpo skambesys.
„Ne, man visai nesunku skambinti. Tiesiog judini prie šerdies pritvirtintą virvę ir viskas“, – sakė, regis labiau vyrams tinkantį darbą dirbanti moteris.
Pustrečių metų daugiau nei 130 metų senumo varpu skambinančiai moteriai su šiuo bronziniu senoliu teko atsisveikinti – tą pačią dieną, kai buvo pakabintas naujasis varpas, senasis buvo išvežtas į Varniuose veikiantį Žemaičių vyskupystės muziejų.
Suskilęs varpas padovanotas muziejui
Išsivežti varpą atvažiavęs Antanas Ivinskis, Žemaičių vyskupystės muziejaus vedėjas, džiaugėsi Vadaktų parapijos dovana muziejui.
„Muziejui ši dovana labai prasminga. Varniuose nuo XVIII amžiaus antrosios pusės iki 1831 metų sukilimo veikė varpų liejykla. Po sukilimo ji buvo sudaužyta caro kariuomenės, nes vyskupas joje leido sukilėliams lieti patrankas. Žaliava ir varpai buvo rekvizuoti ir išvežti.
Varnių varpų liejykloje buvo išlieta apie 60 varpų. Jau šiais laikais mokslininkas Gintautas Žalėnas juos suregistravo ir nustatė, kad dar yra neperlydytų varpų. Jų yra ir Šiaulių vyskupijoje – Žalpiuose, Joniškyje, didelis ir senas varpas kabo Pašilėje.
Todėl mūsų muziejui Vadaktų parapijos varpas bus labai reikšmingas eksponatas. Reikšmingesnis galėtų būti tik tas, kuris buvo išlietas Varniuose“, – sakė A. Ivinskis.
Tarp klebono planų – įrengti poilsiavietę
O Vadaktų parapijos klebonas džiaugiasi naujuoju varpu. Jis sakė nėra girdėjęs, kad kitos šalies žmonės bažnyčiai už paaukotas lėšas būtų išlieję ir dovanoję varpą.
„Šaukėnų bažnyčiai šveicarai padovanojo vargonus. Irgi buvo renkamos aukos, rengiami labdaros koncertai. Bet kad dovanotų varpą, neteko girdėti“, – sakė klebonas.
Ar dabar Vadaktų parapija jau turi viską, ko reikia?
„Oi, toli gražu, ne. Tik atvažiavęs į parapiją, griebiausi kiaurutėlio stogo reikalų. Daug prisidėjo parapijiečiai, verslininkai. Sutvarkėme. Paskui ėmėmės tvarkyti bokštą, aplinką. Bet verkiant reikia keisti linguojančias grindis, dažyti sienas. Dievas ir bažnyčios remontas – du amžini dalykai“, – nusišypso ketvirtus metus Vadaktuose klebonaujantis kunigas.
Nenustygsta jis ir Sidabrave, kur irgi buvo pakeistas bažnyčios stogas, šiuo metu remontuojama varpinė. Už Sidabravo bažnyčios vietoj ten buvusių šabarkštynų klebonas užsimojo įrengti poilsio zoną su maudykla, suoliukais poilsiui.
Į ten buvusius krūmus ir šabarkštynus klebonas pats asmeniškai įsisuko su benzininiu pjūklu, tačiau prisipažino: praeiti biurokratines kliūtis ir parengti reikiamus dokumentus jam yra kur kas sunkiau.
Autorės nuotr.
Naująjį varpą varpinėje pakabino iš Lenkijos atvykę specialistai.
Senasis, suskilęs, Vadaktų bažnyčios varpinės varpas išvežtas į Varnius ir papuoš Žemaičių vyskupystės muziejų.
Naujasis varpas išlietas už lenkų paaukotas lėšas ir padovanotas vadaktiškiams.
Prie lėšų rinkimo daug prisidėjusio lenko Jakomyro Domoševičiaus (kairėje) giminės šaknys – Vadaktuose. Šalia jo – darbštumu ir idėjomis garsėjantis Vadaktų parapijos klebonas Remigijus Jurevičius.
Senojo varpo perdavimo Žemaičių vyskupystės muziejui dokumentus pasirašė (iš dešinės) muziejaus vedėjas Antanas Ivinskis ir Vadaktų parapijos klebonas Remigijus Jurevičius. Kairėje – vienas iš lėšų rinkimo organizatorių Jakomyras Domoševičius.
Vadaktų varpininkė Zofija Budavičienė Žemaičių vyskupystės muziejaus vadovui Antanui Ivinskiui palinkėjo tinkamai saugoti daug metų vadaktiškiams tarnavusį varpą.