
Naujausios
Amerikos indėnų gyvenimo metraštis
Praėjusį antradienį Kelmės krašto muziejuje atidaryta amerikiečių fotografijos pionieriaus ir etnologo Edward Sheriff Curtis fotografijų paroda „Šešėlių gaudytojas“. Keliose dešimtyse nespalvotų nuotraukų indėnų portretai, jų buities bei aprangos detalės, gyvenimo būdo atspindžiai.
Parodos atidaryme dalyvavo JAV ambasados Lietuvoje kultūros atašė Meghan Luckett.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Išryškino prigimtinę kultūrą
Muziejaus didžiojoje salėje surengtoje Edward Sheriff Curtis fotografijų parodoje dominuoja indėnų portretai. Čia pristatoma keliasdešimt šio fotografo ir etnografo darbų. Tai tik maža dalis jo kūrybinio palikimo, kurį sudaro 40 tūkstančių fotografijų.
Šiaurės Amerikos indėnus E.Sh. Curtis fotografavo ir garso įrašuose jų kultūros likučius fiksavo dvidešimtojo amžiaus pradžioje. Šiam tikslui paaukojo 30 savo gyvenimo metų.
Amžininkai tuometinį jo gyvenimo tarpsnį vadina grumtynėmis su laiku. Mat, tuo metu jau buvo belikę nedaug senosios indėnų kultūros apraiškų. Todėl kai kurios nuotraukos surežisuotos, paprašant gyventojus ištraukti iš skrynių dar užsilikusių rankdarbių, aprangos, daiktų, buities reikmenų.
Kai kas fotografą ir etnologą smerkė, kaltino falsifikuojant istoriją. Tačiau jis turėjo ir rėmėjų. Tarp jų buvo ir garsus finansininkas, bankininkas filantropas Johno Pierponto Morgano ir buvęs JAV prezidentas Theodoras Rooseveltas.
E.Sh. Curtis ne tik fotografavo, jis rinko visą kultūrinį palikimą, įamžino ritualinius šokius. Indėnų jis prašydavo atlikti kokį nors ritualą, pašokti. Yra išlikę nemažai jo darytų garso įrašų.
Kaip etnologas jis buvo savamokslis. Bet supratęs indėnų kultūros išlikimo svarbą, ėmėsi šio darbo.
Be fotografijų, E.Sh. Curtis kartu su savo padėjėjais surinko per 10 000 dainų, muzikos, pasakojimų iš daugiau kaip 80 indėnų genčių. Kultūrinis palikimas dažniausia užrašytas originalia pačių indėnų kalba.
Iš surinktos medžiagos gimė leidinys „The Norh American Indian“ ("Šiaurės Amerikos indėnas"), kuriame autorius pademonstravo begalinį fotografo jautrumą, subtilumą, toleranciją ir atvirumą Šiaurės Amerikos tautų prigimtinėms kultūroms bei jų mąstymo būdui. Iš šimto metų perspektyvos šis leidinys atrodė labai vertingas. Jame užfiksuota gili, nepažinta kultūra.
Amerikietė prabilo lietuviškai
Į parodos atidarymą susirinko gausus kelmiškių būrys. Į juos lietuviškai prabilo JAV ambasados Lietuvoje kultūros atašė Meghan Luckett. Ji džiaugėsi, jog Kelmėje – vieninteliame rajone Lietuvoje yra Šiaurės Amerikos indėnams skirta ekspozicija. Jai atnaujinti JAV ambasada skirs 20 tūkstančių dolerių.
Muziejaus direktorė Danutė Žalpienė informavo, jog nauja ekspozicija bus parengta gegužės mėnesį. Atnaujintoje ekspozicijoje indėnų gyvenimas bus parodomas per vieną gentį.
Parodos atidaryme dalyvavęs Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Darius Vaičekauskas pasakojo, jog fotografijas parodai atrinko jos kuratorė – Eglė Deltuvaitė. Paroda jau eksponuota Plungėje, Klaipėdoje ir Ukmergėje.
Indėnus į Kelmę prišaukė Jonas Vadeikis
Paroda „Šešėlių gaudytojas“ į Kelmę atvežta neatsitiktinai. Atsižvelgta, jog čia jau keliolika metų veikia etnografinė ekspozicija apie Šiaurės Amerikos indėnus ir organizuojamos edukacinės veiklos, susijusios su indėnų gyvenimo būdu.
Indėnai savo vietą Kelmės krašto muziejuje rado todėl, jog čia gyveno pedagogas, švietėjas ir vertėjas Jonas Vadeikis, kuris pirmasis Lietuvoje išvertė K. Majaus kūrinius apie indėnus.
Apie šį Amerikos indėnų ryšį su Kelme nuolat pasakojama ir atvykstantiems turistams.
Autorės nuotr.
Po Šiaurės Ameriką keliavęs fotomenininkas Darius Vaičekauskas ten jau nerado nė žymės to, ką užfiksavo Edward Sheriff Curtis.
Parodoje „Šešėlių gaudytojas“ dominuoja praėjusio amžiaus pradžioje gyvenusių Šiaurės Amerikos indėnų portretai.
Parodą pristatė (iš kairės) klaipėdietis fotomenininkas Darius Vaičekauskas, Kelmės rajono tarybos narys verslininkas Kęstutis Bilius, Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė ir JAV ambasados Lietuvoje kultūros ataše Meghan Luckett.
Paroda apie Šiaurės Amerikos indėnus sulaukė didžiulio kelmiškių susidomėjimo.
Parodos atidaryme dalyvavo ir Karlo Majaus kūrinius apie indėnus į lietuvių kalbą išvertusio Jono Vadeikio sūnėnas Vainius Urbonavičius (dešinėje) bei tytuvėniškis fotografas Česlovas Gudauskas.