
Naujausios
Ugnės svorio metamorfozės – minus 100 kilogramų
Per vienerius metus atsikračiusi daugiau negu 100 kilogramų – pusės savo svorio, šiandien Ugnė Usevičiūtė pati negali patikėti kasdien ant pečių nešiojusi du centnerinius maišus bulvių.
Užtat dabar, atsikračiusi šios naštos, radviliškietė trykšta energija ir yra pasiryžusi savo patirtimi dalytis su kitais antsvorio kamuojamais žmonėmis.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Apsisprendimas
Kai praėjusių metų lapkričio 15-ąją savo „Facebook“ paskyroje Ugnė viešai pranešė nelauksianti nei Naujųjų, nei pirmadienio ir pradėsianti mesti svorį čia ir dabar, sulaukė labai daug palaikančių žmonių žinučių. Bet buvo ir suabejojusių, ir netgi pašaipių pasisakymų. Ypač jai pareiškus, jog per metus nori atsikratyti 100 kilogramų.
Visada šmaikšti Ugnė tuomet pajuokavo, jog sublogus labiausiai jai bus gaila brangios odinės striukės, kurią siuvo pagal užsakymą ir tebuvo apsivilkusi porą kartų.
Dar juokavo, kad jai atsibodo pozuoti kinų fotosesijoms, kai tik verslo reikalais nuvykdavo į Kiniją. Mat jiems visada būdavo be galo įdomu nusifotografuoti su 1,87 metro ūgio 213 kilogramų sveriančia moterimi.
Šiandien Ugnė į savo senąją striukę galėtų įtalpinti ne tik save, bet ir dar vieną žmogų. Ir jai visai nebegaila nei šio rūbo, nei viso kalno kitų drabužių, kuriuos ji sukrovė ir atidavė labdarai.
Jau pirmąjį svorio metimo mėnesį Ugnė atsisveikino su dvylika kilogramų. Svėrėsi kas savaitę ir rezultatus susivesdavo į telefoną.
Pati susikūrė sau palankią dietą, nes nė už ką nesilaikytų tokios, kur būtų paliepiama – pirmadienį turi valgyti to, o antradienį – tik šito.
Pasakė „sudie“ ir nikotinui (jam – labai sunkiai) bei alkoholiniams gėrimams. Net ir kavos, kurios anksčiau per dieną išgerdavo po 5–6 puodelius, dabar tepaskanauja kokį kartą per tris dienas.
„Apverčiau savo gyvenimą 180 laipsnių ir per metus dar nė karto dėl to nepasigailėjau“, – simpatiškai nusišypso Ugnė, džiaugdamasi, kad jai pavyko taip paveikti smegenis, jog viskas eina lyg per sviestą.
Į darbą – su maisto dėžutėmis
Pastangų metant svorį, tikrai reikia, nes gulint ant sofos ir sušveičiant po kilogramą saldainių, dar – rinkę dešros, svoris nekris.
Būtent nuo nenormuoto kiekio saldumynų, Ugnės manymu, ir prasidėjo palaipsnis jos svorio augimas.
„Tėvai turėjo savo parduotuvę. Ir tada kaip tik atsirado visokių snikeriukų, marsų, bulvių traškučių ir į juos panašių nuodėmių. Kaipgi jų nevalgysi, jei gali bet kada pasiimti? Va, tada ir pradėjau kaupti lašinius“, – juokiasi Ugnė.
Dar vienas Ugnės mėgiamas valgis būdavo dešra. „Ir dabar aš jos paskanauju. Bet tada valgydavau kilogramais, o dabar – po kelis plonus griežinėlius“.
Perprogramavusi smegenų veiklą, Ugnė visiškai atsisakė bulvių, miltinių gaminių, riebalų, saldumynų ir druskos. Pradėjo valgyti gerokai daugiau daržovių: žalių, virtų, troškintų, o mėsos – mažiau. Dar Ugnė suprato, kad labai svarbu valgyti tuo pačiu laiku.
„Pastebėjau: jei tik dėl darbų gausos nors šiek tiek nukrypstu nuo pasirinkto mitybos grafiko, jau, žiūrėk, svarstyklių skaičiukai ima augti. Todėl dabar įpratau į darbą vaikščioti su savo maisto dėžutėmis. Važiuoju kur nors, girdžiu – supypsėjo laikrodžio signalas. Iškart suku į šalikelę, traukiu dėžutes ir valgau“, – pasakoja Ugnė.
O anksčiau vienintelis Ugnės valgymas būdavo vakare. Kai prisėsdavo, tai neatsitraukdavo. Dabar valgymai yra trys. Paskutinis – pusę šešių vakare.
„Mane ima juokas, kai ne vienas parašo arba pasako į akis: tu turbūt badauji, kad svoris tirpte tirpsta. Patikėkit, tikrai nebadauju. Vien dėl to ėmiau į „Facebook“ kelti nuotraukas su savo pietumis ir vakarienėmis, kad besidomintys pamatytų, jog mano porcijos yra tikrai didelės.
Bet jei aš valgau salotas, tai jos yra be druskos, be aliejų, grietinių ar majonezų. Daržoves pagardina įvairios sėklos. Dažnai – mėsa ar žuvis“, – dabartinės savo mitybos ypatumais dalijasi U. Usevičiūtė.
Dar ji vartoja baltyminių papildų, iš kurių išsikepa net saldumynų, pavyzdžiui, sausainukų, apkepų ir pyragų. Geria daug vandens. O kai išvyksta atsikvėpti į šiltuosius kraštus, spjauna į visus „viskas įskaičiuota“ ir valgo daugmaž tą patį kaip namuose. Na, gal tik šiek tiek daugėliau ir įvairiau.
„Įdarbino“ energijos perteklių
Dar vienas labai svarbus Ugnės svorio metimo palydovas – fizinis aktyvumas. U. Usevičiūtė įsitikinusi – sureguliavus mitybą, reikia pagal galimybes kuo daugiau judėti.
Jai tai nebuvo sunku. Gal tik pirmieji žingsniai reikalavo daugiau pastangų, o vėliau ir kūnas, ir dvasia prašyte prašėsi daugiau veiklos, nes energija tiesiog liejosi per kraštus ir jos perteklių buvo būtina kur nors padėti.
„Pradėjau nuo paprasčiausio ėjimo. Pabandžiau nuo Karčemų nueiti iki Radviliškio. Nors tai tebuvo vos keli kilometrai, grįždavau visa suplukusi ir išsikvėpusi“, – prisimena Ugnė.
Tada sugalvojo geriau daugiau judėti darbe. Iki sandėlio nebevažiuodavo mašina, o eidavo. Norėdama pasiimti reikiamų dokumentų, anksčiau prie lentynų privažiuodavo sėdėdama kėdėje, dabar – atsikelia ir eina. Ir taip visur. Tad palaipsniui viskas pradėjo lengvėti ir vaikščiojimo jai nebepakako.
„Pradėjau eiti į sporto salę. Turėjau raktus nuo jos, todėl penktą ryto keldavausi, o šeštą jau liedavau prakaitą. Po vieną, vėliau – dvi valandas. Kiekvieną dieną. Ir man tai labai patiko ir tebepatinka“, – pasakoja Ugnė.
Prie sporto salės prisidėjo važiavimas dviračiu. Iš pradžių po kelis kilometrus, vėliau – po 50, 100.
Šiandien Ugnė juokdamasi prisimena savo norą sėsti ant dviračio. Tuomet svorio dar nebuvo numetusi.
„Užėjau į dviračių parduotuvę ir paklausiau, ar galėčiau sau nusipirkti dviratį. Kai pamačiau išplėstas pardavėjo akis ir jo ištartus žodžius: „Tokių dviračių parduotuvėje nėra – nebent pagamintų pagal specialų užsakymą, platesnėmis padangomis“, – supratau, kad toliau eiti nebėra kur – svorio augimo riba jau peržengta.
Kai jau numečiau kažkiek svorio, grįžau į tą pačią parduotuvę su tuo pačiu noru. Ir koks buvo vidinis pasitenkinimas, kai pardavėjas, mane nužvelgęs, pasakė, jog galiu rinktis bet kurį dviratį“, – malonią akimirką prisimena radviliškietė.
Neseniai Ugnės gyvenime atsirado ir krepšinis. Jai nė trupinėlio nereikia savęs versti sportuoti: „Atvirkščiai, aš dabar turiu tokį energijos perteklių, kad jį tiesiog privalau „įdarbinti“. Netiesa, kai pasakoma, jog sportavimui reikia pinigų. Tai tik tingumo pateisinimas. Pasitiesti kilimėlį namuose ir pasportuoti arba pabėgioti stadione ar parke pinigų nereikia.“
Dabartinių Ugnės dienų be sporto nebūna – ji plaukioja baseine ("Ne džakuzi vonioje sėdžiu, o valandą ištisai plaukioju, dar valandą – plaukiu ir darau kokius nors pratimus"), prakaituoja sporto salėje, nemažai vaikšto, važinėja dviračiu.
Net nuskridusi į Kiniją, Egiptą ar Turkiją, ji per karščius pluša sporto salėse, plaukioja.
Ugnė juokiasi: jos pasaulis apsivertė aukštyn kojom. Anksčiau niekam per darbus nerasdavo laiko, o dabar jo pakanka viskam: ir sportui, ir laisvalaikiui, ir draugams, ir netgi kulinariniams bandymams. Tereikia gerai suplanuoti savo darbo dieną.
Mėgaujasi naująja būsena
Svorio numetusiai jaunai moteriai atsirado ir kitų naujų galimybių.
„Parašiutu, traukiamu katerio, svajojau pasiskraidyti nuo pat savo pirmos kelionės į šiltus kraštus. Kartą, sukaupusi visas jėgas, užklausiau apie galimybes. Geriau būčiau neklaususi – pažiūrėjo taip, lyg dramblį skraidint norėčiau. Bet kartais net ir drambliai virsta ereliais: aš noriu skraidyti ir tiesiogine, ir perkeltine prasme“, – parašė Ugnė savo socialinio tinklo paskyroje, kai, nusikračiusi kelių dešimčių kilogramų, pirmą kartą pakilo į orą.
Dabar gana dažnai Ugnė sugalvoja pasivaikščioti po Radviliškį stebėdama pažįstamų žmonių reakciją.
Prisipažįsta: buvo daugybė atvejų, kai ilgesnį laiką jos nematę pažįstami praeina pro šalį net neužkalbinę, o užkalbinti jos, netenka žado. O jau komplimentų ir paskatinimų nesustoti ir toliau siekti užsibrėžto tikslo – apstu.
Ugnė netveria juoku, pasakodama apie labiausiai jos galvoje įstrigusį komplimentą, kai vienoje gėlių parduotuvėje šiek tiek pažįstamas gėlių tiekėjas jos nepažino ir palaikė Ugnės dukra.
Ir anksčiau neturėjusi kompleksų dėl savo svorio, mėgusi fotografuotis ir su kitais dalytis nuotraukomis, dabar Ugnė tiesiog mėgaujasi pasikeitusia išvaizda: „Įsivaizduojat, koks buvo „kaifas“ po daugelio metų apsiauti ilgaaulius batus iki kelių“. Ji daro špagatus, keičia garderobą, pradėjo darytis manikiūrą ir pedikiūrą, tam anksčiau nesurasdavo laiko ir neturėjo poreikio.
Maža to, ji pasiryžo savo patirtimi dalytis su kitais antsvorio kamuojamais žmonėmis, mielai žarsto pačios išmėgintus svorio metimo receptus. Ji tiki, kad pavyks nesuklupti ir aukštyn kojomis apsivertusiame pasaulyje gyventi ne vienerius ir ne dvejus metus.
Asmeninės nuotr.
Senieji džinsai dabar sutalpintų dvi dabartines Ugnes.
Beveik per metus radviliškietė Ugnė Usevičiūtė atsisveikino su 100 kilogramų.
Ugnės pastangų pokyčiai – akivaizdūs.
Ši odinė striukė – vienas iš kelių drabužių, kuriuos Ugnė pasiliko atsiminimui apie savo ankstesnįjį svorį.