
Naujausios
„Kupars“ folkloro kolektyvui – 30 metų
Joniškio kultūros centro folkloro ansamblis „Kupars“ (vadovė Rita Kipšaitė-Balčiūnienė) spalio 26 dieną paminėjo trijų dešimtmečių sukaktį. Per Atgimimą įkurtame kolektyve dainuoja, šoka, pasakojimus porina 24 nariai.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
„Kuparo“ nariai į Baltąją sinagogą sugužėjusius bičiulius, žiūrovus užliūliavo skudučių, pučiamų ragų melodijomis, ir čia pat išjudino, sušokdami „Kadrilį“. Pastato lubomis nuvilnijo sutartinės garsai, kaip žirniai beriami tautosakos perliukai.
Ilgai netrukę kupariečiai sceną užleido bičiuliams: „Degulei“ iš Raseinių, „Ragui“ iš Pasvalio, „Dainorių kapelijai“ iš Baisogalos (Radviliškio rajonas), joniškiečių romansų grupei „Ašalia“, tautodailininkui etnografui Albertui Martinaičiui iš Šiaulių, kurio gaminti dauguma kolektyvo instrumentų, o šįkart vadovei ir nariams jis įteikė ugnies skeltuvus su jubiliejiniu įrašu, pagamintus iš akmenų, surinktų Paberžėje, kur gyveno Tėvas Stanislovas.
Koncerte pasirodė ir Rūta Činčytė-Vyšniauskienė iš Vilniaus, kuri muzikinį kelią nuo mažens pradėjo „Kupare“. Netikėtu siurprizu „Kupars“ vadovei Ritai Kipšaitei-Balčiūnienei tapo jos buvusios auklėtojos tuometinėje Rokiškio kultūros mokykloje, o dabar – Rokiškio folkloro ansamblio „Gastauta“ vadovės Nidos Lungienės sveikinimas, kupariečiams specialią dainą sukūrė skaistgirietės Jolanta Gižienė ir Birutė Dauginytė, kurią atliko su savo folkloro kolektyvo nariais, sulaukta išvykusių į užsienį kupariečių atstovų sveikinimų.
„Man bene didžiausią įspūdį paliko Dainų šventės Vilniuje, kuriose dalyvavome ne vieną sykį. Šiais metais pasitaikė prastas oras, lijo, buvo šalta, bet žmonės entuziastingai dalyvavo, žiūrovai plojo. Baigiamajame koncerte tiesiog šiurpai per kūną lakstė nuo to gerumo“, – pasakoja kuparietė Vitalija Jegorova, Ją į kolektyvą kadaise atvedė šviesaus atminimo tėveliai Irena ir Vytautas Gabrielaičiai.
Zofija Baltulienė – viena naujesnių „Kuparo“ narių, pradėjusi jį lankyti 2015 metais, kai iš Maldenių kaimo persikėlė gyventi į Joniškį, sako tiesiog esanti laiminga papuolusi į tokį draugišką, šiltą kolektyvą. O vadovę Ritą Kipšaitę-Balčiūnienę ji vadina ansamblio siela.
„Folkloro kolektyvas „Kupars“ įsikūrė kartu su Lietuvos Sąjūdžiu, galbūt net jo pastūmėtas, įkvėptas, nes atgimimo banga visus pakylėjo, žmonės labiau atsigręžė į savastį. Todėl 1988-uosius laikome pradžios metais, kada imta aktyviai repetuoti, dalyvauti renginiuose. Nors užuomazgų būta ir keleriais metais anksčiau“, – prisimena jau 20 metų ansambliui vadovaujanti Rita Kipšaitė-Balčiūnienė.
Idėją suburti kolektyvą brandino pedagogė Vilma Kumpikevičiūtė, o pirmuoju vadovu tapo Joniškio „Aušros“ gimnazijos mokytojas Žilvinas Meškuotis, kurio mama buvo liaudies dainų pateikėja. Tačiau entuziastingas pedagogas vadovavo tik metus ir iš Joniškio išvyko.
Tada su folkloro kolektyvu dirbti ėmėsi Dalia Augutytė, Ji per kelerius metus priviliojo į Joniškį tuomet Šiauliuose gyvenusią ir mokykloje bei darželyje dirbusią Ritą Kipšaitę-Balčiūnienę, baigusią Rokiškio aukštesniąją pedagogikos mokyklą, grojusią įvairiais instrumentais: fortepijonu, kanklėmis, armonika, lumzdeliais, skudučiais.
1998-ųjų lapkritį sugrįžusi gyventi į Joniškį ir dirbti savivaldybės kultūros skyriaus specialiste, Rita ir perėmė „Kuparą“ iš Dalios Augutytės rankų.
Per 30 kolektyvo metų įrašyta garso kasetė, išleistas dainynėlis „Žiemgalos krašto folkloras“, kuriam kūriniai buvo surinkti per ekspediciją. Kupariečiai rinko etnografinę medžiagą apie šeimos tradicijas leidiniui „Papročiai“, buvo vieni iš išminties perliukų pateikėjų knygai „Iš jų ta versmė“. Programos įamžintos filme „Joniškio krašto kalendorinės šventės“ ir kita.
Ritos KIPŠAITĖS–BALČIŪNIENĖS albumo nuotr.
Folkloro kolektyvas „Kupars“ užgimė prieš 30 metų kartu su Lietuvos Sąjūdžiu.
Linos ŠUTKIENĖS nuotr.
„Kuparui“ 20 metų vadovauja Rita Kipšaitė-Balčiūnienė (dešinėje) – kartu su visus 30 metų nuo įsikūrimo kolektyvą lankančia Danute Ožaliene.