
Naujausios
Nuo Šiaušės pakrantės (2)
Pokalbis su profesoriumi Vyteniu Rimkumi
Pirmojoje pokalbio dalyje, spausdintoje rugsėjo „Atolankose“ , Vyrenis Rimkus interviu baigė žodžiais: „Gyvenimas buvo įdomus, dramos ir tragedijos keitėsi su džiaugsmais, meilės su kerštais. Bet juk taip yra su mumis visais, patyrusiais gyvenimo įvairovę...“ Kalbėtasi apie profesoriaus šeimą, jo vaikystę, Šiaušės pakrantes.Tie, kurie žino V.Rimkaus gyvenimo įvairovę ir istorinių įvykių seką, supranta, kad tikrieji gyvenimo išbandymai, švelniau ar skaudžiai paliesiantis be išimties visus amžininkus ir jų palikuonis, jau čia pat.
Antroji pokalbio dalis apima 1940- uosius gimtosiose apylinkėse ir karo laikų Šiaulių berniukų gimnaziją. „Mūsų klasė – tai dalelė visos kartos, kuriai teko itin sunkus istorijos periodas, tarybinė ir vokiečių okupacijos, kai daugelis iš mūsų, ypač vyresniųjų, porą – trejetą metų susitiko priešingose apkasų linijose ne savo tautos ir valstybės interesų kovose, kai reikėjo spręsti išgyvenimo, nepriteklių ir net skurdo klausimus“, – atsiminimų knygoje rašė V.Rimkus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vytenis Rimkus.
Su Vyteniu Rimkumi kalbasi Vladas Vertelis
Stalino profilis
Vladas Vertelis. 1940-ųjų vasarą Jūs jau ūgtelėjęs. Ką prisimenate iš to laikotarpio? Ar tą trijų miestelių trikampį pasiekdavo didžiųjų permainų vėjai, ar tėvai, giminės, kaimynai nujautė, kad pasaulis gali apsiversti? Kaip žmonės priėmė pirmosios sovietinės okupacijos žinią? Kaip greitai kūrėsi miesteliuose raudonoji valdžia, kaip kito mokyklų programos? Ar vadinamoji kaimo, miestelių varguomenė aktyviai įsitraukė į naujojo gyvenimo kūrimą?
Vytenis Rimkus. Iki pat Vokietijos ir Lenkijos karo pradžios vis būdavo kalbama apie Lenkijos galimą agresiją, ypač tarp ūkininkų, o vienas kitas lenkuojantis iš dvarininkų tarpo ne itin garsiai net laukė tokio atvejo. Pavojaus nuotaikos pradėjo krypti į Vakarų pusę prasidėjus nacistiniam vokiečių judėjimui, vykstant garsiajam teismo procesui, kai keletas Klaipėdos nacių buvo nuteisti didelėmis bausmėms. Beje, tai buvo pirmasis pasipriešinimo nacistų ideologijai ir agresijai atvejis Europoje.
Kai po ultimatumo buvo netekta Klaipėdos, Lietuvoje nuolat buvo kalbama apie kryžiuočius, Žalgirio mūšį. Bent mūsų namuose vis būdavo vartomas, žiūrinėjamas tėvo albumas „Vokiečių okupacija Lietuvoje 1915-1918 metais...“, aš perpiešinėjau kai kuriuos albumo personažus. Karas jaudino visus, žavėtasi suomiais, savotiškai žiūrima į lenkų kariuomenės pabėgėlius. Mūsų apylinkėse atsirado civilių pabėgėlių su vaikais, su pora iš jų aš susidraugavau.
Po Vilniaus grąžinimo dingstimi net dislokuoti Raudonosios armijos daliniai, gal ir abejojant, bet daugelio buvo priimami, kaip apsauga nuo akivaizdžios vokiečių agresijos. O naujasis Kremliaus ultimatumas, bent mūsų šeimoje, buvo suvoktas, kaip Lietuvos nepriklausomybės pabaiga.
Šis įvykis man įsiminė visam gyvenimui: grįžtant iš atlaidų Pakapėje, važiuojant per Bagdoniškę iš pietų pusės pasirodė eskadrilė didelių lėktuvų, trejukės sekė viena po kitos, žemėjo Šiaulių-Zoknių pusėn. Mūsų apylinkėse įsivyravo spėliojimai, nežinia, dalį gundė žemės reforma. Valdžios kaita tuose trijuose miesteliuose pradžioje nebuvo lydima tragiškų įvykių, nevienareikšmiai buvo kalbama apie A.Smetonos pabėgimą.
V.V. Ar pirmosios sovietinės represijos palietė Jūsų giminę, artimesnę aplinką, apylinkių žmones? Ar žinojote apie 1941 metų birželio 14-osios deportaciją?
V.R. Mes, vaikai, pradžioje tų dalykų nežinojome. Sesuo Irena, baigusi Bazilionuose šešias pradinės mokyklos klases, pradėjo mokytis Šiauliuose, Mergaičių gimnazijoje, samdė butą Lauko gatvėje (dabar – Žemaitės gatve). Viename to buto kambaryje apgyvendino ruso karininko šeimą, todėl visiems teko susispausti. Kokių tai konfliktų lyg ir nebuvo, tačiau dėl ateities iškilo abejonių.
Aš, baigęs Bagdoniškio pradinę mokyklą, pradėjau eiti į 5-ąją klasę Bazilionuose. Kelias buvo tolokas, apie 5-6 km. Takais per Dubysos lieptus ir šlaitus. Gerai prisimenu, kai klebonijos beržyne prieš pat Bazilionus mačiau gausų Raudonosios armijos būrį su arkliais, rūkstančiomis virtuvėmis. Po kurio laiko ta armija žygiavo per miestelį link Pageluvio. Mes per klasės langus, o ir kieman išbėgę stebėjome tą žygiuotę, svarstėme, kodėl kareivių batai be aulų, blauzdos apvyniotos skudurais.
Užgavėnės buvo paskelbtos darbo diena, tačiau mokiniai nesusirinko. Buvome agituojami stoti į pionierius, tačiau, kiek pamenu, taip niekas ir neįstojo. Kitoje gatvės pusėje netoliese buvo įsteigtas raudonasis kampelis, į kurį po pamokų dažnai užsukdavau pavartyti laikraščių. Iki šiol prisimenu pionieriškame laikraštuke spausdintą eilėraštuką: Jau smetoninio režimo prisikentėm mes per daug: kinkė jis mus į vežimą, liepė storus ponus traukt...
Vežė mus į Bubius, reikėjo nuvežti piešinukų parodėlei. Aš skubėdamas nukopijavau Stalino profilį nuo „Valstiečių kalendoriaus“, už piešinį gavau pirmąją vietą. O kai pavasarį, Dubysai patvinus, reikėjo eiti tolimesniais takais pro Dengtiltį, Brazinskių mišką, tai su keliais draugais ant sąsiuvinio lakšto užrašėme kažkokį antistalinišką įrašą ir, pasmeigę ant pagalio, palikome matomą netoli tako miške. Praeidami kitą dieną pažiūrime, kad jis besąs kaip buvęs, niekas juo nesusidomėjo, prabilo ir pavojaus jausmas, todėl jį ir suplėšėme.
Štai ir linksmos atostogos, suaugusieji gal ir jautė įtampą, tačiau niekas netikėjo, kad gali būti šeimų trėmimai. Ir štai sužinome, kad naktį birželio 14-ąją iš Kanapinės išvežta tėvo pusbrolio Vaclovo Vaitkevičiaus šeima. Pats šeimininkas, kažkieno įspėtas, pasislėpė savo miške, o žmona su dviem mano metų mergaitėms, nieko neleidus pasiimti, išvežtos nežinia kur, tikriausiai į Sibirą. Po dienos ar kitos sužinome, kad iš Kašučių Darbėnų valsčiuje išvežta mamos mama – mano senelė Budrikienė su sūnų Vaclovo ir Viktoro žmonomis ir mažamečiais vaikais. O dar iš Bacaičių, netoli Kuršėnų, ištremti Rimgailai, jau seni žmonės, buvę mano tėvo šelpėjai mokslo metais Peterburge.
Šeimoje įtampa tapo didžiulė, džiovinama duona, visi susirinkę vis svarstė, dejavo, nežinia, kas bus, ką daryti. Atvykdavo netoli gyvenanti mamos sesuo su vyru, pabėgėlė iš Lenkijos Kairiūnaitienė su dviem sūnumis. Ir va, tokioje situacijoje išgirdome lėktuvų gausmą, susišaudymą ir išbėgę laukan pamatėme krintantį lėktuvą už Bagdoniškės miško. Pasigirdo sprogimas, pakilo dūmai, reiškia – prasidėjo karas.
O būta ir keistų dalykų. Tuo metu tarp vaikų ir paauglių buvo paplitę šaudomieji kamščiai. Neturint specialių vaikiškų pistoletų jie buvo sprogdinami ant žemės sutrenkiant juos koja. Garsas būdavo stiprus. Ir štai tokiu įtampos metu, jau prietemoje, aš įslinkau į kambarį ir ant grindų pasidėjęs tą kamštį spustelėjau jį koja. Jis sprogo, švystelėjo šviesa, visi buvo ištikti šoko, vos nenualpo, o ir aš pats išsigandęs prisipažinau tą padaręs. Mama čiupo mane bausmei, bet teta išgelbėjo.
Su vienu pabėgėliu lenkiuku mes buvome susidraugavę, rinkome ir dalinomės pašto ženklais, taip pat kalbėjome apie galimą tremtį. Svarstėme, kad tremties metu mes galėsime papildyti savo kolekcijas užsienietiškais ženklais... Pasirodo, suaugusiųjų ir vaikų mąstymai apie tremtį, pavojus, iškilus grėsmei, gerokai skiriasi.
Tremties rezultatai tragiški. Rimgailų šeima – visi trys – vyras, žmona ir žmonos sesuo Altajuje mirė pirmaisiais metais. Senelė mirė Komijoje, ten mirė ir du mažamečiai pusbroliai, o abu dėdės sušaudyti Rešiotuose. Mano aštuonių asmenų šeima ištremta 1949 m. o tetos Irenos šešių asmenų šeima – 1951 m. O jau Sibire aš buvau nuteistas 25 m., sesuo Elytė ir tėvas – po 10 metų kalėjimo lageriuose. Tremtį patyrė ir tolimesni giminės – Rudnickų šeima nuo Mažeikių ir kt. Tremties problematika mūsų šeimoje egzistavo visą gyvenimą.
Karas be šūvių
V.V. Kur sutikote karo pradžią? Ar pirmosiomis karo dienomis teko susidurti su besitraukiančia Raudonąja armija, ar – su puolančiais vokiečiais? Ar apylinkėse veikė lietuvių sukilėliai?
V.R. Kitą dieną po stebėto lėktuvo numušimo pamatėme per mūsų laukus kitoje Šiaušės pusėje bėgantį didelį raudonarmiečių būrį. Jie bėgo nuo Bagdoniškės miško ir kaimo Rekyvos miškų ir pelkių link. Pasirodžius lėktuvui visi puolė ant žemės kaip papuolė. Greitai ir jie patys dingo, kažkas iš mūsų nuėjo į lauką ir parsinešė jų pamestą binoklį (žiūronus). Vėl kitą dieną pamatėme karius, judančius nuo Pašiaušės Bagdoniškės kaimo link. Užlipę ant namo aukšto per galinius langus pasinaudodami tuo žiūronu įsitikinome, kad tai jau ne raudonarmiečiai, o tikriausiai – vokiečiai... Tuo pat metu kitoje pusėje vieškelio nuo Pašiaušės link Bubių grioviais bėgo būrys rusų. Iškilo susirėmimo pavojus, visi sulindome į namo sklepą (rūsį).
Kai rusai ( taip buvo vadinami raudonarmiečiai) dingo iš akiračio, mūsų sodyboje pasirodė pirmieji vokiečiai, keli jų buvo su dviračiais. Buvęs pusininkas Ralys sparčiai su jais pradėjo kalbėti, bet vokiečiai jo nesuprato. Ralys, pasirodo, Pirmojo pasaulinio karo metu kaip caro armijos karys buvo patekęs į nelaisvę, kiek tai pramokęs vokiškai, bet jau primiršęs. Mano tėvas susikalbėjo su jais, jie norėjo vandens. Iš mūsų gilaus šulinio pasėmus, jie liepė mūsiškiems jo atsigerti ir tik tada gėrė patys, prisipylė ir atsargų. Maisto jie neprašė ir neieškojo, tačiau dviračius, pasirodo, pėstininkai pasiimdavo, o pavažiavę numesdavo.
Pastebėta, kad puolančioji vokiečių armija pravažiuodavo ir praeidavo visais keliais ir keleliais, užsukdavo beveik į visas sodybas ir tą pačią dieną jau dingdavo. Karo pradžia mūsų apylinkėse praėjo be vieno šūvio ir žuvusio. O štai tie bėgusieji per laukus rusai kažkaip išsislapstė, klaidžiojo po apylinkes, vieną kitą priglaudė žmonės. Taip ir mūsų sodyboje pasirodė tos grupės karys uzbekas, prabuvo apie porą mėnesių, kol visi buvo surinkti kaip belaisviai.
Tas uzbekas mums pasirodė keistas: beveik nemokėjo rusų kalbos, persigando, pamatęs kiaulę, pasirodo, pirmą kartą gyvenime, o, paprašius papjauti žolės, taip užsimojo dalgiu, kad, suvaręs į žemę, jį sulaužė. Kilo kalbos, kaip ir iš ko jie toje Uzbekijoje begyveną. Tačiau buvo ir tokių, kurie išsislapstė iki sugrįžtant tarybinei armijai.
Sukilėlių mūsų apylinkėse nebuvo, tik sklido kalbos, kad Tytuvėnuose įvykęs žiaurus įvykis: vokiečius pasitinkanti ginkluota buvusių šaulių sukilėlių grupė buvo neatpažinta ir iššaudyta. Tikrosios šio įvykio istorijos neteko girdėti.
V.V. Pirmojoje pokalbio dalyje, kalbėdamas apie tautinę visuomenės sanklodą, neužsiminėte apie žydus. Jų aplinkiniuose miesteliuose daug nebuvo? Kaip klostėsi jų likimas pirmomis karo dienomis? Žydų egzekucijos buvo vykdomos visoje Lietuvoje. Ar šeimoje, kaime buvo aptariami žydų šaudymai? Kaip žmonės reagavo? Pavyzdžiui, vieno Žiemgalos krašto miestelio gyventojas, to laiko liudininkas, sakė, kad miestelis po žydų sušaudymo ilgą laiką buvo nutilęs, žmonės šokiruoti.
V.R. Pašiaušėje, Pakapėje žydų nebuvo, jų buvo Bazilionuose. Čia buvo jų sinagoga, vadinama šule, kuri, jau tarybiniais laikais paversta sandėliu, ir dabar tebėra. Bazilionuose buvo 6 –7 „kolonialinių prekių“ žydų krautuvėlės, į kurias įeinant suskambėdavo skambutis. Žydų vienaaukščiai mediniai namai niekuo neišsiskyrė iš kitų, negirdėta ir kokių tai nesantaikos atvejų. Jų vaikai mokėsi bendroje mokykloje, 1941 m. mano 5-ojoje klasėje buvo vienas žydukas.
Nacių okupacijos pradžioje bazilioniškių žydų išvežimas į Žagarę, į ten kuriamą getą, buvo netikėtas, būta visokių mėginimų jiems padėti, gelbėti. Tik pokario metais paaiškėjo, kad vieną žydelkaitę išgelbėjo ir užaugino miestelio vaistininkų šeima.
Dramatiškas įvykis atsitiko su Dengtilčio malūnininko Noikės Chaimo šeima. Jis apylinkėse buvo žmonių pripažintas geru, sąžiningu darbuotoju, buvo parašytas prašymas Šiaulių valdžiai palikti jį su šeima malūne, jis jame dirbsiąs darbininku, nes esąs geras specialistas. Ir štai Šiaulių laikraštyje „Tėviškė“ pasirodo straipsnis „Bazilionų lenkai – žydų užtarėjai“ ir išvardyta keletas pavardžių. Žinoma, Chaimo šeima pasislėpė ir išliko, o štai dalis pasirašiusiųjų jau tarybinės valdžios buvo ištremti, represuoti ( Michnevičių, Chomskių, Pikelių, Koriznų šeimos). Tai dar kartą įrodo koks tai buvo laikas, kokie abiejų okupantų darbai, tautų supriešinimo pastangos.
Pamenu ir tokį vaizdą, kai per Šiaulių centrą geležinkelio stoties link buvo varoma didelė žydų kolona, lyg tai išvežimui, lyg tai sušaudymui. Ją lydėjo keli ginkluoti kareiviai. Mes, keli gimnazistai, svarstėme, kodėl jie nesipriešina, nebėga, nes dauguma jų – jauni, sveiki, o sargybiniai vos keli. O ar ne panašiai atsitiko jau su lietuviais tremtiniais po tragiškų partizaninio karo rezultatų?
Lietuvoje žydų visuomenė gyveno normalų gyvenimą, išskyrus suvaržymus carinės valdžios metais. Dažnas lietuvis turėjo „savą“ žydą, pas kurį galima pasiskolinti, nusipirkti papigintą prekę. Žydai važinėdavo po kaimus siūlydami prekių, supirkinėdami atliekas. Mano senelis prisiminė, kai į Kanapinę atvykdavo Frenkelis supirkti paskerstų ar nugaišusių gyvulių odų, žmonės buvo patenkinti, nes nežinojo, ką su jomis daryti. Taip Šiauliuose ir iškilo garsusis Frenkelio fabrikas.
Žydai siekdavo mokslo: štai mano tėvo abiturientų grupėje buvo keturi žydai. Man su žydais artimiau teko bendrauti lageriuose. Viename iš jų atsirado gydytojas žydas, pulkininkas, teistas tuo metu, kai buvo apkaltinti žydai – Kremliaus daktarai. Jis pritapo prie lietuvių būrelio, o po Stalino mirties ir amnestijos jau kitą dieną vėl pasirodė pas mus uniformuotas, su medaliais ir pilna pintine degtinės ir vaišių. Jis nepaisė lagerio drausmės, nes jo laipsnis buvo aukštesnis už lagerinės administracijos.
Kitame lageryje prie mūsų prisišliejo jaunas žydas, buvęs kretingiškis, 16-osios lietuvių divizijos kareivis, teistas dešimčiai metų už tai, kad naktį prie laužo prisiminė gerą gyvenimą Kretingoje. „Aš gi Lietuvos žydėlis, prie ko man beprisiglausti“, ir jis buvo priimtas į mūsų, lietuvių, būrelį. Būta ir daugiau bendravimo atvejų, o į jų ir ypač vaikų žudynes žmonės reagavo neigiamai.
Tikėta, kad laisvė sugrįš
V.V. Nuo 1942 metų gyvenote Šiauliuose, pradėjote mokytis Berniukų gimnazijoje. Kartą sakėte, kad nereikia idealizuoti prieškario miesto – purvas ir mediniai šaligatviai. Kokį miestą radote karui nuslinkus į Rusiją?
V.R. Jau prie vokiečių, baigęs šeštą pradinės mokyklos klasę, atvykau laikyti konkursinių egzaminų į antrąją berniukų gimnazijos klasę. Priėmimas buvo labai ribotas – tik dvi paralelinės berniukų klasės visame mieste. Man, dar vaikui, miestas buvo įspūdingas, gatvės centre grįstos bruku – lauko akmenimis, o atskiros Tilžės ir Vilniaus dalys buvo keičiamos tašytais akmenimis. Kalbėta, kad tie akmenys paruošiami Šiaulių sunkiųjų darbų kalėjime. Buvo mieste ir lentinių šaligatvių – tai dalis Žemaitės gatvės ( tada – Lauko g.) Vytauto gatvės link, nauja gatvelė antroje Sukilėlių gatvės pusėje, jos lentinis šaligatvis buvo aukštokai iškeltas virš patižusio molio.
Vilniaus gatvėje buvo išlikę per Pirmąjį pasaulinį karą nesugriautų mūrinių namų, kurie siaurino šaligatvio atkarpas. Štai kad ir dabartinio miesto laikrodžio vietoje stovėjo triaukštis namas, suspaudęs sankryžą, taip pat išsikišęs į gatvę buvo ir vadinamos Normanto gimnazijos pastatas, kuriame laikiau stojamuosius egzaminus.
V.V.Koks miestas vokiečių okupacijos metais? Ar gatvėse daug vokiečių kareivių, pareigūnų? Kas palaikė viešąją tvarką?
V.R. Pirmoji mano gyvenamoji vieta buvo medinis namelis Basanavičiaus ir Aušros alėjos kampe, sankryžoje prieš įėjimą į turgų. Namelio viename viduriniame vieno kambario bute gyvenome trys gimnazistai ir šeimininkė Teklė Petrauskaitė. Vienintelį buto langą temstant reikėjo būtinai sandariai uždaryti langinėmis. Kartą vakare kažkas pradėjo smarkiai belsti į tas langines, išbėgome pasižiūrėti, o prie jų beesą du ginkluoti vokiečių žandarai su skirtingomis uniformomis, rodydami į per langinių plyšį lendantį šviesos ruoželį.
Dienos metu žandarų nebuvau pastebėjęs, o naktimis jie vaikščiojo nuolat, į pastebėtas šviesas antrame, trečiame aukšte jie gyventojus įspėdavo šūviais. Pasigirdus oro pavojui, mokiniai buvo paleidžiami iš mokyklų. Mes net laukdavome tokio signalo: frontas vis dar buvo toli rytuose, o čia tau – laisva nuo pamokų diena. Rytais, eidamas į gimnaziją Aušros alėja, dažnai prasilenkdavau su Šiaulių „gebytskomisaru“ Geveke, kuris gyveno name prieš paštą ir eidavo į savo valdžios būstinę dabartinės policijos rūmuose. Šį nedidelį atstumą jis eidavo vienas be apsaugos, drūtokas, apsivilkęs esesininko uniforma su medaliais. Po karo jis sušaudytas.
Sukilėlių kalnelyje buvo atnaujintos Pirmojo pasaulinio karo vokiečių karių kapinės, laidojami žuvusieji. Kai tarp Šiaulių ir Meškuičių susidūrė du traukiniai, viename iš jų buvo vežami sužeistieji, per šimtą iš jų žuvo, kiti atvežti į ligonines. Stebėjau tas laidotuves iš savo namelio pro turgaus vartus. Sukilėlių kalnelis, visa turgaus aikštė buvo pilna kariuomenės, atvykę Kauno ir Rygos generaliniai komisarai, nuaidėjo atsisveikinimo saliutai, pastatyta daugybė laikinų medinių kryželių. Tarybiniais metais tos kapinės buvo sunaikintos, dabar jas mena keletas naujai pastatytų paminklėlių.
1943 metais teko stebėti, kaip centrinėje Vilniaus ir Tilžės gatvių sankryžoje esesininkai gaudė jaunus vyrus darbams į Vokietiją. Tai vyko po to, kai sunkėjant fronto reikalams, lietuvių mobilizacija žlugo. Štai stovi dengtas sunkvežimis, pasirodžiusius vyrus vokiečiai gaudo ir grūda į tą mašiną; keli stengiasi pabėgti, keli susimuša su tais esesininkais. Antro ir trečio aukšto namo balkonuose pasirodę besigydantys vokiečių karininkai smagiai plojo muštynes laimėjusiems ir pabėgusiems vyrukams. Beje, nebuvo šaudoma. Akivaizdi veikiančiosios vokiečių armijos ir SS dalinių priešprieša.
Pasitaikė ir paradoksų. Buvo įsakyta skubiai ištuštinti „Aušros“ muziejaus patalpas ligoninei, kad tilptų sužeistivokiečių kariai. Eksponatai buvo išvežioti, dauguma į užmiestį. Per bombardavimą muziejaus pastatas sudegė, o kaimuose paslėpti eksponatai išliko. Net blogis kartais pasitarnauja gėriui...
Šiaulių miestas augo: jo gyventojų skaičius pasiekė 42 000, dalis tai – pabėgėliai iš kaimų; iš Kauno ir Vilniaus atvykdavo dėl maisto kortelių sistemos ir lengvesnio pragyvenimo. Mieste atsirado daugiau dailininkų, literatūros darbuotojų. Būtent kultūros srityje Šiauliai tapo vos ne visos Lietuvos centru. Klestėjo teatras, perpildytas žiūrovų, pasirodė operetė, dailininkų parodos, įsisteigė dailės kursai. O svarbiausia – išėjo stambus kultūros almanachas „Varpai“, vienintelis tokio turinio ir masto Lietuvoje. Šį kultūros pakilimą skatino lietuvių nušalinimas nuo valdžios, politikos, valstybingumo veiklos.
V.V. Mokslas gimnazijoje. Ar jautėte, kad vyksta karas, todėl mokslai gali ir palaukti? Kokios disciplinos spausdavo, kaip mokėtės kalbų, ar vokiečių kalba buvo privaloma? Ar jautėte, kad mokotės lietuviškoje gimnazijoje? Ar klasėse kabojo tik Vytis ar ir Hitlerio portretas?
V.R. Mokslas gimnazijoje, man rodos, buvo normalus, dėstytojai patyrę. Bet patalpos buvo menkos, teko glaustis buvusiose amatų mokyklos dirbtuvėlėse, ten, kur dabar stovi Šiaulių universiteto priestatas. Svarbiausios disciplinos, bent mums rodėsi, buvo lietuvių kalba ir matematika, gana gausiai byrėdavo neigiami pažymiai. Buvo mokoma vokiečių kalbos, bet per tuos dvejus metus vokiškai kalbėti neišmokome. Dėl patalpų kaitos jos nebuvo puošiamos, nepamenu, ar buvo kokių šūkių ir portretų. Į vieną kambarį buvo atkeltos kelios Mergaičių gimnazijos klasės, visi mokėmės dviem pamainomis. Mergaičių gimnazijos rūmus ( dabar – Didždvario gimnazija) užėmė Hitlerjungo dalinys. Tai 15 –16 metų vokiečių jaunuoliai, uniformuoti, ruošiami kariuomenei. Kartais žygiuodavo gatvėmis dainuodami, su kastuvais vietoj šautuvų. Jų likimas liūdnas.
Tarybinei armijai puolant Šiaulius, jie jau ginkluoti traukėsi į vakarų pusę, degino dar nesubombarduotus namus. Taip sudegė Vytauto, Žemaitės gatvės, pastarojoje jau degantį namą bandė gesinti savininkas, kuris čia pat ir buvo nušautas. Daliniui peržengus siaurojo gelžkeliuko pylimą (plotas tarp siaurojo ir plačiojo geležinkelių, dabar – universiteto Botanikos sodas ir aplinka) puolančioji armija juos iššaudė. Vieno sklypo savininkas Čepulevičius rado 17 kūnų, kuriuos ir užkasė tame sklype.
V.V. Ar gimnazistai kalbėdavo apie Lietuvos ateitį vokiečiams laimėjus karą? Kada pajautėte, kad vokiečiams teks palikti Lietuvą? Koks tada Lietuvos kelias?
V.R. To laikotarpio kalbos, mintys, svajonės buvo labai įvairios, tiesiog sunku jas prisiminti ir vertinti. Tarybinės okupacijos metai atrodė baisus Lietuvos istorijos fragmentas. Vokiečių valdymo suvokimas palaipsniui keitėsi: tai ir atsikuriančios Lietuvos nepriklausomybės panaikinimas, griežta pyliavų sistema, aukštųjų mokyklų uždarymai, žydų getai ir žudynės – visa tai sustiprino okupacijos statusą.
Vilniaus dienraštis, po to ir Šiaulių „Tėviškė“, išsivertė iš vokiečių kalbos ir atspausdino straipsnį „Rytų germanizacijos klausimu“, kuriame buvo aiškiai pasakyta, kad pokario uždavinys – didžiąją lietuvių dalį iškelti į Pavolgį. Nors po to vokiečių valdžia susizgribo ir laikraščius konfiskavo ir sunaikino, dalis jų vis tik paplito, apie 10 egzempliorių tėvas parsivežė iš „Titnago“ spaustuvės. Pradėjo plisti pogrindinė spauda. Plechavičiaus armijos kūrimosi pradžia buvo sukėlusi didelį jaunimo entuziazmą, kaip Lietuvos nepriklausomybės ženklą, ir tik paaiškėjus vokiškai apgaulei, jaunimas tapo atvirai priešiškas nacistinei propagandai ir siekiams. Su nerimu buvo laukiama karo pabaigos, bet kažkiek tikėta, kad laisvė sugrįš.
Pokalbio pradžia – „Šiaulių kraštas"( Atolankos) rugsėjo 29 d.
V.Rimkaus asmeninio archyvo nuotr.
Iš 1939 m. vasaros P. Bugailiškio archeloginės kelionės po Pašiaušės apylinkes. Tiltas ant Šiaušės prie Bagdoniškio dvaro.
Vokiečių kariai Šiauliuose 1942-1943 m.
Šiaulių berniukų gimnazija 1942-1944 m. Toje vietoje dabar – Šiaulių universiteto rūmai (Vytauto g.)
Šiaulių berniukų gimnazijos IIIb klasė, 1943 m. V. Rimkus – pirmoje eilėje antras iš dešnės.
P. KAMINSKO nuotr.
1941 m. birželis.
1943 m. Kapinės Sukilėlių kalnelyje.