
Naujausios
Mirčių daug, o kolumbariumas beveik tuščias
Jau treji metai, kai Kelmės kapinėse pastatytas kolumbariumas, biudžetui kainavęs beveik 100 tūkstančių eurų. Tačiau vietų laikyti urnoms su mirusiųjų pelenais per šį laiką nusipirkta tik 16. 200 nišų dar tuščios, o urnas su artimųjų pelenais žmonės dažniausiai užkasa į žemę.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gyventojai pageidavo
Prieš kelerius metus, prasidėjus palaikų deginimo madai, Kelmės gyventojai dažnai keldavo kolumbariumo problemą.
„Kadangi buvo toks pageidavimas, nusprendėme statyti kolumbariumą, – pasakoja Kelmės seniūnas Romas Atkočaitis. – Suprojektuotas ir pastatytas 216 vietų kolumbariumas. Nustatėme vienkartinį mokestį už nišą. Už surinktus pinigus ketinome plėsti kolumbariumą. Tikėjomės, kad jis greitai užsipildys, nes kapavietės sutvarkymas ir priežiūra atsieina gerokai brangiau. Deja, didelio populiarumo šis statinys nesulaukė.“
Pasak seniūno, vienkartinis mokestis už nišą buvo nustatytas padalijus kolumbariumo kainą iš vietų skaičiaus. Litais niša, kurioje telpa kelios urnos, kainavo 1500, dabar – 460 eurų.
Deginama palyginti nemažai palaikų. Urnų parvežama ir iš užsienio. Tačiau daugelis gyventojų ir urnas su artimųjų pelenais laidoja į žemę. Nors kapavietę tenka prižiūrėti patiems arba samdyti prižiūrėtoją, o kolumbariumo aplinką prižiūri seniūnija, jis pildosi labai iš lėto.
Ekonomiškiau ir ekologiškiau
Seniūnas R. Atkočaitis apgailestauja, kad gyventojai dar nesuvokia, jog kolumbariume laikyti palaikus ekologiškiau ir ekonomiškiau. Kapinėmis užimami didžiuliai žemės plotai. Miestiečių mąstysena kinta greičiau. Ten statomi žymiai didesni kolumbariumai, ir gyventojai noriai jais naudojasi.
Kelmės kapininkė Diana Šapalaitė tvirtina, jog ir pats palaikų deginimas dar nėra labai populiarus. Kelmės kapinėse laidojami ne tik kelmiškiai, bet ir 26 aplinkinių kaimų žmonės. Per metus čia palaidojama po 220 – 230 mirusiųjų. Tačiau kremuojama tik 20 – 30 mirusiųjų palaikų per metus. Bet urnos dažniausia laidojamos šeimos kapavietėse.
„Galbūt mirusiųjų artimuosius išgąsdina palyginti nemaža laidotuvių kaina, – svarsto kapininkė. – Palaikų nuvežimas iki Kėdainių, kremavimas ir parvežimas atsieina 650 eurų. Priedo kainuoja velionio aprengimas, paruošimas šarvoti. Paprasčiausias ekologiškas medinis karstas, kuriame deginami palaikai, kainuoja apie du šimtus eurų. Ąžuolinis – nuo 350 iki 500 eurų. Salės nuoma už parą kainuoja kelios dešimtys eurų. Priedo 450 eurų už kolumbariumo nišą. Laidotuvės be gedulingų pietų atsieina apie 2000 eurų.“
Tačiau, pasak kapininkės, ir tradicinės laidotuvės kainuoja nemažai. Mat, prisideda duobės kasimas, velionio nunešimas į kapines ir užkasimas. Ši procedūra kainuoja apie 250 eurų.
Be to, reikia įvertinti ir tą faktą, jog po laidotuvių kapavietės sutvarkymas ir paminklas kainuos mažiausiai porą tūkstančių eurų, o gal net daugiau. Be to, kapavietę reikės prižiūrėti, sodinti augalus, laistyti, važinėti į kapines.
Kapininkės nuomone, naudotis kolumbariumu kelmiškius turėtų skatinti ir tai, kad Kelmės kapinės įsikūrusios drėgnoje molingoje vietoje. Žemė – labai sunki. Pavyzdžiui, pernai, kai užėjo liūtys, duobėse būdavo vandens. Pasitaikė atvejų, kai karsto dangtis sulūžo jau užkasant karstą sunkiomis šlapiomis žemėmis.
Laidojimo tradicijos keičiasi
D. Šapalaitė sako, jog nedidelį kolumbariumo populiarumą lemia kaimiškas rajono gyventojų mentalitetas. Sunkiau pasiduodama naujoms madoms. Tačiau po truputį laidojimo tradicijos keičiasi ir provincijoje. Pavyzdžiui, kuklesni ir retesni tampa gedulingi pietūs. Į juos kviečiami tik patys artimiausi žmonės.
Deginant palaikus laidotuvių apeigos beveik tokios pat kaip ir laidojant į žemę. Kūnas pirmiausia pašarvojamas, o laidotuvių išvakarėse išvežamas kremuoti.
Apie pusė mirusiųjų artimųjų į šarvojimo salę veža ne kūną, o urną. Kūną pirmiausia šarvoja, po to kremuoja. Urna šarvojimo salėje paprastai laikoma tik parą.
Kitos apeigos ar kremuojant, ar į žemę laidojant kūną nesikeičia.
Autorės nuotr.
Prieš trejus metus Kelmės kapinėse pastatytas kolombariumas – beveik tuščias. Užimta vos 16 nišų iš 216.
Kelmės kapininkė Diana Šapalaitė sako, jog kremuotus palaikus kelmiškiai dažniausia laidoja į senas šeimos kapavietes, kur jau pastatytas paminklas.