
Naujausios
Folkloro kolektyvai pašlovino rugius ir duoną
Tradicinėje Kirnaičiuose (Joniškio rajonas) surengtoje Aukštaitijos regiono folkloro šventėje „Subatos vakarėly“, į kurią sugužėjo 12 kolektyvų, šokiais, dainomis, pasakojimais pašlovinti rugiai ir duona.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Pasirodė 12 kolektyvų
Renginio pradžioje kultūros darbuotojas Gediminas Andrašiūnas kartu su Kirnaičių folkloro ansambliu „Klėčia“ atliko giesmę–oraciją, skirtą žemei, žmogui, Dievui ir rugio grūdui. Neatsitiktinai paminėtas rugio grūdas, nes būtent rugiapjūtė, derliaus nuėmimas ir vasaros darbų pabaigtuvės buvo šios šventės tema.
Scenoje vienas kitą keitė dvylika kolektyvų iš Raseinių, Prienų, Sintautų (Šakių rajonas), Linkuvos (Pakruojo rajonas), Pociūnėlių, Baisogalos (Radviliškio rajonas) bei Joniškio rajono: Žagarės, Rudiškių, Maldenių, Plikiškių, Skaistgirio, Joniškio kultūros centro. Jie dainomis, šokiais, pasakojimais ir žaidimais priminė, koks svarbus sėjamas grūdas, kuris visus išmaitina.
Patiekalai ir apdovanojimai
Gėlių puokštėmis, rugių pėdais, spalvingais klevo lapais papuoštoje scenoje ir salėje liejosi muzika, o ant stalų gulė atsivežti patiekalai, produktai iš rugių: juoda naminė duona, duoniniai saldainiai, zanavykų krašto atstovų atvežti dalyvius nustebinę duonos kukuliai su padažu, Gedimino Andrašiūno pagal Šeduvos baba vadinamos Emilijos Brajinskienės receptą šutinta duonos košė, kuriai tereikia duonos, vandens ir cukraus, kirnaitiškės Lionginos Malinauskienės kepta duonos antis. Tokį ruginės tešlos paukščio formos kepinį moterys kadaise pagamindavo specialiai vaikams, kad neatsibostų laukti ilgai kepančios naminės duonos.
Renginyje netrūko dovanų bei apdovanojimų. Kultūros darbuotojui Gediminui Andrašiūnui už puoselėjamas lietuviškas tradicijas, kasmet kasmet vis augantį renginį Lietuvos šimtmečio ženklelį įteikė Seimo narys Vitalijus Gailius, pats tądien vilkėjęs tautiniu kostiumu. O štai Kirnaičių folkloro kolektyvo, kurį lanko nariai iš septynių kaimų – Ropininkų, Beržininkų, Jakiškių, Maironių, Gataučių, Gasčiūnų, Kirnaičių – vyrus savo darbo veltomis šešiomis skrybėlėmis papuošė sertifikuota tautodailininkė Birutė Dargytė–Kybartienė. Šiemet jai buvo paskirta stipendija už individualią programą. Iš viso ji nuvėlė 13 tautinių skrybėlių. Kitos skrybėlės atiteko Joniškio kultūros centro Rudiškių skyriaus folkloro kolektyvui „Rudbala“ ir Žagarės kultūros centro kapeliukei.
Rugių pėdus vežė iš Baisogalos
„Jau nebesuskaičiuoju, kiek kartų vyko tradicinis „Subatos vakarėlis“, tikrai 15 bus. Kasmet atvažiuoja daug svečių. Šiemet norėjo atvykti dar 6 kolektyvai iš Pasvalio, Panevėžio, kitų rajonų, bet jau atsiprašėme, nebegalėjome priimti, nes ir taip šventė tęsėsi penkias valandas. Esu labai dėkingas savo dukrai Aigustei, kuri padėjo šventę organizuoti, ir garbaus amžiaus močiutei, gyvenančiai netoli Baisogalos geležinkelio stoties, iš kurios gavau rugių pėdų scenai papuošti. Juk kaip be rugių, jei apie juos pasirinkta tema? O jų ūkininkai labai retai kur beaugina, buvo nelengva rasti“, – pasakojo Gediminas Andrašiūnas.
Ritos MAČIUKIENĖS nuotr.
Pasirodo dainininkė iš kaimyninio Pakruojo rajono, Linkuvos miestelio.
„Dainoriai“ iš Baisogalos (Radviliškio rajonas) organizatoriui Gediminui Andrašiūnui, kad bedirbdamas nuo kojų nenusivarytų, atvežė pasistiprinti „košelienos“ (šaltienos – aut. past.).
Plikiškiečiai pakvietė į šokį „Kurapkėlė rugiuos...“
Pasirodo gausus Skaistgirio folkloro kolektyvas.
Gerą nuotaiką skleidė ir jaunatviškas Rudiškių „Rudbalos“ kolektyvas.