
Naujausios
Dingo istorinis įrašas – kas slypi giliau?
Redakcija prašo visuomenės pagalbos!
Vilniuje sunaikintas šalies Vyriausybės pasitarimo garso įrašas. Kiek anksčiau – šalies Prezidentės laiškai.
Akmenės rajono savivaldybėje viešumo principų nepaisymas taip pat ne naujiena. Pavyzdys – iš archyvų dingęs vasario 7 dieną vykusio Tarybos 33-iojo posėdžio vaizdo įrašas. Šį posėdį rajono politikai jau praminė istoriniu.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Akibrokštas visuomenei
Dėl dingusio Vyriausybės posėdžio įrašo kilo vos ne nacionalinio masto skandalas.
Tačiau dėl dingusio Akmenės rajono tarybos posėdžio vaizdo įrašo – kapų tyla. Gal todėl, kad nėra opozicijos? Juk ketvirtus metus baigia nugyventi į politinę oligarchiją susimetę rajono išrinktieji.
Tarybos posėdžių vaizdo įrašai privalo išlikti viešumoje. Jie daromi bei laikomi archyve nuo 2013 metų birželio. Iki šių metų vasario mėnesio tai buvo daroma be pažeidimų.
Kodėl tai atsitiko šios kadencijos Taryboje?
33-iajame Tarybos posėdyje buvo priimti sprendimai, kurie atvėrė kelią garsiosioms verslo 100 milijonų eurų investicijoms.
„Šiaulių krašto“ skaitytojai ne viename internetiniame komentare svarstė, ar rajono valdžia tinkamai nusprendė? Ar numatė visus saugiklius, kad nebūtų pakenkta Akmenės rajono bendruomenei?
Ką apie būsimas investicijas kalbėjo Tarybos nariai, rodos, nebeįmanoma sužinoti, nes, praėjus parai po posėdžio, įrašas dingo.
Skubos tvarka!
Tačiau nuo „Šiaulių krašto“ nepavyko nuslėpti pokalbio faktų.
Primename, kad posėdyje pritarta investicijų sutarties sudarymui su UAB „Vakarų medienos grupė“, taip pat klasterio su šia bendrove sudarymui.
Posėdžio pradžioje Savivaldybės administracijos direktorė Aromeda Laucienė atsiprašinėjo Tarybos narių, kad jiems dokumentai pateikti „kelių minučių bėgyje prieš posėdį“. Viskas – skubos tvarka. Tuo tarpu sutarčių paderinimai, įspėjo direktorė, „bus atlikti tik rytoj“. Dėmesio – balsavimas dėl sutarčių turėjo prasidėti po kelių minučių!
Reikės 4 milijonų
Sutartyje konkrečiai nenurodyta, kas finansuos kitus darbus, į kuriuos verslas neinvestuos, tačiau reikalauja atlikti. Pavyzdžiui, kelių rekonstrukcija, geležinkelio atšakos tiesimas. Meras Vitalijus Mitrofanovas pranešė: reikės apie 4 milijonų eurų.
Tarybos nariai vieni kitus įtikinėjo priimti sprendimus.
„Visomis keturiomis rankomis“
R. Sudaris kvietė balsuoti „visomis keturiomis rankomis“ ir motyvavo, kad verslininkai nėra „iš kokių naujųjų Vasiukų“. Dar teigė, kad jie tokią pat gamyklą stato JAV.
„Tai dar vienas „Akmenės cementas“ rajone tuo atžvilgiu – kiek mes susirinksime mokesčių į rajono biudžetą, tai čia fantastika“, – sakė R. Sudaris.
Krikštamotė – J. Dunauskaitė
J. Dunauskaitė svarstė: dėl atsirasiančios konkurencijos gal bus didesni atlyginimai ir „Akmenės cemente“ bei kitose įmonėse, ir tai „taps proveržiu, kad žmonės neišvažiuotų iš rajono“.
Zofija Paulikienė kvietė „padėkoti merui, vicemerui, administracijos direktorei, kad sugebėjo suburti savo specialistus operatyviai padaryti...“
J. Dunauskaitė neištvėrė: „Aš turbūt esu krikštamotė šito projekto, investicijų, todėl, kad prieš tai kokią savaitę kalbėjomės su jais. Kadangi anksčiau dirbau savivaldybės administracijos direktore (dabar vadovauja Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Akmenės žemėtvarkos skyriui – redakcijos pastaba), ir viską žinau apie tą sklypą, buvau išsiuntusi medžiagą, tad viską jiems smulkiai pasakiau ir mes derėjomės, siūliau eiti tikrai į Akmenę. Ir mes susitarėme... Tada sako, gal šičia... Aš pasakiau: „Ne, su manimi nereikia susitikti, o yra meras, administracija“.
Nebuvo įstatymų – nebuvo sprendimo?
Meras Vitalijus Mitrofanovas patikslino: „Iš tikrųjų jie pradėjo zonduotis šito sklypo prieš dvejus metus. Buvo minima, kad tada netiko teisinė bazė, įstatymai ir taip toliau“.
Paskui sakė, kad verslui „paties LEZ-o tokio kaip ir nereikia, kadangi investicijos skaitysis kaip užsienio“.
Meras įžvelgė, kad medienos verslo investicijos kažin ar būtų įmanomos, jei tam verslui palankių įstatymų nebūtų priėmusi valstybė.
Anot mero, savivaldybės dalyvavimas klasteryje – tai užsitikrinimas „papildomo bonuso“, kad Vyriausybė skirtų pinigų.
Administracijos direktorės A. Laucienės teigimu, projekto paskelbimas regioninės svarbos reikalingas tam, kad kuo greičiau „išimties tvarka, o ne konkursu“ būtų išnuomotas žemės sklypas verslui.
Kur sklypų numeracija?
Meras V. Mitrofanovas siūlė „dar padirbėti dėl LEZ-o“. Įstatymiškai nurodyta, kad jam priklauso 96 hektarai žemės, „bet kur ji – nėra nė sklypų numeracijos“. „Tai galime kai ką išimti“, – nurodė meras. Siūlė, kokia teritorija galėtų būti įtraukta.
Redakcija prašo pagalbos
Iš Savivaldybės interneto svetainės dingus 33-iojo posėdžio vaizdo įrašui „Šiaulių kraštas“ klausė Savivaldybės administracijos Informacinių technologijų skyriaus, Bendrojo skyriaus darbuotojų – kodėl? Niekas nežinojo. Rajono meras V. Mitrofanovas patikino, kad nebuvo jokių nurodymų ištrinti.
Istorija baigėsi svarstymais: gal techniniai gedimai? Tačiau iki šiol jie nepašalinti, vaizdo įrašas neatkurtas. Kodėl?
Redakcija kol kas neturi atsakymo, todėl prašo visuomenės pagalbos – ką slepia Akmenės rajono vadovai?
Autoriaus nuotr.
Akmenės rajono savivaldybės tarybos nariams nesvarbus faktas, kad nuo visuomenės slepiamas posėdžio įrašas.