Ekspertai siūlo keisti požiūrį į alternatyvas rūkymui

Ekspertai siūlo keisti požiūrį į alternatyvas rūkymui

Eks­per­tai siū­lo keis­ti po­žiū­rį į al­ter­na­ty­vas rū­ky­mui

Sep­ty­nias­de­šimt ži­no­mų pa­sau­lio vi­suo­me­nės svei­ka­tos eks­per­tų at­vi­ru laiš­ku krei­pė­si į Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­ją (PSO), ra­gin­da­mi keis­ti po­žiū­rį į be­dū­mes al­ter­na­ty­vas, ku­rios ga­li pa­dė­ti už­baig­ti rū­ky­mo su­ke­lia­mų li­gų epi­de­mi­ją, ra­šo „Fi­nan­cial Ti­mes“.

At­vi­ras laiš­kas įteik­tas šią sa­vai­tę Že­ne­vo­je vyks­tan­čio­je PSO kon­fe­ren­ci­jo­je, skir­to­je ta­ba­ko kont­ro­lės gai­rėms ap­tar­ti.

Eks­per­tai ra­gi­na be­dū­mius ta­ba­ko ga­mi­nius ver­tin­ti re­mian­tis ty­ri­mais. Abe­jo­nės, kaip ra­šo­ma do­ku­men­te, ne­tu­rė­tų už­kirs­ti ke­lio šių ino­va­ty­vių prie­tai­sų pri­sta­ty­mui var­to­to­jams, kaip ma­žiau svei­ka­tai ža­los da­ran­čios al­ter­na­ty­vos tra­di­ci­niam rū­ky­mui.

„Jau tu­ri­me pa­kan­ka­mą ži­nių ba­ga­žą, įskai­tant fi­zi­nių ir che­mi­nių pro­ce­sų, tok­si­ko­lo­gi­nius bei ki­tus ty­ri­mus, kad ga­lė­tu­me bū­ti už­tik­rin­ti, jog šie ta­ba­ką kai­ti­nan­tys, o ne de­gi­nan­tys įren­gi­niai yra ne­pa­ly­gi­na­mai ma­žiau ža­lin­gi nei tra­di­ci­nių ci­ga­re­čių rū­ky­mas“, – ra­šo­ma krei­pi­me­si į PSO.

Tarp pa­si­ra­šiu­sių laiš­ką – bu­vęs JAV Šir­dies li­gų aso­cia­ci­jos vi­cep­re­zi­den­tas Sko­tas D. Ba­li­nas (Scott D. Bal­lin), bu­vęs Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos or­ga­ni­za­ci­jos „Ac­tion on Smo­king and Health“ di­rek­to­rius Klai­vas Beit­sas (Cli­ve Ba­tes), Mon­rea­lio (Ka­na­da) Šir­dies ins­ti­tu­to me­di­ci­nos di­rek­to­rius Mar­ti­nas Žiu­no (Mar­tin Ju­neau), ki­ti ži­no­mi vi­suo­me­nės svei­ka­tos eks­per­tai.

Kaip ra­šo „Fi­nan­cial Ti­mes“, ši dis­ku­si­ja ge­rai iliust­ruo­ja du skir­tin­gus po­žiū­rius į ta­ba­ką. Vie­no­je pu­sė­je – ža­los ma­ži­ni­mo ša­li­nin­kai. Jie lai­ko­si po­zi­ci­jos, kad ta­ba­ko ne­de­gi­nan­čių pro­duk­tų var­to­ji­mas yra daug ma­žiau ri­zi­kin­gas ir tu­rė­tų bū­ti ska­ti­ni­mas kaip al­ter­na­ty­va rū­ky­mui.

Ki­to­je pu­sė­je vy­rau­ja PSO ir jos ša­li­nin­kų po­zi­ci­ja. Jų po­žiū­ris pa­grįs­tas be­dū­mių ir elekt­ro­ni­nių ta­ba­ko pro­duk­tų drau­di­mais. Tei­gia­ma, kad al­ter­na­ty­vių ta­ba­ko pro­duk­tų po­vei­kis svei­ka­tai nė­ra pa­kan­ka­mai pa­grįs­tas moks­liš­kai, o šios sis­te­mos ga­li ska­tin­ti jau­ni­mą rū­ky­ti.

Rug­sė­jo pra­džio­je Lie­tu­vos prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis po su­si­ti­ki­mo su pra­mo­ni­nin­kais pa­reiš­kė, kad ap­ri­bo­ji­mai ir drau­di­mai ne­tu­ri per­spek­ty­vos, jei rū­kan­tiems as­me­nims ne­bus nu­ma­ty­tos al­ter­na­ty­vios prie­mo­nės bei pa­gal­ba.

„Mes kal­bė­jo­me apie ga­li­my­bę kom­pen­suo­ti me­di­ka­men­tus. Taip pat bu­vo svars­to­ma, apie me­cha­niz­mą, ku­ris ska­tin­tų žmo­nes pe­rei­ti iš tų, ma­no ma­ny­mu, la­biau ža­lin­gų įpro­čių – iš tra­di­ci­nės ci­ga­re­tės rū­ky­mo į al­ter­na­ty­vias, bet ge­ro­kai ma­žiau pa­vo­jin­gas, sa­ky­ki­me, elekt­ro­ni­nes ci­ga­re­tes“, – in­ter­viu lai­do­je „DEL­FI Dė­me­sio cent­re“ sa­kė S. Skver­ne­lis.

PSO duo­me­ni­mis, pa­sau­ly­je rū­ko 1,1 mlrd. žmo­nių – dau­giau kaip 20 pro­c. vy­res­nių nei 15 me­tų am­žiaus gy­ven­to­jų. Nuo rū­ky­mo ir jo su­kel­tų li­gų pa­sau­ly­je per me­tus mirš­ta apie 6 mln. žmo­nių.

EL­TA