
Naujausios
Ligos ir skurdo spąstuose
Kelmės rajone, Vaiguvos seniūnijos Klapatauskių kaime gyvenanti Silva Balsienė jau dvylika metų serga išsėtine skleroze. Gauna tik 107 eurus neįgalumo pašalpos, nes susirgusi būdama 33 metų neįgijo didelio darbo stažo.
Prieš penkis mėnesius moteris patyrė dar vieną skaudų likimo smūgį – mirė vyras. Likusi su sūnumi ji turi gydytis ir pragyventi iš pustrečio šimto eurų pašalpų. Nuo rugsėjo pajamos sumažėjo dar 45 eurais. Kadangi sūnus baigė vidurinę mokyklą ir mokosi profesijos, jam jau nepriklauso parama.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Palatos draugei suspaudė širdį
Silvos Balsienės istoriją redakcijai papasakojo prieš porą savaičių kartu su ja ligoninėje gulėjusi moteris.
„Širdį suspaudė pamačius, kaip jaučiasi sunkiai serganti, dėl vyro mirties išgyvenanti ir dar skurdo kamuojama moteris. Niekas jos nė karto neaplankė. Neturėjo pinigų vaistams. Pasakojo, jog namuose dažniausia valganti batoną su arbata. Gulėdama ligoninėje rūpinosi namuose likusiu sūnum. Jis susirgo. Pati būdama ligoninėje kvietė jam greitąją pagalbą, nes kaimynų Klapatauskiuose beveik nėra. Trobos ištuštėjusios.“, – pasakojo ligoninėje skurdo prispaustą moterį pažinusi kelmiškė.
Sumažinta pašalpa
Nuvykome į Klapatauskių kaimą. Nekoks kelelis veda į kaimą nuo Kelmės – Užvenčio plento. Prie kuklaus namelio žydi gėlės. Viduje – ideali tvarka.
Tiek daug sunkių išbandymų patyrusi ponia Silva įskaudinta, jog ir taip nedidelės išmokos nuo rugsėjo pirmosios dar sumažėjo: „Rugpjūčio mėnesį buvo grįžusi dukra. Ji dirba užsienyje. Davė sūnui Mindaugui porą šimtų eurų. Vaikas nusipirko 1993 metų gamybos automobilį. Gyvename atokioje vietoje. Reikia nuvažiuoti ir pas gydytojus, ir maisto nusipirkti. Negaliu neaplankyti vyro kapo. Auksinis buvo žmogus.
Be to, sūnus mokosi Kelmės profesinio rengimo centre. Kasdien važinėja. Prie autobusų sunku prisitaikyti. Iki stotelės du kilometrai. Tvarkydami dokumentus pašalpai, turėjome pristatyti banko išrašą. Ten matėsi, jog mokėjome už automobilio draudimą. Turime automobilį – sumažino pašalpą.“
20 eurų vaistams davė aštuoniasdešimtmetė mama
S. Balsienė – turi pirmos grupės neįgalumą. „Valstybė sveikam bedarbiui duoda 122 eurus pašalpos, o man, sunkiai sergančiai, – tik 107 eurus. Visa mano pašalpa išeina vaistams. Jei ką perku – tik iš vaikų paramos. Bet ir vaikams patiems reikia gyventi.“
Prie neįgalumo išmokos moteriai pridedami 32 eurai socialinės pašalpos. Sūnus dar gauna 65 eurų našlaičio pašalpą ir 15 eurų stipendijos. Tai ir visos pajamos, iš kurių privalo pragyventi ligonė ir studentas.
Per metus vieną kartą moteris dar gali gauti vienkartinę pašalpą. Bet šiemet limitą jau išnaudojo. Prašė pašalpos, kai sirgo ir ligoninėje gulėjo vyras.
Išėjusi iš ligoninės Silva neturėjo pinigų vaistams. Sušelpė jos aštuoniasdešimtmetė mama.
„Ir dabar šaldytuvas tuščias. Valgome sausą bulką, – bėdojo moteris. – Seniūnija siūlė atsiųsti socialinę darbuotoją man padėti susitvarkyti. Nereikia. Rėplom eisiu, bet pati susitvarkysiu. Geriau tegu padeda mano sūnui, kad kaip nors įgytų profesiją ir pradėtų dirbti. Aš jam jau niekuo nebegaliu padėti. Neturiu turtų. Vyras buvo iš dešimties vaikų šeimos, aš – iš vienuolikos. Ir mums niekas negalėjo padėti.“
Kelelis per svetimą žemę
Neramu jau dvylika metų sunkios ligos kamuojamai moteriai ir dėl kelelio, vedančio į jų sodybą. Žiemą užpusčius, vasarą pažliugus, greitoji nebeprivažiuotų. Ką darys, kai prireiks medikų pagalbos? O jos, sergant sunkia liga, prireiks vis dažniau ir dažniau.
Vaiguvos seniūnas dar vyrui gyvam esant žadėjo kelelį pataisyti. Tačiau paaiškėjo, kad jis įeina į ūkininko žemę. Nepažymėtas kaip servitutas. Iš seniūnijos lėšų negali nė sunkvežimio smėlio atvežti.
„Džiaukis, kad bent leidžia per savo žemę važiuoti“, – taip nuraminęs sergančią moterį.
„O gal kada nors užsispirs ir nebeleis?– nerimauja moteris, nesuprantanti, kodėl į šį reikalą negali įsikišti seniūnija ir legalizuoti kelią. – Vyras numirė. Aš numirsiu. Nebus žmonių – nebus problemos.“
Studentui parama nepriklauso
Vaiguvos seniūnijos specialistė socialiniam darbui Rasa Lemkė redakcijai paaiškino, jog socialinė pašalpa S. Balsienei sumažėjo ne dėl automobilio, pirkto už 150 eurų.
Nuo rugsėjo pirmosios nebepriklauso išmoka jos sūnui Mindaugui. Kadangi vaikinas jau 18 metų, pernai profesinio rengimo centre baigė vidurinę mokyklą, o šiemet mokosi tik profesijos, jam jau nebepriklauso parama. Parama skiriama tik tol, kol vaikas mokosi bendrojo lavinimo mokykloje.
Dėl automobilio R. Lemkė tvirtina šeimą tik įspėjusi. Mat, S. Balsienės sūnus automobilį nusipirko ir tuoj pat pardavė, pirko kitą, kad pigiau kainuotų kuras. Esą valstybė automobilį įkainoja tūkstančiu euru. Negali jo parduoti pigiau negu už pusę kainos – 500 eurų.
„Įspėjau, kad šeima nenukentėtų. Tačiau pašalpai šis faktas neturėjo jokios reikšmės“, – tvirtino specialistė.
Ar susirgus 33 metų įmanoma turėti didelį darbo stažą?
S. Balsienės neįgalumo pašalpa – maža, nes nedidelis jos darbo stažas. Antra vertus iš kur 44 metų moteriai, jau 12 metų sergančiai sunkia liga, įgyti darbo stažo?
R. Lemkė tvirtina rodžiusi S. Balsienės šeimai ypatingą dėmesį. Kartais ir savo lėšomis nupirkdavusi vaistų, nuveždavusi į Kelmę. Kartais prašydavusi ir verslininkų paramos. Nuolat domėjosi, kaip jai sekasi.
Pastaruoju metu specialistė mėnesį atostogavo, paskui dar kurį laiką sirgo. Gal likimo daužoma moteris jos pasigedo? Pamanė, kad yra pamiršta? Tačiau turi telefono numerį. Gali skambinti bet kada. Specialistė supranta, jog vyro netektis moteriai buvo didelis smūgis. Pora puikiai sutarė. Vyras labai rūpinosi sergančia moterimi.
Specialistė socialiniam darbui turi dar vieną planą, kaip padėti skurstančiai šeimai. Rajono Taryba rugpjūčio mėnesį nusprendė skirti periodines pašalpas paramos reikalingiems žmonėms, pavyzdžiui, kai jie suserga.
„S. Balsienė turėtų paprašyti išrašų apie jos ligą iš gydymo įstaigų ir pristatyti seniūnijai. Tuomet būtų galima prašyti periodinės išmokos.“
R. Lemkė tvirtino, jog Vaiguvos seniūnijoje yra ir daugiau vargstančių, skurdžiai gyvenančių šeimų. Seniūnija pagal išgales stengiasi padėti, tačiau tai daryti gali tik įstatymų ribose.
Autorės nuotr.
Optimizmo ir džiugesio akims sergančiai sodybos šeimininkei teikia gėlės.
Ligos ir skurdo kamuojamai Silvai Balsienei šiuo metu pagrindinė atrama – sūnus Mindaugas.
Jeigu ūkininkas neleistų važiuoti per savo žemę, šeima liktų ir be privažiavimo į savo namus.