
Naujausios
Giminė susitiko Dabikinėje
Baškių giminės susitikimui pasirinkta Dabikinė, nes čia, buvusiame grafo Vladimiro Zubovo dvare daugiau kaip prieš šimtmetį dirbo protėviai Leonas ir Bronė Baškiai.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Apie jų gyvenimą pirmasis išsamiai yra papasakojęs sūnus Vladas Baškys 1955 metais užrašytuose vaikystės prisiminimuose.
Vėlesnės kartos giminės palikuonis Vytautas Baškys gilinosi į to meto reikšmingų istorijos, kultūros įvykių kontekstą knygoje „Kelias į prigimties prieglobstį“.
Jo teigimu, B. Baškienė buvo dvaro ekonomė, tad, grafams išvykus, asmeniškai rūpindavosi dvaro reikalais. L. Baškys atlikdavo įvairius darbus, užsiėmė knygnešyste.
Į giminės susitikimą Akmenės rajone atvykusių 40 žmonių būryje visi atvykę iš kitur, nemažai gyvenančių Vilniaus krašte. Iš Australijos atskrido Kristina Baškys. Ji papasakojo apie karo audrų nublokštą tėvą Joną Baškį, apie kurį giminaičiai tarybiniais laikais nieko nežinojo, manė esant pradingusį.
Vieni iš seniausių Baškių palikuonių pasakojo neįprastus nutikimus su Zubovais. Išlikęs prisiminimas, kaip Stasio Baškio vedybomis nepatenkinta motina nepriėmė puotą iškėlusios grafienės dovanai atvežto torto. Senoji Baškienė jį tėškė į grindis ir pasakė grafienei: „Suėdei mano sūnų, tai ėsk ir tortą“.
Grafienė Sofija Bilevičiūtė-Zubovienė savotiškai sugrįžo į viešumą, 2015-aisiais išspausdinus jos romaną „Laimė“. Pirmąjį 1902 metų leidimą iškart sunaikino vyras V. Zubovas. Manyta, kad nieko nebelikę. Vis dėlto vienintelį knygos egzempliorių pavyko rasti daugiau kaip po šimto metų. Naujausio leidimo knygą, ją romantiška pavadinusi Jurgita Baškytė-Stankūnienė padovanojo Dabikinės bendruomenės atstovei Ingai Aleksandravičienei, padėjusiai suorganizuoti Baškių giminės susitikimą.
Kitą dovaną – meteoritą – svečiai atvežė Akmenės krašto muziejui, siūlė eksponuoti. Radinį išsaugojęs L. Baškio anūkas Manfredas Baškys tvirtino, kad jis Akmenės apylinkėse nukritęs 1908 metų gegužės 25 dieną. 5 kilogramų juodas akmuo stebina neįprasta forma. Vieniems atrodo kaip meno kūrinys, primenantis legendinį dausų paukštį, kitiems – kaip maišas.
Susitikime kalbėta apie Baškių giminės atstovų siūlymus Akmenės rajono savivaldybei įamžinti Dabikinėje 1902 metais įvykusį "Varpininkų" organizacijos suvažiavimą, kuriame įkurta Lietuvos demokratų partija. Tuo metu tai buvo antroji politinė partija po kiek anksčiau pradėjusios veikti Lietuvos socialdemokratų partijos, o pirmoji pagal programos galutinį tikslą, kuris vėliau Lietuvoje tapo svarbiausias daugeliui – laisva ir nepriklausoma (neprigulminga) Lietuva.
Deja, anot V. Baškio, stebėtina, kad Akmenės rajono savivaldybė nė Lietuvos šimtmečio proga nepasistengė įamžinti „Dabikinės, esančios Lietuvos daugiapartinės sistemos kūrimosi lopšiu“.
Autoriaus nuotr.
Kristina Baškys (pirmoje eilėje iš kairės) iš Australijos atskrido į giminės susitikimą.
Baškiai Dabikinės parke pasodino ąžuoliuką, parišdami prie kuolų su tautine juosta.