
Naujausios
Skambutis pakvietė į tarpukario mokyklą
Praėjusią savaitę Kelmės rajone, Žalpiuose, senovinis varpelis pakvietė į edukacinį renginį – tarpukario pamoką, kuri prasidėdavo malda, ir labai daug dėmesio buvo skiriama dailyraščiui.
Pamoka vyko prieš šimtmetį pradėtoje statyti medinėje Žalpių mokykloje, kuri atnaujinta rotariečių Irinos ir Ildefonso Petkevičių lėšomis.
Viliamasi, jog pamatyti tarpukario klasę ir dalyvauti to meto pamokoje norės daugelis šiandieninių mokinių.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Mokykla virto muziejumi
Prieš keliolika metų uždaryta Žalpių mokykla liko tik muziejumi. Kadangi iš šio krašto kilusios Lietuvai reikšmingos asmenybės: pirmasis Homero „Iliados“ ir „Odisėjos“ vertėjas į lietuvių kalbą Jeronimas Ralys, 1918 metų Lietuvos steigiamojo Seimo trijų kadencijų narys Kazimieras Ralys ir vargonų meistras Jonas Garalevičius, joms atminti muziejuje buvo saugomi eksponatai.
Žalpių bibliotekos ir muziejaus vedėja Alina Žalandauskienė pasakoja, kad muziejus turėjo ir trečią patalpą, kurioje vadovė brandino mintį kada nors įrengti tarpukario mokyklos klasę. Mat Žalpių mokyklos statybos pradžia sutapo su Nepriklausomybės atkūrimu 1918 metais.
Tačiau trečioji patalpa buvo apleista, išpuvusiomis grindimis, langais, kritinės būklės sienomis. Tad svajonės tolo. O rizika jų iš viso neįgyvendinti kilo, kai per muziejaus stogą ėmė bėgti vanduo.
Kreiptasi į Savivaldybę. Tačiau ten suabejota, ar ras tiek lėšų suremontuoti muziejaus patalpas. Tuomet savo pagalbą pasiūlė tuometinis Kelmės „Rotary“ klubo vadovas Ildefonsas Petkevičius, gyvenantis Žalpiuose ir įkūręs čia žemės ūkio bendrovę.
Jis pasiūlė uždengti muziejaus stogą. Vėliau „Rotary“ klubo pirmininke išrinkta jo žmona Irina Petkevčienė pasirūpino įkurti tarpukario klasę, kuri tarnautų edukacinei programai ir padėtų populiarinti Žalpių kraštą. Klasėje buvo pakeistos grindys, langai, lubos, išdažytos sienos.
Suolai – ir iš kitų rajonų
Praėjusią savaitę atnaujintas Žalpių krašto muziejus ir nauja edukacinė programa pristatyta visuomenei.
Surinkti visa, ko reikia tarpukario pamokai, pasiryžo muziejaus vadovė Alina Žalandauskienė. Reikėjo senovinių atverčiamų suolų, kurių jau mažai belikę. Juos vežėsi ne tik iš senų uždarytų Kelmės rajono Mockaičių, Graužikų, bet ir iš Raseinių rajono Nemakščių mokyklos.
„Suolai buvo tamsūs, nudažyti grindų dažais, – pasakoja A. Žalandauskienė. – Darbininkai juos nušveitė.“
Pedagoginį išsilavinimą turinti muziejaus vadovė pasiruošė ir pamokai. Iš Kelmės krašto muziejaus parsivežė to meto vadovėlių. Sutvarkė klasę pagal tų laikų modelį. Surado 1928 metais gimusią ir tarpukario mokyklą lankiusią žalpiškę Teresę Ivoškytę-Ralienę, ji prisiminė, kaip būdavo vedamos tarpukario pamokos. Padovanojo ir tarpukario nuotrauką. Tuo metu Žalpių mokykloje buvo 110 mokinių ir du mokytojai.
T. Ralienės pasakojimu, daug dėmesio būdavo skiriama maldai. Mokiniai rašydavo dailyraščiu. Nupirkta ir plunksnakočių, kuriais edukacinių programų dalyviai galės rašyti dailyraščiu.
Kelmės krašto muziejaus padalinyje Žalpių kraštotyros muziejuje atidaryta nauja ekspozicija „Žalpių pradžios mokykla“. Kartu buvo pristatyta edukacinė programa „Pamoka tarpukario pradžios mokykloje“, kurioje dalyvavo apie pusšimtis žmonių. Pamoką vedė A. Žalandauskienė. Kelios jaunos vietos gyventojos įsikūnijo į to meto mokinių personažus.
Prisiminimais dalijosi tarpukario laikų mokinė Teresė Ivoškytė-Ralienė, aštuntojo dešimtmečio mokinys Rimas Milkintas ir devintojo dešimtmečio mokinė Vita Milkintaitė. Koncertavo Pakražančio kultūros centro tercetas, vadovaujamas Sauliaus Venckaus.
Palieka šimtmečio ženklas
Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė sako, jog Žalpių muziejaus atnaujinimas yra svarbus, nes jis įsikūręs vertingame Lietuvos istorijai pastate, buvusioje Žalpių valsčiaus pradžios mokykloje. Šis, beveik 100 metų skaičiuojantis pastatas, mena Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą mūsų krašte. Tai vienas iš nedaugelio išlikusių materialių Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 1918 metų simbolių.
Žalpių valsčiaus mokykla pradėta statyti 1918 metais. Jos statybą visų gyventojų suneštomis lėšomis organizavo Lietuvos Steigiamojo Seimo trijų kadencijų narys, visuomenės veikėjas Kazimieras Ralys.
Tai prasmingas Lietuvos valstybės šimtmečio įamžinimas. Direktorė viliasi, jog išpopuliarės ir rotariečių lėšomis atkurto muziejaus edukacinė programa – tarpukario pamoka. Klasėje vienu metu gali dirbti visas mokyklinis autobusėlis vaikų.
Žalpių muziejaus vadovė A. Žalandauskienė sako, jog lankytojai galės susipažinti ne tik su tarpukario, bet ir su sovietinio laikotarpio mokyklos kai kuriomis relikvijomis. Pavyzdžiui, muziejuje išsaugoti beveik visi mokykliniai žurnalai nuo 1950 metų. Vaikai gali pažiūrėti, kaip anuomet buvo vertinamos žinios, kaip mokėsi jų seneliai ir tėvai.
Kelmės krašto muziejaus nuotr.
Atkurta tarpukario klasė.
Žalpių bibliotekininkė ir muziejaus vadovė Alina Žalandauskienė vedė tarpukario pamoką.
Į atnaujintą, pakeistu stogu mokyklą, kurioje dabar įsikūręs muziejus ateina mokiniai.