
Naujausios
Benamių Radviliškio kačių laukia sterilizacija
Radviliškio miesto seniūnija ėmėsi žygių mažinant bešeimininkių kačių populiaciją. Nuo rytojaus jos bus gaudomos ir sterilizuojamos. Tokia akcija mieste vykdoma pirmą kartą.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Dirbtinai mažins kačių populiaciją
Programa „Pagauk-Sterilizuok-Paleisk“ yra vykdoma ne vienoje užsienio šalyje – JAV, Jungtinėje Karalystėje, Graikijoje, Nyderlanduose.
Teigiama, jog tai – vienintelis humaniškas ir efektyvus būdas norint sumažinti benamių kačių populiaciją. Ji taikoma ir kai kuriose šalies savivaldybėse, gyvūnų prieglaudose.
Nuo penktadienio benamės katės bus pradėtos gaudyti bei sterilizuoti ir Radvilišyje.
Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas sako, kad poreikis mažinti kačių populiaciją mieste pribrendo natūraliai.
„Kiekvienas radviliškietis mato – bešeimininkių kačių mieste daugėja. Katė – ne tik mielas švelnus gyvūnėlis. Neprižiūrimos katės gali sirgti įvairiomis pavojingomis ligomis ir jas platinti. Jos teršia vaikams skirtas smėlio dėžes. Be to, jų populiacija didėja – bešeimininkės katės veda kačiukus ir šis procesas plinta toliau. Todėl ir nusprendėme pamėginti bent kiek jį sumažinti“, – „Krašto žinioms“ sakė seniūnas.
Pasak jo, seniūnija dėl šios problemos gauna nemažai gyventojų skundų. Žmonės nebeapsikenčia kačių „koncertų“ jų rujos metu, baiminasi dėl smėlyje žaidžiančių savo vaikų sveikatos, be to, neskiepytos katės gali būti užsikrėtusios ir mirtinai pavojinga liga – pasiutlige.
Tiesa, yra ir kita kategorija gyventojų, kurie iš dalies mėgina pasirūpinti valkataujančiomis katėmis. Tai – daugiausia vyresnio amžiaus žmonės, kartais ir pusę savo pensijos paskiriantys benamėms katėms maitinti.
„Galima būtų šeimininkų neturinčias ir neprižiūrimas kates gaudyti ir jas migdyti, tačiau jų vietą paprastai užima kitos. Todėl mes pasirinkome humaniškesnį ir veiksmingesnį būdą, stabdantį kačių populiaciją – tokias kates gaudysime ir jas pristatysime veterinarijos specialistams. Čia jos bus apžiūrėtos, paskiepytos nuo pasiutligės, sterilizuotos ir paleistos toje teritorijoje, iš kurios buvo paimtos“, – pasakojo E. Mončauskas.
Kol kas tokių priemonių bus imamasi mažinant kačių populiaciją. E. Mončausko teigimu, valkataujančių benamių šunų problema seniūnijoje nėra tokia ryški. Dėl jų seniūnija nėra sulaukusi ir žmonių skundų.
Sterilizuos vietiniai veterinarai
Kaip bus vykdoma numatytoji akcija?
Pasak E. Mončausko, seniūnija apklausos būdu pasiūlė dviem mieste veikiančioms veterinarijos klinikoms dalyvauti vykdomoje priemonėje. Priemonės vykdytojai bus pasirinkti pagal mažiausią kainą.
Porą mėnesių, anot seniūno, užtruko gyvagaudžių narvų-spąstų, kuriuos galima būtų įsigyti šiam reikalui, paieška.
„Konsultavomės su gyvūnų prieglaudomis, jų klausėme, kaip jie prireikus sugaudo bešeimininkius gyvūnus“, – sakė seniūnas.
Šiuo metu seniūnija turi įsigijusi penkis specialius narvus. Jų veikimo principas, pasak seniūno, – paprastas. Abiejose narvų pusėse yra varteliai, kurie užsidaro į narvą patekus gyvūnui.
„Narvai bus statomi teritorijose, kuriose yra didžiausia bešeimininkių kačių dislokacija. Ten budės ir seniūnijos darbuotojas, kuris, patekus gyvūnui į narvą, jį nuveš veterinarijos specialistams. Po visų medicininių procedūrų ir karantininio laikotarpio katė bus grąžinta į tą pačią teritoriją“, – pasakojo E. Mončauskas.
Pasak jo, tai nebus sudėtinga, kadangi katės nebus gaudomos dešimtimis – galbūt per savaitę bus sugautos kelios katės.
„Kol kas neaišku, kiek laiko tęsis ši priemonė, bet manau, jei ji bus efektyvi ir pavyks sklandžiai, seniūnija šiems metams ras savo lėšų rezervų, o kitąmet jų prašysime skirti būtent šiai paslaugai pirkti“, – sakė E. Mončauskas.
Ar nepateks į narvus šeimininkus turinčių kačių?
Anot seniūno, namus turinčios katės neturėtų be priežiūros lakstyti lauke. Be to, jos turėtų būti specialiai pažymėtos – paženklintos mikročipais ar bent jau turėti ant kaklo antkaklį su reikiamomis žymomis.
Nuomonės skirtingos
„Nemažai pastangų dėjome ir dedame dėl švaresnės miesto aplinkos – daug kur, ten, kur dažniausiai vedžiojami pasivaikščioti šunys, yra pastatytos specialios dėžutės ekskrementams. Jas prižiūri ir valo seniūnijos darbininkai arba viešuosius darbus dirbantys žmonės.
Ir tai jau davė apčiuopiamų rezultatų – vis dažniau matosi: vedasi gyventojas šunį ir rankoje laiko maišelį. Teršėjus drausmina ir tvarkingi šunų augintojai. Todėl manau, kad ir pastaroji mūsų priemonė duos naudos“, – teigė seniūnas.
Mieste pakalbintų žmonių nuomonės dėl kačių gaudymo ir sterilizavimo išsiskyrė. Vieni sakė, kad visos benamės katės vis tiek nebus sterilizuotos ir priemonė naudos neduos, o tik bus naujas galimas pinigų plovimo būdas.
Kitų nuomone, gerai, kad bent kažko imamasi ir bandoma.
„Sterilizuos jas ar ne, aš vis tiek nepaliksiu jų likimo valiai – kaip nešiau maisto, taip ir nešiu“, – tikino Kęstučio gatvėje kates nuolat šerianti pusamžė moteris.
Autorės nuotr.
Benamėms katėms gaudyti Radviliškio miesto seniūnija jau įsigijo specialius narvus.
Radviliškio miesto seniūnas Ernestas Mončauskas: „Kačių populiaciją mažinsime humaniškai – jos bus sterilizuojamos“.
Ar bus efektyvi bešeimininkių miesto kačių laukianti sterilizacija?