
Naujausios
Prisirpo spanguolės – ir vėl gąsdina Latvijos policija
Prie Lielaucės ežero Latvijoje šiemet važiavę pirmųjų spanguolių rinkti Akmenės rajono gyventojai buvo gąsdinamai vietinių policininkų iki 700 eurų baudomis. Tai kartojasi kiekvieną rudenį.
Pernai apie tokias pat akmeniškių patirtis Latvijoje rašė „Šiaulių kraštas“. Tuomet kaimyninės valstybės Gamtos apsaugos agentūros vadovai tvirtino, kad šalies įstatymai nenumato uogavimo terminų.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Spanguoliautojai baidomi 700 eurų baudomis
Į „Šiaulių krašto“ redakciją kreipęsis Akmenės rajono gyventojas Jonas Mačiūnas pasakojo, kaip praėjusį savaitgalį rytą prie Lielaucės nuvežė moteris uogauti ir iškart apsisuko namo. Po akimirkos išniro Latvijos policijos tarnybinis automobilis su įjungtais švyturėliais, sirena.
„Pareigūnai pirmiausia paklausė: „Kur nuėjo damos?“, – sakė J. Mačiūnas. – Išgirdę, kad uogauti, rėžė: „Negalima“. Įteikė lapelį su latviškai ir lietuviškai išspausdintu vienodu tekstu. Nurodyta, kad, remiantis „Aucės apskrities tarybos sprendimu Nr.235“, spanguolių rinkti leidžiama tik nuo rugsėjo 10-osios. Už nepaklusnumą gresia bauda iki 700 eurų.
Akmeniškis atsakė: „Vyrai, gąsdinat neteisėtai“. Pasiūlė pasiklausti vietos aplinkosaugininkų, kad visoje Europos Sąjungoje yra vieningos uogavimo taisyklės, kurios nenumato rinkimo terminų, o vien Aucė negali išsigalvoti tik savos tvarkos.
Policininkai kategoriškai laikėsi savo pozicijos: „Turi teisę“.
Vairuotojas ir policininkai išsiskyrė, neįtikinę vieni kitų.
Vis dėlto akmeniškis su baime vakarop nuvažiavo parvežti uogautojų su pilnais krepšiais. Policininkų nebesutiko.
Naujosios Akmenės turgelyje spanguolėmis nuo Lielaucės prekiaujančios akmeniškės vakar sakė, kad buvo neįleidžiami tik lietuviai. Mat miškuose sutiktos uogaujančios latvės gyrėsi, kad joms niekas lapelių su draudimais neįteikinėjo.
Sovietinių laikų inercija – į Europos Sąjungą
J. Mačiūnui įtartina, kad lapelis – ne dokumentas su rekvizitais. Ir be antspaudo ar parašo.
„Panašu, kad policininkas parašė melagingą tekstą, arba nurodė valdžios sprendimo numerį, vien girdėjęs, kad toks yra, ir nepasivarginęs jo ieškoti, – svarstė J. Mačiūnas. – Gal manė, kad niekas tokio dokumento neieškos – tuo labiau išgąsdintas. O aš paieškojau“.
Pasirodo, praeitų metų Aucės valdžios nutarime nėra nė žodžio apie uogavimą, o tik apie kelio atkarpos perdavimą kitai priklausomybei.
J. Mačiūnas internete surado, kad uogienojai prie Lielaucės ežero paskelbti spanguolių draustiniu 1987 metais. Tuomet iš tikrųjų buvo numatyti uogų rinkimo terminai.
„Bet juk priklausome Europos Sąjungai, kur nėra uogavimo apribojimų, o Latvijoje – iš inercijos tebedraudžiama“, – mano akmeniškis.
Aplinkosaugininkės pažadai neįvykdyti
„Šiaulių kraštas“ 2017 m. rugsėjo 5 d. straipsnyje „Neteisėtas spanguolių karas prie Lielaucės“ rašė apie ne pirmi metai vykstančius uogautojų gąsdinimus.
Tuomet apie juos „Šiaulių kraštui“ pasakojo Vidas Dobrovolskis iš Ramučių kaimo. Jis liko neįbaugintas, nes sužinojo, kad policininkai neturi teisinio pagrindo nubausti.
„Tačiau daugybė žmonių to nežino, o Latvijos valstybinės institucijos nesiima nutraukti Aucės valstybės tarnautojų savavaliavimo“, – stebėjosi V. Dobrovolskis.
Pasakojo, kad vietiniai gyventojai tapo nepakantūs lietuviams uogautojams. Pamato užsienietį su kuprine ant pečių ar kibiru rankose, ir skambina policijai, o ekipažas prisistato įspėti.
Prie automobilių iš spanguolynų sugrįžę lietuviai rasdavo išdaužytus langus, o šalimais sustatyti automobiliai su latviškais valstybiniais numeriais neliesti.
„Tai primena neapykantos kurstymą lietuviams, diskriminavimą, nors su latviais priklausome tai pačiai Europos Sąjungai“, – stebėjosi V. Dobrovolskis.
Latvijos Gamtos apsaugos agentūros generalinio direktoriaus pavaduotojos Gunta Gabrane teigė „Šiaulių kraštui": „Vietos savivalda gali priimti atskirus įstatymus dėl gamtos teritorijų apsaugos, pavyzdžiui, kur parkuoti automobilius, tačiau nenustatinėja uogavimo terminų“, – teigė G. Gabrane.
Ji ketino asmeniškai nuvykti į Aucės savivaldybę.
„Jei valdininkai gintų savo poziciją, tada raštu kreipsiuos į Latvijos Aplinkos apsaugos ir regionines plėtros ministeriją, kuri kontroliuoja vietos savivaldos veiklą“, – sakė G. Gabrane. – Juk apribojimai neatitinka tiek Europos Sąjungos pozicijos, tiek elementaraus žmoniškumo. Tikrai mums nereikia kariauti dėl spanguolių“.
Šią savaitę aplinkosaugininkė tvirtino „Šiaulių kraštui“, kad jokio susirašinėjimo neįvyko.
„Nes Aucės savivaldybėje paaiškino, kad policininkai įspėjo uogautojus tik dėl netinkamoje vietoje pastatomų automobilių“, – sakė G. Gabrane.
Ji vėl paprašė atsiųsti šiemet akmeniškiams įteiktų gąsdinimo lapelių kopijas. Nors savavališkų draudimų terminas baigėsi.
Kokių veiksmų šįkart imsis Latvijos aplinkosauga?
Autoriaus nuotr.
Spanguolynai prie Lielaucės ežero yra mėgstami Akmenės rajono gyventojų.
Gąsdinimai 700 eurų baudomis lapelyje su nurodytu Aucės policijos telefonu.