
Naujausios
Kaip bibliotekininkė išgelbėjo mūsų moralę
Ligita JUKNEVIČIŪTĖ
Mano prisiminimai apie socialistinį realizmą yra gan malonūs ir šviesūs, gal šiek tiek komiški. Taip atsitikio dėl to, kad augau pačiame brandžiojo brežnevizmo pike šeimoje, kuri tais laikais buvo gana privilegijuota.
Tėtis Jonas Juknevičius, kilęs iš vargingos bežemių valstiečių daugiavaikės šeimos Švenčionių rajone, gan lengvai padarė nomenklatūrinę karjerą ir man augant dirbo klestinčio kolūkio ,,Pirmyn“ pirmininko pavaduotoju ideologijos klausimais.
Kiek pamenu, jo darbas buvo priiminėti į kolūkį atvykstančius brazauskus, gorbačiovus, visokius lakūnus ir mokslininkus iš visos Sovietų Sąjungos ir demonstruoti jiems, kaip sėkmingai ir šauniai tvarkosi tas kolūkis, o patys kolūkiečiai gyvena nuosavuose mūriniuose namuose ir važinėja deficitiniais lengvaisiais automobiliais.
Mama Danutė Juknevičienė dirbo vyr.buhaltere Šiaulių kelionių ir Ekskursijų biure. Tad tėvai daug keliavo po buvusią Sovietų Sąjungą, o ir man teko vaikystėje vasaras leisti ne tik kaime pas senelius, bet ir pamatyti Krymą, pasiturkšti šiltuose Juodosios jūros vandenyse.
Namie nebuvo kalbama apie tai, kad ši santvarka yra bloga, neturėjom giminėje nei tremtinių, nei baisių sovietų okupacijos aukų. Mamos teta su vyru, užauginę mamą, kai ji liko našlaitė, buvo labai tikintys, geri žmonės, jie vienodai žmogiškai ir su atjauta, taip pat ir humoru, pasakodavo ir apie partizanus, ir apie tuos, kurie juos medžiojo, o ypač šiltai – apie vokiečių kareivius, kurie jų atmintyje išliko, kaip mandagūs, švarūs, kurie dovanojo šokoladukus. Tiesa, jau atgavus nepriklausomybę, babytė papasakojo, kad kartą ji padėjo slapčia palaidoti partizaną, už ką jau nepriklausomos Lietuvos valdžios buvo apdovanota ir gaudavo priedą prie pensijos.
Taigi, aš augau palaimingoje iliuzijoje, kad gyvenu puikioje šalyje, kur ,,visada šviečia saulė ir dangus būna žydras“, o, svarbiausia, kad nebūtų karo.
Pamenu, kai mirė Leonidas Brežnevas, man buvo 11 metų, nevyko pamokos, likom namie ir su drauge nuoširdžiai verkėm, per televizorių žiūrėdamos tiesioginę Brežnevo laidotuvių transliaciją, nes labai bijojom, kad dabar gali prasidėti karas. Todėl dabar man nelabai juokinga būna žiūrint į sriūbaujančius Šiaurės Korėjos žmones, kurie liūdnai mini savo vado mirties metines: suprantu, kad kai kurie iš jų verkia nuoširdžiai.
Apie tai, kad šioje santvarkoje kažkas ne taip, pirmą kartą rimtai susimąsčiau kokioje 8 klasėje. Mokykloje įvedė naujovę – apsilankymų ir užklasinių pamokų ciklą Viešojoje miesto bibliotekoje, Muzikos skyriuje.
Kartą ar du per mėnesį mes eidavom į tą biblioteką su klase, o ten būdavom supažindinami su bibliotekos muzikos skyriaus lobynu – plokštelėmis su muzika iš kino, animacinių filmų, gal klasikine muzika, dabar tiksliai nepamenu. Paskaitų temos ir tai, kokios muzikos klausysime, buvo parenkamos pagal amžių atsakingų bibliotekos darbuotojų.
Taigi, kartą mes apsilankėme toje bibliotekoje, išklausėme pamoką apie kažkokią animacinių filmų muziką, gal mus supažindino su rusų kompozitoriais, kuriančiais muziką vaikams, nepamenu tiksliai, nes nebuvo labai įdomu, gan vaikiška buvo ta muzika, bet tiek to, išklausėme mandagiai ir smalsiai.
Ir tada, jau po pamokos, mes, kelios klasės mergaitės aktyvistės (mano draugė Gitana baigė mokyklą aukso medaliu, beje) paklausėme tos bibliotekos darbuotojos, gal jie turi plokštelę su muzika iš garsaus sovietinio filmo apie dviejų jaunuolių meilę ,,Jūs ir nesapnavote“.
Tą filmą jau buvome matę per televizorių, ten skambėjo nuostabi A. Rybnikovo daina pagal Rabindranato Tagorės žodžius. Primenu, kad magnetofonų neturėjome, tenkindavomės tuo, ką parodydavo per televizorių, o toji daina mus buvo tiesiog užbūrusi.
Labai apsidžiaugėme, kai toji moteriškė pasakė, kad biblioteka turi plokštelę su muzika iš kino filmo ir paprašėme ją uždėti paklausyti.
,,Ne, negalima. Ši daina ir filmo aptarimas yra skirti vyresnių klasių moksleiviams, o jūs dar tik aštuntokės“, – pareiškė uolioji ideologijos ir mūsų moralės sergėtoja.
Mes dar bandėme maldauti, prašydamos paklausyti tos dainos, nesuprasdamos, kaip paprasčiausia daina gali būti skirta ,,to“ ar ,,ne to“ amžiaus žmonėms, bet tas sijonuotas makulatūrinis Švonderis buvo nepalenkiamas.
Aš šį epizodą ir vaikišką nuostabą, sumišusią su nuoskauda, prisimenu iki šiol ir bandau suprasti, kas dėjosi tos moteriškės galvoje, nuo ko ji mus saugojo? Juk mes neprašėme nei ,,The Beatles“, nei ,,Led Zeppelin“, nei ABBA, kur galėjo skambėti kažkokie užkoduoti imperialistinio laisvės užkrato garsai, galintys paveikti mus doras pionieres, mūsų sąmonę, sąžinę, moralę ar ištikimybę partijai.
Mes paprašėme dainos iš sovietinio filmo, skirto jaunimui, praėjusio visas cenzūras ir patikras, lyriškos ir nekaltos, kurioje skambėjo 19 amžiaus garsiausio indų poeto eilės.
Ir išgirdome griežtą ,,ne“. Šis epizodas man iki šiol liko, kaip vienas bukiausių socialistinio idiotizmo apraiškos epizodų, kurio gylio išmatuoti tiesiog neįmanoma.
Aleksandro OSTAŠENKOVO nuotr.
1985 metai.