
Naujausios
SKAITYTOJAI KREIPIASI
Pradingę 66 protėvių žemės arai
Kelmės rajone, Kražių seniūnijos Kupšelių kaime gyvenusi Stanislava Rimkutė 1994 metais atgavo savo senelio Juozapo Karpo žemę. Tačiau ne visą. Tuometiniai valdininkai patikėjo ne smetoniniu dokumentu ir liudytojais, o tarybiniu, 1945 metais sudarytu Naujakurių sąrašu, kuriame nurodoma, jog jų tėvas Vladislavas Rimkus valdė tik du hektarus žemės.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Prašė atkurti nuosavybės teisę į 2,66 hektaro
Į redakciją kreipėsi dabar jau mirusios Stanislavos Rimkutės sesuo Vladislava Poškienė. Kadangi abi seserys liko gyventi savo tėvo Vladislavo Rimkaus name, draugiškai pasidalijo ir jo palikimą. Viename namo gale gyveno Stanislava, kitame – Vladislava su vyru.
Atkūrus Nepriklausomybę, seserims atsirado galimybė susigrąžinti savo senelio Juozapo Karpo žemę, kurią buvo paveldėjęs ir iki nacionalizavimo valdė jų tėvas Vladislavas Rimkus.
Seserys sutarė, jog Stanislava susigrąžins 2,66 hektaro tėvo valdytos žemės, o iki trijų hektarų trūkstamus 34 arus išsipirks iš valstybės už investicinius čekius. Vladislava visus tris hektarus išsipirko iš valstybės.
1991 metais spalio mėnesį S. Rimkutė pateikė prašymą tuometinei žemėtvarkos tarnybai atkurti jai nuosavybės teises į 2,66 hektaro žemės. Pateikė nuosavybės teisę liudijančius dokumentus. Apie būtent tokį valdytą žemės plotą paliudijo ir vietos gyventojos Juzefa Ringienė ir Natalija Šaltienė.
1995 metais buvo priimtas sprendimas atkurti nuosavybės teises. Seserys valdė visą tėvo valdytą rėžį, kurį atmatavo matininkas, ir per daug nesigilino į sprendimo turinį. S. Rimkutė buvo neįgali. Sveikatą prarado dirbdama kolūkyje. 20 metų fermoje rankomis melžė karves. Galiausiai dar sužalojo ir pasibaidęs arklys.
Tiesa paaiškėjo po sesers mirties
Po sesers mirties žemę perėmė S. Rimkutės sesuo Vladislava Poškienė. Seserys viena kitai buvo parašiusios testamentus. Mat, V. Poškienė jau buvo tapusi našle, vaikų neturėjo, o S. Rimkutė iš viso nebuvo sukūrusi šeimos.
Praėjusį pavasarį nuvažiavusi į Kražių seniūniją deklaruoti savo pievų ir pasėlių V. Poškienė sužinojo, jog ant už keliuko esančio 66 arų ploto nėra kadastrinio numerio. Žemės ūkio specialistė paaiškinusi, jog šitą plotą S. Rimkutė nuomojusi iš valstybės.
„Ta žemė mūsų šeimos užsidirbta krauju. Senelis Antanas Rimkus 25 metus atpylė rekrutuose. Mūsų tėvas anksti liko našlaitis. Jį augino šioje vietoje gyvenę seneliai Karpai. Juozapas Karpas jam ir paliko visą savo prakaitu aplaistytą žemelę. Aš pati gimiau ir visą amželį myniau šitą protėvių žemę. Dabar pasirodo, esu nuomotoja“, – piktinasi V. Poškienė.
Moteriai jau 88 metai. Ji nenori savo gyvenimo baigti senelių namuose. Norėtų savo namuose būti iki paskutinės gyvenimo akimirkos. Jai kiek gali padeda šalia gyvenantys ūkininkai. Kaimynams ir paliktų savo žemę bei turtą. Tik pirmiausia privalo sutvarkyti visus juridinius reikalus.
Kupšelių kaimo senbuvė pasakoja, jog sovietiniais laikais jos ir sesers šeimos valdė beveik tiek pat žemės kaip dabar, atgavus nuosavybę. Kas dirbo kolūkyje gaudavo plotą ganyklai, plotą dirbamos žemės, plotą pievos. Pensija kolūkyje dirbusių žmonių – visai maža, nors moterys mėžė mėšlą ir dirbo kitus vyriškus darbus
Sovietinis dokumentas pasirodė patikimesnis
Kaip galėjo pradingti 66 arai Kupšelių kaimo gyventojoms priklausančios žemės, keliaujame aiškintis į Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Kelmės rajono skyrių. Skyriaus vedėjas Arvydas Žukauskas pakelia seserų žemės nuosavybės bylas.
Patvirtina, jog S. Rimkutė prašo atkurti jai nuosavybės teises į 2,66 hektaro. Kad jos tėvas Vladislavas Rimkus iki nacionalizavimo valdė būtent tokį plotą, patvirtino ir liudininkės Juzefa Ringienė ir Natalija Šaltienė. Jos tą patį patvirtino ir V. Rimkaus valdytos žemės ribų nustatymo metu. Būtent toks plotas parodytas ir Registrų centre.
Apie 2,66 hektaro Vladislavo Rimkaus valdytos žemės kalbama ir jo dukrų išsaugotame dokumente – 1931 metų Žemės tvarkymo departamento prie Žemės ūkio ministerijos liudijime, kuriame rašoma, jog jų seneliui Juozapui Karpui priklausė „2 deš. 952 ketv. sieksnių tinkamos ir 90 ketv. netinkamos žemės, iš viso 2 ha 66 arai“.
Tačiau 1945 metų naujakurių sąraše pažymėta, kad V. Rimkus valdė tik 2 hektarus žemės.
Todėl buvo sudaryta ekspertų komisija, kurioje dalyvavo tuometinė žemėtvarkos tarnybos vadovė R. Parnarauskienė, „Hidroprojekto“ atstovas J. Baranauskas, Kražių agrarinės tarnybos atstovas A. Butkus, Žemės ūkio valdybos juristas A. Zablockis. Šie ekspertai nusprendė, S. Rimkutei atstatyti nuosavybę tik į 2 hektarus.
Apie 1931 metų dokumentą bylose nėra jokių duomenų. Gal pretendentės į nuosavybės atkūrimą jo nepateikė? V. Poškienė tvirtina, jog dokumentas buvo pateiktas, turinti ir notaro patvirtintą jo kopiją. Tačiau jis buvęs atmestas. Remtasi sovietiniu dokumentu.
Kaip galėjo atsitikti, kad naujakurių sąraše V. Karpui bepaliko tik 2 hektarai žemės? V. Poškienė aiškina, jog likusieji 66 arai tuo metu buvo neišbrendamos pelkės. Todėl kaip netinkama 1931 – ųjų metų dokumente įvardyta žemė neįskaityta. Tačiau vėliau tie plotai buvo melioruoti.
Tuo metu Kelmėje nedirbęs Nacionalinės žemės tarnybos Kelmės skyriaus vedėjas Arvydas Žukauskas tvirtino pagalvosiąs, pasitarsiąs sostinėje, kaip V. Poškienei galima padėti. Tačiau veikiausiai vienintelis būdas atgauti nuosavybę – kreiptis į teismą.
Autorės nuotr.
„Šitą žemę aš minu jau 88 metus“, – sako Kupšelių kaimo gyventoja Vladislava Poškienė.
Vladislavos Poškienės žemės rėžį dalija kelias, einantis iš Karklėnų į Kražius. Pagal šiandieninę situaciją vienoje kelio pusėje esanti žemė jos ir mirusios jos sesers nuosavybė, kitoje keliuko pusėje – jau ne jos.
Tėvų namuose visą gyvenimą praleidusi Vladislava Poškienė norėtų čia gyventi iki paskutinės akimirkos.