
Naujausios
Renovacijos grimasos: pigią mėsą šunys ėda
Nuardytas daugiabučio stogas. Lietus suniokojo butus viršutiniuose aukštuose. Apšiltinta tik dalis namo. O daugiabutį renovavusią bendrovę mena tik atminimui palikta lenta. Kaimyniniam daugiabučiui atkasti tik pamatai ir prie sienų pritvirtinti gelžgaliai, turėję laikyti pastolius.
Birželio mėnesį Kelmės B. Laucevičiaus 12-ąjį ir 14-ąjį daugiabučius turėjusi baigti renovuoti bendrovė dingo, atlikusi vos 48 ir 2,5 procento darbų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nerimas dėl didesnės kainos
B. Laucevičiaus gatvės dvyliktuoju numeriu pažymėto namo kieme sutikti gyventojai – pikti. Praėjusių metų vasarą jų namą pradėjusi renovuoti SMD bendrovė daugiau kaip per metus nesuspėjo atlikti nė pusės darbų, nors šių metų birželį jau turėjo baigti renovuoti abu kaimynystėje stovinčius dvyliktąjį ir keturioliktąjį namus.
Nuardė stogą. Užėjus liūčiai, sušlapo kai kurie butai. Ar draudimas kompensuos nuostolius – neaišku. Gerai, kad daugiabutį administruojantis Kelmės vietinis ūkis suskubo uždėti bent laikiną stogo dangą. Bet aplinka, kur gyventojai puoselėdavo gėlynus, ir apšiltinta tik namo dalis atrodo pasibaisėtinai.
Aplink kaimyninį keturioliktuoju numeriu paženklintą namą iškasti grioviai – atidengti pamatai. Ketinta juos šiltinti. Bet tik ketinta. Gyventojai piktinasi dėl išraustų ir paliktų duobių. Gali įkristi aplink namą žaidžiantys vaikai. Kai prasidės rudens lietūs, vanduo bėgs į rūsius. Šiame daugiabutyje pakeisti vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynai. Atlikta apie 80 procentų santechnikos darbų.
Abiejų namų gyventojus sieja nerimas, jog renovacija gali brangti 10 – 15 procentų. Jeigu darbus būtų baigęs senasis rangovas, už vieną kvadratinį metrą būtų tekę mokėti apie 130 eurų. Dviejų – trijų kambarių butų savininkai mokėtų apie 6 – 8 tūkstančius eurų. Jeigu renovacija pabrangs, skola bankui dar labiau padidės.
Jų daugiabučių atnaujinimą valstybė remia tik 30 procentų.
„Mūsų butai kooperatiniai. Už juos rubliais mokėjome nemažus pinigus. Dabar vėl iš naujo mokėti. Senatvė ir priedo – skola ant sprando“, – nuogastavo keletas kieme sutiktų žmonių, nenorėjusių skelbti pavardės.
Daugiabučius administruojančios bendrovės Kelmės vietinio ūkio statybų inžinierius Tautvilas Pūtvis informavo, jog surengtas gyventojų susirinkimas. Jie siūlė suteikti darbų nustatytu laiku nebaigusiai SMD bendrovei dar vieną šansą. Tos pačios nuomonės buvo ir daugiabučių administratorius. Tačiau SMD tiesiog susirinko daiktus ir dingo. Neatvažiavo pasiimti net darbų priėmimo akto.
Maža kaina – prasta kokybė
Džiaugsmu dėl susiklosčiusios situacijos netrykšta ir daugiabučius administruojančios savivaldybės įmonės Kelmės vietinio ūkio direktorius Dainius Popovas: „Kalčiausia jos didenybė mažiausia kaina. O kenčiame visi: ir gyventojai, ir mūsų įmonė, turinti konservuoti nebaigtus darbus, rūpintis naujais viešaisiais pirkimais.“
Kelmėje jau renovuota apie 70 procentų daugiabučių. Anksčiau, ieškodama rangovų, Savivaldybė pati skelbdavo viešuosius pirkimus. Rangovų pasitaikė visokių – ir stipresnių, ir silpnesnių. Tačiau visi jie baigė darbus. Prieš kelerius metus pasikeitė tvarka. Viešieji pirkimai skelbiami per Centrinę pirkimų organizaciją – CPO.
Pagrindinis reikalavimas – mažiausia kaina. Kiti reikalavimai tokie kaip bendrovės patikimumas, finansinis pajėgumas, darbo jėga laikomi pertekliniais.
Pagal investicinį projektą vieno B. Laucevičiaus gatvės daugiabučio atnaujinimas turėjo kainuoti apie pusę milijono eurų. Mažiausią kainą pasiūliusi SMD bendrovė ketino darbus atlikti už 329 tūkstančius. Taigi, kainą sumažino 30 procentų. Vėliau, matyt, įsitikino, jog negalės tesėti pažadų.
„Bankroto byla SMD bendrovei dar neiškelta. Tačiau gauname antstolių raštus dėl areštuotų sąskaitų. Nebeliko vilties, jog rangovas baigs numatytus darbus. Todėl vėl per CPO skelbėme viešuosius pirkimus. B. Laucevičiaus dvyliktojo namo rangovas turėtų paaiškėti jau šią savaitę, B. Laucevičiaus gatvės 14 –- ojo namo – kitą savaitę. Dar kelias dienas užtruks sutarčių pasirašymas. Ir nauji rangovai, kol dar šilta, galės pradėti darbus“, – pasakojo D. Popovas.
Statybų inžinieriaus T. Pūtvio teigimu, pabaigti B. Laucevičiaus dvyliktojo namo atnaujinimą numatyta pusė metų, keturioliktojo – metai, kadangi ten dar likę labai daug darbų.
Kelmės vietinio ūkio atstovai negali paguosti gyventojų, jog kaina išliks ta pati. Ji iš tiesų gali pakilti 10 – 15 procentų. Dvyliktuoju numeriu pažymėtame name atlikta 48 procentai darbų, keturioliktuoju – tik 2,5 procento. Tačiau D. Popovo įsitikinimu, kaina turi būti ne pati mažiausia, o teisinga.
„Pigią mėsą šunys ėda“, – vaizdingai šiandieninę situaciją apibendrino T. Pūtvis.
Telefonai išjungti
SMD bendrovė, kurios pavadinimas šifruojamas Statybos montavimo darbai, Kelmės rajone dirbo ir 2014 metais. Po to, kai apskundė viešuosius pirkimus, kuriuos buvo laimėjusi bendrovė „Kaunesta“, ji renovavo Užvenčio Šatrijos Raganos gimnaziją.
Dėl užsitęsusių darbų renovacija buvo praminta Užvenčio "euromaidanu". Rajono vadovai ir gimnazijos bendruomenė patyrė daug vargo. Taigi, po tokios karčios patirties antrą kartą tikrai nebūtų samdę rangovu šitos bendrovės. Deja, viešuosius pirkimus vykdė ne Savivaldybės specialistai.
Internete suradusi SMD bendrovės direktoriaus kontaktus, ketinau išklausyti ir jo nuomonės apie Kelmėje susiklosčiusią situaciją. Deja, telefonas išjungtas. Statybos darbų vadovo telefonas taip pat išjungtas.
Prie rekvizitų nurodyta, jog bendrovė turi 30 darbuotojų ir 7 automobilius. Vidutinis šių metų birželio mėnesio atlyginimas – 712 eurų. Skola „Sodrai“ 23 389 eurai.
Autorės nuotr.
"Euromaidanas" persikėlė į Kelmę. Jau daugiau kaip mėnuo, kai B. Laucevičiaus gatvės 12-uoju numeriu pažymėtas namas – be stogo.
B. Laucevičiaus gatvės keturioliktasis namas. Čia buvo pastoliai...
B. Laucevičiaus gatvės 12-ojo namo gyventojai Stefanija Žeimytė ir Leonas Melešius laukia renovacijos pabaigos.
Paminklas nepavykusiai renovacijai.
Atkasti pamatai kelia grėsmę vaikams.