
Naujausios
Akmenės meras: nacionalšovinizmas – baisiau nei Rusija
Žinia, kad kelios Akmenės rajono Ramučių progimnazijos moksleivių šokių kolektyvo poros su mokytoja ketina vykti savivaldybės transportu į Rusijos Briansko mieste vykstančią tarptautinę stovyklą „Raduga“, sukėlė nuomonių audrą. Vieni piktinasi, kad paaugliai taps Kremliaus propagandos aukomis, kiti sako – su kaimynais reikia bendrauti.
„Šiaulių kraštas“ apie tai kalbino Akmenės rajono merą socialdemokratą Vitalijų MITROFANOVĄ.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
– Nespėjo nutilti skandalai, kai Skuodo ir Plungės savivaldybių vaikai buvo siunčiami į Rusiją stovyklauti rizikuojant tapti Kremliaus propagandos taikiniais, Akmenės rajono savivaldybė susirengė ten vežti mokinius stovyklauti. Šiemet „Misijos Sibiras“ dalyviams Rusija vizų neišdavė. Nepasimokėte iš šių skandalų?
– Pasimokiau. Todėl ir nebijome. Nujaučiau skandalą, bet labai aiškiai pamačiau, kad tam tikros grėsmės nacionaliniam saugumui yra ne kelių vaikų išvažiavimas, o vidinės kai kurių žmonių nacionalšovinistinės nuotaikos. Šiuo skandalu mes išryškiname ir savo šalies vidines žaizdas. Matau tame ir vidinį politikavimą, vidinius politinius interesus, o gal net provokacijas.
Matau, kad kai kurie vieši komentarai ir kai kurių apžvalgininkų reakcija dėl šios kelionės net galimai kursto tautinę nesantaiką tarp žmonių.
Kai kažkas dabar bando sakyti, kad „Misija Sibiras“ jaunimo neįsileido į Rusiją, klausiu – kas iš to laimėjo? Rusija ar Lietuva? Juk Rusija tuo parodė tarptautinei bendruomenei, kad bijo mūsų mąstančio, patriotiškai nusiteikusio jaunimo, sakančio tiesą.
– Skandalo epicentre užsiminėte, kad ir jūsų rajono jaunimą galima panaudoti Lietuvos propagandos tikslams Rusijoje. Ar tikrai tai vaikų užduotis?
– Iš šio skandalo supratau dar vieną dalyką, kai aukščiausiu lygiu važiuojama į Peterburgą stebėti varžybų – viskas gerai, o kai savivaldybė nusprendžia važiuoti į renginį pristatyti savo šalies – negalima?
Į Brianską vyks 16–17 metų jaunimas. Ir jie jau nupiešti tarsi Lietuvos priešai? Nebepasitikime savo jaunimu? Taip, tai yra rizikinga, reikia prisiimti atsakomybę ir mes prisiimame. Tie jauni žmonės labai sąmoningi, jie aiškiai žino ir jiems dar priminsime, kad be tėvų sutikimo yra draudžiama nepilnamečius fotografuoti, kalbinti, filmuoti. Tame festivalyje bus jaunimo iš Lenkijos, važiuoja latviai, bulgarai.
Jaunimą supažindinsime su Užsienio reikalų ministerijos rekomendacijomis, kurios yra oficialiai išleistos. Informuosime jaunimą apie tai, kokios gali būti provokacijos, kaip atskirti grėsmes.
Kita vertus, Akmenės rajono bendradarbiavimas su Briansko miestu vyksta nuo 2004 metų. Tai tradicinis renginys, bet aš prašau, kad mums atsiųstų detalią renginių programą iš Briansko.
Nuo 2014 metų, kai Krymas buvo aneksuotas, mes parodėme į tai savo požiūrį ir nebesiuntėme savo jaunimo į jų šventes. Dabar – Lietuvos valstybės 100-mečio proga, o Brianskas yra buvusi Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Manau, kad šiuo atveju mes panaudokime šią žinią, kad ji pasiektų ten gyvenančius žmones.
Tų vaikų niekas varu nevaro į Rusiją. Tai sprendžia tėvai, iš jų reikia gauti sutikimus, vykstantiems reikia gauti vizas.
Viena iš renginio dienų bus skirta Lietuvai, kai mūsų vaikai su tautiniais kostiumais pristatys Lietuvos istoriją, kultūrą, tautinius žaidimus.
– Ar Savivaldybė mokės už šią kelionę?
– Savivaldybė skirs transportą – mikroautobusą, važiuoja penki vaikai ir mokytoja.
– Ar nemanote, kad šis skandalas gali paveikti ir jūsų politinę karjerą?
– Kažkas nori mane padaryti Lietuvos priešu? Kuris Lietuvos rajonas priima daugiau Ukrainos žmonių dirbti ir gyventi už Akmenės rajoną? Kur dar tiek ukrainiečių nemokamai mokomi lietuvių kalbos?
Akmenės rajonas gavo Krašto apsaugos ministerijos apdovanojimą savivaldybėms – krivūlę už daugiausiai į savanorišką krašto apsaugą išėjusių rajono jaunuolių. Iš Užsienio reikalų ministerijos rajonas gavo krivūlę už tarptautinį bendradarbiavimą. Prieš kelias savaites Akmenės rajonas įvertintas Europos Tarybos parlamentinės asamblėjos prizu – Europos diplomu už tarptautinę veiklą, už Europos tradicijų puoselėjimą. Tokius diplomus gavo milijoniniai Vokietijos, Ukrainos miestai.
Pabandykite paklausti gatvėje, ar reikalingi geri santykiai su kaimynais ir bendradarbiavimas. Gali būti, kad daugelis mano, jog reikalingi, nors tai bijo garsiai pasakyti, o tie, kurie išdrįsta pasakyti savo nuomonę tuoj pat yra pravardžiuojami „vatnikais“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas teigia suvokiantis atsakomybę dėl vaikų kelionės į Rusiją.