
Naujausios
Kai pyška staklės
Audimas tampa vis populiaresniu užsiėmimu. Tai parodė Kelmėje vykę Žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų kursai. Audimo staklėmis, juostų audimo, vijimo ir pynimo sekcijose dalyvavo daug didmiesčių gyventojų. „Kai įsėdi į stakles, kitas pasaulis neegzistuoja“, – sakė vilnietė teisininkė, išmokusi austi lino rankšluosčius.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Senovinis audinys šiuolaikiniam dizainui
Kelmės kultūros centro amatų centre pyška staklės. Net keturiomis audžia kelmiškės audėjos Onutės Butvilienės mokinės. Mokytoja dėlioja savo austas skaras, rankšluosčius, šalikus ir kitas grožybes. Rodo mokinėms, ką galima sukurti staklėmis.
Prie vienų staklių sėdi buvusi kelmiškė Lina. Profesija – teisininkė. Gyvena Vilniuje. Jau išmoko austi lino rankšluostį. Dabar audžia kilimėlį pakloti ant grindų. Mokytoja patenkinta – mokinė labai imli.
„Keičiu profesiją, – šypsosi Lina. – Iš teisininkės į rūbų dizainerės. Kai sėdu į stakles, pasaulis nebeegzistuoja. Labai smagu prisiliesti prie senųjų amatų.“
Kitose staklėse sėdi kaunietė Austė. Apie kursus Kelmėje sužinojo iš vienos kaunietės audėjos. „Austi – sudėtinga, sudėtingiau negu galvojau“, – sako mergina. Bet viliasi, kad išmoks. Jos audžiamas lino rankšluostis ilgėja. Austė svajoja gaminti rankinukus iš staklėmis austo audinio.
Šiaulių rajone, Naisiuose, gyvenanti Eglė Lebedienė dirba profesijos mokytoja Šiauliuose, Jaunimo mokykloje. Ką išmoks pati, perteiks mokinėms. Poniai Eglei puikiai sekasi – audžia takelį stalui papuošti. Jau išaudė apie metrą.
Apie Kelmėje vykstančius kursus sužinojo Naisių festivalyje, kur kelmiškiai tautodailininkai demonstravo savo amatą. „Mano močiutė buvo audėja, – pasakoja ponia Eglė. – Bet nespėjo manęs išmokyti austi. Stakles po karo pardavė, nes reikėjo maitinti vaikus. Dabar ieškosiu meistro, kuris padarytų stakles. O gal gausiu nusipirkti jau padarytas, senovines.“
Šiaulietė Gintarė Banovičiūtė studijuoja mediciną Vilniaus universitete. Kursuose jau mokėsi austi juostas. Dabar sėdo į stakles. „Staklės – puikus laisvalaikis ir atsipalaidavimas nuo darbo“, – savo pomėgį vertina mergina.
Mokytoja Onutė Butvilienė džiaugiasi, kad šiemet tiek daug mokinių galėjo sėsti į stakles. Amatų centre atsirado daugiau staklių. Porą padarė meistrai, dar kelias dovanojo švedai.
Mamas prikalbėjo dukros
Ten, kur staklių nėra, darbuojasi juostų kūrėjai. Iš mokytojos Irenos Arlauskienės vytinių juostų meno stropiai mokosi Janina ir Nijolė. Janina atvažiuoja jau treji metai iš eilės. Džiaugiasi, kad vyti juostas gali pasimokyti pas profesionalią meistrę. Nijolę atvažiuoti mokytis vytinių juostų meno paskatino dukra, kuri kasmet vyksta į Kelmėje rengiamus kursus.
Mokytoja sako, jog mokinės keitėsi kasdien. Kai kurie kursų dalyviai nori išbandyti daugiau amatų. Tačiau šešios jos mokinės buvo nuolatinės. Šiaulietė Ramutė Dulevičienė kursuose domėjosi ir karpiniais, ir riešinėmis, ir juostomis. „Šiauliai – daug didesnis miestas, o tokių kursų nėra“, – apgailestauja moteris.
Kelmiškė mokytoja Loreta Račkauskienė moko austi juostas. Radviliškietė Evelina Buivydaitė dirba Amatų centre ir mokykloje technologijų mokytoja. Jauna moteris sako atvažiavusi prisiminti juostų audimo. Juostų audžiasi sau ir kaip metodinę priemonę dalins mokiniams.
Iš Žemaičių Naumiesčio atvykusi Viktorija Jurkšaitienė – Žemaičių krašto etnokultūros centro darbuotoja. Prieš porą metų kursuose išmoko daryti ranges ir vytines juostas. Papuošė folkloro kolektyvą „Pilutė“. Mergaičių kostiumus rangėmis, berniukų – vytinėmis juostomis.
Šiemet mokosi juostų audimo. Džiaugiasi, kad mokytoja aiškiai ir suprantamai išdėsto, kaip austi juostas. Grįžusi ieškos meistro, kad padarytų juostų audimo rėmelius.
Mokytoja Loreta Račkauskienė amatą perėmė iš mamos. Ji ausdavo rinktines lovatieses. Loreta turėdavo padėti. „Mama iš audimo pasistatė namą. Meistrui atsilygindavo lovatiesėmis. Daug lovatiesių parduodavo. Už tuos pinigus pirkdavo statybines medžiagas. Ir man sakė, jog išmokusi amato niekada nebūsiu nuoga ir darbo visuomet turėsiu. Trejus metus dirbau namudininke. Nelengva buvo. Audėja dirba ir kojomis, ir akimis, ir rankomis. Bet, kai privažiavo prekių iš Kinijos, palikau ir nuoga, ir be darbo“, – mena mokytoja.
Autorės nuotr.
Jaunimas staklėmis austus dalykus pritaikys šiuolaikiniam dizainui.
Naisiškė Eglė Lebedienė mėgaujasi audimu.
Vienintelė iš senųjų audėjų likusi kelmiškė Onutė Butvilienė dalijasi savo amato paslaptimis.
Onutės Butvilienės staklėmis išaustos grožybės.
Loreta Račkauskienė (viduryje) moko austi juostas.
Mokytoja Irena Arlauskienė (kairėje) moko vytinių juostų amato.