
Naujausios
Akimirkų medžiotojas
Daugelio Radviliškio rajono renginių ir švenčių akimirkas fiksuojantis, personalines parodas rengiantis fotografas Sigitas Mikutis fotografavimą vadina didžiuoju savo pomėgiu, iš jo gyvenimo visiškai išstūmusiu anksčiau mėgtas medžiokles.
Fotografui įdomiausia pagauti netikėtų kadrų, įamžinti žmogų tokį, koks jis yra tą akimirką: tikras, neretušuotas.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Fotoaparatas – visur ir visada
Galbūt, medžiotojai įsižeis ir sakys, kad taip nebūna, bet Pavartyčių kaime (Radviliškio rajonas) gyvenantis Sigitas Mikutis, anksčiau buvęs aistringu medžiotoju, šautuvą netikėtai „pakabino ant vinies“ ir visiškai atšalo nuo medžioklių.
Jau kuris laikas jis daug mieliau žvalgosi pro kitokį objektyvą, gaudo kitokias akimirkas – fotoakimirkas ir pats stebisi: kaip jis galėjęs šauti, pavyzdžiui, į stirną – juk jos akys tokios nekaltos ir išraiškingos.
Bet kol atėjo iki tokio supratimo, turėjo prabėgti nemažai laiko, nors 59-erių fotografas fotoaparatą pirmą kartą į rankas paėmė būdamas pradinėse klasėse.
„Kaip ir dauguma mano amžiaus fotomėgėjų, pradėjau nuo tuometinės „Smenos“. Vėliau, vasarą salietruodamas burokus, iš pirmos algos nusipirkau „Fed'ą“. Aišku, mano uždirbtų pinigų šiam aparatui neužteko – prisidėjo ir tėvai, tačiau didžiavausi savimi, kad pinigus išleidau ne saldainiams ir ledams, o to-o-o-kiam daiktui. O kai tėvas iš Vietnamo parvežė pirmą vadinamąją „muilinę“, išvis pasijaučiau „asu“, nes tokių aparatų tuomet dar mažai kas turėjo. Nors tokia fotografija, tiesą sakant, buvo daugiau mechaninė“, – šypsosi Sigitas, prisiminęs savųjų fotoaparatų epopėją.
Pirmąsias fotografavimo ir nuotraukų darymo pamokas Sigitas gavo iš fotografuojančių savo kaimynų Antano Morkio ir Vitolio Januševičiaus, kurių jau nebėra tarp gyvųjų. Jis lįste lįsdavo jiems į akis, jei kas nepavykdavo arba tiesiog stebėdavo jų darbus. Fotografija jam buvo tikras stebuklas – juk sugavęs akimirką, rezultato nesužinodavai, kol neišryškindavai fotojuostelės ir pačių nuotraukų.
Šiandien S. Mikutis turi ne vieną fotoaparatą ir ne vieną objektyvą ir sako pastariesiems negailintis pinigų – svarbu, kad žmona pritartų kartais ne vieną tūkstantį eurų kainuojančiam pirkiniui.
Sigitas čia pat pasvarsto: galbūt toks žmonos supratingumas yra dėl to, kad dar draugaudami abu mėgo fotografiją, kartu ryškindavo nuotraukas, ieškodavo geresnių kadrų.
Štai neseniai Sigitas įsigijo fotografuojantį droną. Dabar džiaugiasi dar įvairesnių akimirkų galintis juo užfiksuoti, įamžinti puikius vaizdus iš viršaus.
„Neretai tenka leistis ir į derybas. Sakau žmonai: gal tu į kelionę važiuok be manęs – aš tuos pinigus geriau išleisiu naujam objektyvui: tokį puikų neseniai pamačiau. Ir apskritai aš daug už ką esu dėkingas savo žmonai: už supratingumą, už tai, kad, darbus palikęs ant jos pečių, pats išlekiu iki panakčių į kokį renginį, už tai, kad nepriekaištauja dėl namų biudžetą tirpdančio mano pomėgio“, – žmoną Rimą giria Sigitas.
O kai jau vyksta į kelionę, Sigitas visada ant kupros tamposi ir ne vieną kilogramą sveriantį fotoaparatą su rankas tempiančiu fotoobjektyvu. Fotografas šypsosi – negi vešies „muilinę“, kai turi sąlygas fotografuoti normaliai.
Nuotraukas skaičiuoja terabaitais
„Aš galiu iki išnaktų slampinėti po renginius, tykoti įdomių akimirkų, o grįžęs dar valandą kitą sėdėti prie kompiuterio ir apžiūrinėti pavykusius ir nepavykusius kadrus“, – sako Sigitas, net nebesuskaičiuojantis, kiek terabaitų kompiuteryje užima jo nuotraukos.
„Tai gal fotografija, o ne porą dešimtmečių puoselėjamas prekybos verslas maitina jūsų šeimą?“, – mėginu provokuoti.
„Oi, ne. Kol kas fotografija man – tik išlaidos“, – juokiasi Sigitas ir prisipažįsta nemokantis atsakyti neigiamai, todėl dalyvauja ir fotografuoja bemaž visur, kur yra kviečiamas ir net nekviečiamas, nes tai jam įdomu ir patinka.
Daugiausia gerų kadrų Sigitas prigaudo būtent renginiuose, nes viešose vietose gali fotografuoti ir gražiausias akimirkas stabdyti neklausdamas leidimo.
Jam labiausiai patinka netikėti kadrai, todėl iš anksto surežisuotuose dalyvauja tik „iš reikalo“.
Sigitas juokdamasis prisimena, kaip buvo išvesdintas apsaugos iš vieno užsienio žvaigždžių koncerto, mat fotografavo jų pasirodymą.
Fotografavo šį renginį, nes salėje ir ant bilieto nebuvo nė vieno ženklo ar užrašo, kad tai daryti draudžiama. Įamžino ir akimirką, kaip įpykusi toji žvaigždė kliustelėjo ant jo vandens.
„Tąkart apsaugos darbuotojai reikalavo ištrinti visus nufotografuotus kadrus. O aš jiems: tuomet pareikalaukite tą padaryti visų koncertą filmavusių bei fotografavusių telefonais“, – ginčą prisiminė fotografas.
Jo atmintyje – ir vos blogai nesibaigęs atvejis, kai jis netikėtai slystelėjo ir parkrito į vandenį. Tuomet apie save negalvojo – tik apie fotoaparatą, kad tik šis nesušlaptų. Išsaugojo, spėjęs ranką iškelti virš galvos.
Susitikimai
Nors S. Mikutis save vadina fotografu mėgėju, tačiau fotografų gildijai jis nėra svetimas.
Fotografas džiaugiasi galintis tobulinti žinias, pabendrauti su bendraminčiais, o kai reikia – ir pasiklausti jų Šiauliuose veikiančiuose „Fotografijos namuose“. Čia jis baigė ir iš esmės jo požiūrį į fotografiją pakeitusius kursus, išmokiusius jį mąstyti fotografiškai. Ir dabar į kiekvieną pirmadienį rengiamus „Fotografijos namų“ narių susitikimus Sigitas visada lekia lyg iš svetur į namus.
Čia susitinka ne tik su apskrities fotografijos asais, bet ir apsilankančiais svečiais – tikrais fotografijos grandais: Ramūnu Danisevičiumi, Mariumi Čepuliu, Jonu Staseliu, Prezidento Valdo Adamkaus fotografe Džoja Gunda Barysaite, kitais.
„Iš pradžių būdavo nejauku su jais bendrauti, juk atvyksta tikri šio meno profesionalai. Bet kai pamatai, kad jie tokie paprasti ir nė kiek „nepasikėlę“, pasijauti savu bendrame būryje“, – pasakoja Sigitas.
Nebe pirmus metus S. Mikutis vyksta ir į „Fotografijos namų“ vis kitoje vietoje rengiamas vasaros fotostovyklas.
Šiemet tokia stovykla liepos viduryje vyko Kelmės rajone, Vėžežerio poilsiavietėje.
„Man šios fotostovyklos – tikra kūrybinė atgaiva, poilsis ir širdžiai mielas darbas“, – dar neišblėsusiais įspūdžiais dalinasi fotografas.
Nuotraukose – gyvenimo akimirkos
Tarp širdžiai mielų S. Mikučio darbų – ir surengtos jo fotoparodos. Viena iš tokių – šiuo metu po rajoną keliaujanti paroda „Gimę laisvės dieną“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.
Bendrame su Radviliškio viešąja biblioteka projekte jam teko fotografuoti Radviliškio krašto žmones, gimusius vasario 16-ąją.
Radviliškio rajone gyvena beveik šimtas vasario 16 dieną gimusių žmonių. Iš viso buvo atrinktas ir nufotografuotas 21 skirtingų kartų atstovas. Jauniausiam fotomodeliui – vos dveji, vyriausiai – 100, kaip ir mūsų šaliai.
Įdomus ir „Fotografijos namų“ Šeduvos globos namuose įgyvendintas projektas.
„Būtumėt matę, kaip globos namų seneliai ruošėsi šiai fotosesijai: buvo sukviesti kirpėjai, daromos šukuosenos, dažomasi ir puošiamasi“, – pasakojo projekte dalyvavęs S. Mikutis.
Ne viena jo fotografijų paroda yra rengta Šeduvos kultūros ir amatų centre, su jo įamžintomis fotoakimirkomis susipažino ir kitų rajonų fotografijos meno mėgėjai. Sigitas sulaukia ir daug padėkų iš užsienyje – Vokietijoje, Amerikoje, Australijoje – gyvenančių lietuvių, dėkojančių fotografui už galimybę nepamiršti Tėvynės ir matyti ją bei jos žmones sustabdytose akimirkose.
Asmeninės nuotr.
Fotografui Sigitui Mikučiui mieliausios – sustabdytos netikėtos akimirkos.
Vėžežeryje vykusioje šiųmetėje vasaros fotostovykloje fotomodeliais tapo ir retų veislių keturkojai.
S. Mikučio „Pasimatymas“.
Parodos „Gimę laisvės dieną“ herojė – šimtametė radviliškietė Stasė Adomaitienė.
Netikėtai pagauta akimirka – Šeduvos bažnyčią apgobusi vaivorykštė.
Fotografui įdomiausi – gyvenimo vėtytų ir mėtytų žmonių veidai.
Autorės nuotr.
Kūryba su visais besidalijantis fotografas Sigitas Mikutis už savo darbus sulaukia ir gražių žodžių, ir padėkų.