
Naujausios
Europa suvažiavo į Radviliškį
Sekmadienį Radviliškis tapo keliolikos Europos šalių sostine – čia prasidėjo savaitę truksiantis Europos žmonių festivalis, kuriame kiekvienos šalies delegacija pristatys savo kultūrą, papročius bei tradicijas, kulinarinį paveldą, susirungs sportinėse varžybose.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Svečiuose – trylika šalių
Jau šeštadienį į Radviliškį ėmė rinktis svečiai iš keliolikos Europos šalių. Daugiau nei ketvirtį amžiaus organizuojamas Europos žmonių festivalis pirmąkart surengtas Lietuvoje, Radviliškyje, ir bus skirtas valstybės atkūrimo šimtmečiui.
Iš septyniolikos į tarptautinę organizaciją „European Peoples‘ Festival“ susibūrusių šalių į Radviliškį suvažiavo delegacijos iš trylikos Europos miestų.
Dvi šventėje planavusios dalyvauti delegacijos į festivalį neatvyko. Portugalijos delegacija jungėsi prie ispanų delegacijos. Portugalijos vėliava buvo nešama atskirai – šioje šalyje kitąmet planuojamas rengti kitas Europos žmonių festivalis.
Kiekviename svečių būryje – iki pusšimčio žmonių, daugiausia – jaunų, pasiryžusių ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir per dainas, šokius, fotografiją, gatvės teatrą, valgius pristatyti savo šalį. Visos delegacijos – iš nedidelių miestelių.
Būtent toks ir yra šių festivalių tikslas: rengti juos ne didmiesčiuose, kurie ir taip lūžta nuo turistų ir įvairių renginių, o nedideliuose miesteliuose, turinčiuose iki 20 tūkstančių gyventojų. Šalies dalyvės delegaciją paprastai sudaro ne sukviestos įžymybės, o aktyvūs šių miestelių gyventojai: šokantys, dainuojantys, sportuojantys.
Tarp didesnių radviliškiečius aplankiusių delegacijų – prancūzai, vokiečiai, lenkai. Mažesnės delegacijos iš Škotijos, Liuksemburgo, Airijos.
Šalių eisenoje – skirtingi akcentai
Sekmadienį, pirmąją festivalio dieną, visos delegacijos rinkosi Radviliškio parapijos bažnyčioje. Čia vyko Žodžio liturgijos pamaldos. Užsienio delegacijų atstovų buvo paprašyta atvykti į bažnyčios ceremoniją kartu su savo šalies vėliavomis ir atsinešti gimtąja kalba išverstą Bibliją.
Po mišių, jau popiet, spiginant kaitriai saulei, šalių delegacijos išsirikiavo prie Radviliškio miesto simbolio senovinio garvežio ir nuo ten Radviliškio miesto gatvėmis žygiavo iki miesto parko, kuriame įsikūrė Europos tautų kaimelis.
Kiekvieną delegaciją iš kitų išskyrė ne tik priekyje nešama atstovaujamos šalies vėliava, bet ir skirtinga apranga, pačių sugalvoti ir atsivežti šventiniai atributai.
Teatriniais bei tautiniais rūbais pasipuošusių lenkų delegacijos priekyje raitėsi didelis, net kelių žmonių nešamas raudonos spalvos drakonas.
Prancūzų delegacijos priekyje žingsniavo šios šalies simbolis Eifelio bokštas (tokiu kostiumu vilkinti mergina).
Airius į priekį vedė didžiulis juodas paukštis, o suomius – karietoje sėdintis Kalėdų Senelis ir du elniai.
Eisenos priekyje su muzika žygiavo karžygiai, už jų ėjo renginio šeimininkai – pasipuošusi Radviliškio rajono delegacija.
Miesto parke, kuriame ir vyko atidarymo dienos renginiai, surengtas viduramžių riterių turnyras. Jame riteriai kovėsi dėl savo damų. Kovą laimėjo Airijos riteris.
Lietuvoje pirmąkart surengtą festivalį atidarė Europos žmonių festivalio prezidentas Jan Fritzen ir renginio šeimininkams atstovaujantis Radviliškio rajono meras Antanas Čepononis. Po oficialaus atidarymo visų laukė siurprizas – valstybinio dainų ir šokių ansamblio „Lietuva“ ir grupės „Thundertale“ projektas „Kilkim, broliai, sakalais“.
Renginiai ir reginiai
Atidarymo dieną miesto parke savo šalies kultūrą pristatė Airija, Škotija ir Ispanija.
Airija pristatė tradicinius šalies šokius ir dainas.
Škotai grojo tautiniais instrumentais, šoko patys ir pakvietė kartu pašokti žiūrovus, mielai įsijungusius į bendrą šokėjų būrį.
Ispanijos delegacijos kultūrinę veiklą sudarė tradicinė muzika ir šokiai iš Burgos provincijos. Kiekvienas jų atliktas numeris buvo skirtas festivayje dalyvaujančiai kuriai nors šaliai.
Komandas kvies ir sportinės varžybos. Komandos susirungs draugiškose krepšinio, petankės, plaukimo, paplūdimio teniso ir futbolo varžybose.
Kiekvienos šalies fotografai ir dailininkai dalyvaus maršrute „100 minučių po Radviliškio rajoną“ ir tai, ką užfiksuos įdomiausio per jiems organizuotą ekskursiją, eksponuos surengtoje fotografijų ir tapybos darbų parodoje „Švenčiantis miestas“.
Be koncertų ir įvairių pramogų, festivalio dalyviai stebės Aušros aikštėje du kartus demonstruojamą naujausią iš Radviliškio kilusio dizainerio Liutauro Salasevičiaus mados namų „Madam pareis vėliau“ kolekciją, dalyvaus liaudiškoje vakaronėje, kituose renginiuose.
Pasirengimo niuansai
Lietuva šiame festivalyje kaip asociacijos „Europos žmonių festivalio“ narė dalyvauja nuo 2006 metų, tačiau pati per šį laikotarpį nė karto nesukvietė festivalio pas save, nors būtent tokia yra sąlyga šalims dalyvėms: jį nors kartą surengti pas save.
Radviliškio miestas festivaliui rengėsi visus metus. Tiesa, ne viskas suspėta padaryti iki galo. Ne iki galo liko sutvarkyta rekonstruojama miesto aikštė.
Nors joje ir pražydo gėlės, sužaliavo veja, tačiau aikštė svečius pasitiko tik su fontano užuomazgomis ir neišklota aikštės danga.
Miesto centre esančių daugiabučių namų balkonai sužydo įvairiaspalvėmis gėlėmis ir pasipuošė Europos šalių vėliavomis, tačiau buvo pastatų, kuriuos teko pridengti spalvotu audeklu, kad nesimatytų aptrupėjusių sienų ir laiptų, o šalia miesto simbolio garvežio eisenos dalyvių akys kliuvo už sukrautos ir niekuo nepridengtos rąstų krūvos.
Iki šventės miesto verslininkai suskubo įrengti naują viešbutį su kavine, įsikūrusį visai šalia miesto parko, kuriame ir vyko pagrindiniai šventės renginiai. Jame vietas užsieniečiai išgraibstė dar gerokai iki festivalio pradžios.
Užimti ir kiti miesto viešbučiai, o dauguma festivalio svečių įkurdinti keliose miesto mokyklose, kur miegos ant čia suklotų čiužinių.
Beje, tokios sąlygos festivalio dalyvių negąsdina – ir kitose šalyse jiems sudaromos panašios apnakvindinimo galimybės. Anot, keliuose festivaliuose dalyvavusių radviliškiečių, buvo nakvojama ir mokyklose, ir palapinėse.
Autorės nuotr.
Lenkų delegacijos vedlys – spalvingas drakonas.
Gausią linksmuolių prancūzų delegaciją į priekį vedė Prancūzijos simbolis – Eifelio bokštas.
Dovana žiūrovams – viduramžių riterių turnyras.
Škotai į savo šokius įtraukė ir žiūrovus.
Delegacijos rinkosi prie Radviliškio miesto simbolio – senovinio garvežio.
Ispanai siūlė tradicinio patiekalo – vytinto kumpio.
Miesto gatvių daugiabučiai pasipuošė skirtingų šalių vėliavomis.
Rekonstruojamos miesto aikštės iki šventės nesuspėta pabaigti. Planuotas įrengti fontanas šventės dalyvių nevėsins.