Veltui iššvaistome 35 proc. elektros energijos

Veltui iššvaistome 35 proc. elektros energijos

Vel­tui iš­švais­to­me 35 pro­c. elekt­ros ener­gi­jos

Ga­vę di­de­lę są­skai­tą už elekt­rą daž­nai lie­ka­me nu­ste­bę. Spe­cia­lis­tų tei­gi­mu, gy­ven­to­jams trūks­ta ži­nių, kaip efek­ty­viai tau­py­ti elekt­ros ener­gi­ją ir mė­ne­sio ga­le iš­veng­ti ne­rei­ka­lin­gų iš­lai­dų. Atk­rei­pę dė­me­sį, kiek elekt­ros ener­gi­jos var­to­ja bui­ti­niai prie­tai­sai ir lai­ku juos iš­jun­gę, su­lauk­si­te ne tik ma­žes­nės są­skai­tos už elekt­rą, bet ir pri­si­dė­si­te prie ap­lin­kos tau­so­ji­mo.

Lie­tu­vo­je elekt­ros ener­gi­jos po­rei­kis kas­met au­ga vi­suo­se sek­to­riuo­se. Lie­tu­vos sta­tis­ti­kos de­par­ta­men­to duo­me­ni­mis, 2016 m. ener­gi­jos su­var­to­ji­mas na­mų ūkiuo­se, nau­do­jant ap­švie­ti­mo ir elekt­ros prie­tai­sus su­da­rė 2294,9 GWh, o tai 102,9 GWh dau­giau nei 2015 m. Pa­sau­li­nė sta­tis­ti­ka dar iš­kal­bin­ges­nė: sa­ko­ma, kad iki 2040 m. elekt­ros ener­gi­jos pa­klau­sa pa­di­dės 85 pro­c.

Dau­giau­sia elekt­ros išeik­vo­jan­tys prie­tai­sai

Au­gant var­to­ji­mui, žmo­gus elekt­ros ener­gi­jos išeik­vo­ja ženk­liai dau­giau nei ka­da nors anks­čiau. Ne­beį­si­vaiz­duo­ja­me sa­vo bui­ties be šal­dy­tu­vo, šal­dik­lio, skal­byk­lės, mik­ro­ban­gų kros­ne­lės, elekt­ri­nių or­kai­čių, te­le­vi­zo­riaus, kom­piu­te­rio ir pan. Vi­si šie prie­tai­sai pa­leng­vi­na mū­sų gy­ve­ni­mą, ta­čiau nau­do­ja ne­men­ką kie­kį elekt­ros ener­gi­jos.

No­rė­da­mi su­tau­py­ti, vi­sų pir­ma at­kreip­ki­me dė­me­sį į tuos elekt­ros prie­tai­sus, ku­riems elekt­ros ener­gi­jos rei­kia dau­giau­sia.

Tarp jų pir­mau­ja šal­dy­tu­vas – šal­dik­lis, ku­ris na­muo­se išeik­vo­ja dau­giau­sia elekt­ros ener­gi­jos. Pa­vyz­džiui, pe­rio­diš­kai nea­ti­tir­pi­nus šal­dik­lio ar lai­kant šal­dy­tu­vo du­re­les pra­vi­ras il­giau ne­gu rei­kia, elekt­ros są­nau­dos pa­di­dės 30 pro­c. Bu­dė­ji­mo re­ži­mu vei­kian­tis te­le­vi­zo­rius ga­li išeik­vo­ti apie 12 pro­c. dau­giau elekt­ros ener­gi­jos. Jei­gu mėgs­ta­te ga­min­ti, at­kreip­ki­te dė­me­sį, kad, tin­ka­mai neiš­va­ly­ta or­kai­tė ar kait­len­tė ga­li pa­di­din­ti išeik­vo­ja­mos ener­gi­jos kie­kį 8,3 pro­c.

„Ener­gi­jos vam­py­rai“ jū­sų na­muo­se

Šiuo­lai­ki­niai prie­tai­sai elekt­ros ener­gi­ją nau­do­ja nuo­lat: 24 va­lan­das, 7 die­nas per sa­vai­tę. Daž­nai į tai neatk­rei­pia­me dė­me­sio, To­dėl, pa­tys to ne­pas­te­bė­da­mi, esa­me pri­vers­ti ap­mo­kė­ti di­des­nes są­skai­tas už elekt­rą. Tai­gi, dar vie­na „ener­gi­jos vam­py­rų“ gru­pė mū­sų na­muo­se – bu­dė­ji­mo re­ži­mu pa­lik­ti ar pa­mirš­ti iš ro­ze­čių iš­trauk­ti elekt­ro­ni­niai prie­tai­sai.

„Bu­dė­ji­mo re­ži­mu vei­kian­tys elekt­ros prie­tai­sai iš­švais­to apie 35 pro­c. su­var­to­ja­mos elekt­ros ener­gi­jos. Tai di­de­li skai­čiai, lei­džian­tys su­pras­ti, kad žmo­nėms trūks­ta in­for­ma­ci­jos apie tai, kaip elg­tis su prie­tai­sais, ku­rie, at­ro­do, yra iš­jung­ti, bet su­nau­do­ja di­džiu­lius elekt­ros ener­gi­jos kie­kius“, – tei­gia ap­lin­ko­sau­gi­nin­kė ir pro­jek­to „Mi­si­ja: nu­lis“ lek­to­rė Mo­des­ta Pet­raus­kai­tė.

Jei­gu iš­jun­gė­me te­le­vi­zo­rių, bet neišt­rau­kė­me lai­do iš ro­ze­tės, jis ga­li nau­do­ti tiek pat elekt­ros ener­gi­jos, kiek tuo pat me­tu vei­kian­tis kom­piu­te­ris. Pa­lik­ti bu­dė­ti ar su kiš­tu­ku elekt­ros liz­de to­kie prie­tai­sai kaip kom­piu­te­rio mo­de­mas, kom­piu­te­ris, te­le­fo­no įkro­vik­lis, ka­vos apa­ra­tas, gar­so sis­te­ma, mik­ro­ban­gų kros­ne­lė, žai­di­mų kon­so­lė – yra tik­ri elekt­ros ener­gi­jos švais­tū­nai, per va­lan­dą ga­lin­tys su­nau­do­ti nuo 0,7 iki 5,6 W elekt­ros ener­gi­jos.

Ma­žes­nė są­skai­ta už elekt­rą – nau­da žmo­gui ir gam­tai

Spe­cia­lis­tų tei­gi­mu, tau­piau nau­do­da­mi elekt­ros ener­gi­ją su­lauk­si­me ne tik ma­žes­nių są­skai­tų, bet ir tau­so­si­me ap­lin­ką.

„Tau­py­da­mi elekt­ros ener­gi­ją, kiek­vie­nas ga­li­me pri­si­dė­ti prie ap­lin­kos tau­so­ji­mo – su­ma­žin­ti ang­lies dvi­de­gi­nio bei ki­tų ap­lin­kai kenks­min­gų me­džia­gų iš­si­sky­ri­mą. Ra­cio­na­liau var­to­da­mi elekt­ros ener­gi­ją, su­nau­do­si­me ir ma­žes­nį kie­kį na­tū­ra­lių­jų gam­ti­nių iš­tek­lių: ang­lies, naf­tos ar du­jų. Taip mi­nė­tų iš­tek­lių pa­kaks il­ges­niam lai­kui“, – sa­ko ap­lin­ko­sau­gi­nin­kė.

Anot spe­cia­lis­tės, no­rint pra­dė­ti tau­py­ti elekt­ros ener­gi­ją, bū­ti­na pra­dė­ti nuo sa­vo įpro­čių kei­ti­mo. „Keis­da­mi įpro­čius na­muo­se, grei­tai pa­ste­bė­si­me ir ma­žė­jan­čias iš­lai­das už elekt­rą“, – ak­cen­tuo­ja lek­to­rė.

Ke­le­tas pa­ta­ri­mų, pa­dė­sian­čių efek­ty­viau nau­do­ti elekt­ros ener­gi­ją:

- iš­jun­ki­te te­le­vi­zo­rių, ar ra­di­ją, jei jų ne­žiū­ri­te ir ne­klau­so­te, o gar­sas yra tik fo­nas, kom­piu­te­rį, jei­gu jo ne­nau­do­ja­te, įkro­vik­lius iš­trau­ki­te iš ro­ze­tės, jei­gu šiuo me­tu jums jų ne­rei­kia;

- nak­čiai, sa­vait­ga­liui ar il­ges­niam lai­kui pra­var­tu iš­trauk­ti iš ro­ze­čių vi­sus elekt­ros prie­tai­sus, jei­gu jie ne­nau­do­ja­mi. Ne­pa­li­ki­te įren­gi­nių, vei­kian­čių bu­dė­ji­mo re­ži­me – švie­čian­tis dio­das ro­do, kad prie­tai­sas vis dar nau­do­ja elekt­ros ener­gi­ją;

- ga­min­da­mi mais­tą nea­ti­da­ri­nė­ki­te or­kai­tės du­re­lių, nes kas kar­tą ati­da­ro­ma or­kai­tė pra­ran­da iki 20 pro­c. su­kaup­tos ener­gi­jos;

- daž­niau va­ly­ki­te sa­vo elekt­ros prie­tai­sus, nes ne­nu­va­ly­ti jie var­to­ja kur kas dau­giau elekt­ros ener­gi­jos;

- pri­si­min­ki­te, kad A kla­sės bui­ti­nė įran­ga su­var­to­ja 55 pro­c. ma­žiau ener­gi­jos. Šal­dy­tu­vas nau­dos ma­žiau elekt­ros, jei jį pa­sta­ty­si­te kuo to­liau nuo tie­sio­gi­nių sau­lės spin­du­lių, vi­ryk­lės ar šil­dy­mo prie­tai­sų. Į šal­dy­tu­vą ne­dė­ki­te šil­to mais­to, neuž­deng­tų skys­čių, daž­nai ne­vars­ty­ki­te du­re­lių. Lai­ku ati­tirp­dy­ki­te šal­dik­lį.

At­sik­ra­ty­ti se­nų įpro­čių ir pra­dė­ti gy­ven­ti tau­piau jums pa­dės Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos or­ga­ni­zuo­ja­ma ini­cia­ty­va „MI­SI­JA: NU­LIS“. Da­ly­vau­ki­te 60 – ties die­nų eks­pe­ri­men­te, ste­bė­ki­te sa­vo el­ge­sio po­ky­čius, juos fik­suo­ki­te ir taip pri­si­dė­ki­te prie ap­lin­kos tau­so­ji­mo bei gam­tos iš­tek­lių iš­sau­go­ji­mo. Dau­giau in­for­ma­ci­jos www.mi­si­ja­nu­lis.lt.

Užs. Nr. 389745