
Naujausios
Vyšnių festivalyje siekta Gineso rekordo, atšvęstos Kalėdos
Nuo penktadienio iki sekmadienio vakaro Žagarėje (Joniškio r.) aidėjo tradicinis keturioliktasis Vyšnių festivalis. Jame siekta gyvųjų kaliausių Gineso rekordo. Renginys taip pat atsigręžė į praeitį, primindamas apie kaimyniniame Akmenės rajone gyvenimo saulėlydį pasitikusį istoriką Simoną Daukantą, Daunoravos dvarą, Sąjūdžio veiklą Žagarėje. Pirmą kartą mieste vyko kalnų dviračių maratono taurės etapas.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Lietus rekordo nenuplovė
Kartkartėmis prapliupdavęs lietus nesutrukdė siekti Vyšnių festivalio gyvųjų kaliausių Gineso rekordo. Likus valandai iki jo fiksavimo dalyviai rinkosi prie didžiosios scenos – rengėsi senais švarkais, kelnėmis su lopais, dėjosi plačiabryles skrybėles, išsipiešė veidus. Tai, pasak Žagarėje gyvenančios Sarah Mitrikės, vienos iš šios akcijos organizatorių, derėjo pagal Gineso rekordų knygos reikalavimus.
Organizatoriai registravo visus norinčiuosius dalyvauti akcijoje, kiekvienam jų dalijo specialias apyrankes. Po efektingo įžanginio šokio kiekviena kaliausė arba jų grupė, pajudėjusi į rekordui skirtą aikštę, buvo fotografuojama stop kadrui, kad vėliau galėtų pateikti įrodymus rekordą registruojančiai organizacijai.
Gyvosios kaliausės stebino išmone: vienos vilkosi kelnes kaip švarkus, kitos iš šiaudų pynė karūnas. Į akciją sugužėjo ne tik vietos gyventojai, bet ir atvykėliai iš Šiaulių, Radviliškio, Plungės, Kretingos, Kauno, Vilniaus bei kitų Lietuvos miestų ir kaimyninės Latvijos.
73-ejų Algimantas Raižys, kraštovaizdžio architektas iš Kauno, atsivežė specialiai pasiūtus sulopytus rūbus, įvairiaspalvę liemenę ir fotoaparatą. Festivalio svečias sakė norįs nufotografuoti visas Žagarės kaliauses gyventojų sodybose ir surengti kaliausių fotografijų parodą.
Paskelbus rekordo fiksavimo pradžią, visi dalyviai išsirikiavo ištiestomis į šonus rankomis ir penkias minutes pozavo fotografams. Kaliausių minia buvo užfiksuota ir iš viršaus dronu, kurį valdė žagarietis Dainius Mereckis.
Rekordui pasiekti reikėjo bent 294 žmonių, nes ankstesnis gyvųjų kaliausių rekordas, užfiksuotas šiemet gegužės mėnesį Didžiojoje Britanijoje, pritraukė 293 dalyvius. O Žagarėje prie Vyšnių festivalio scenos trypė net 406 persirengėliai.
Vėliau gyvosios kaliausės dalyvavo „Zaptės estafetėje“, mieste pagal žemėlapį ieškodamos nurodytų punktų ir juos pažymėdamos, ralyje su senais automobiliais, demonstravo savo talentus: šoko, dainavo, skaitė poeziją. „Kaliausių fabrikėlyje“ prie Švėtės upės veikė „Zaptės restoranas“, kur šeštadienį skanauta įvairių skonių uogienė.
Prieš penkerius metus – Lietuvos rekordas
2013 metais Žagarės Vyšnių festivalyje jau buvo pasiektas kaliausių rekordas – 760 kaliausių: 482 buvo pastatytos, iškabintos, paguldytos ir kitaip išdėliotos Žagarės mieste, o 278 – pagamintos renginio, vykusio parke, metu.
Šiemetiniam kaliausių rekordui komandavo Kalėdų Senelis – žinomas diktorius, joniškietis Juozas Šalkauskas, smagia atrakcija tapo apsilankymas kalėdinių eglučių giraitėje. Daivano Pranciulio bendrovės skirtos eglutės, papuoštos raudonais bumbulais, tarsi vyšniomis, stebino renginio lankytojus. Žagarei Vyšnių festivalis – tarsi antrosios Kalėdos.
Šiemet ir viso renginio vedimas buvo patikėtas kraštiečiams: choreografui Andriui Petkauskui, jaunimo atstovui Mantvydui Labanauskui ir iš Joniškio kilusiai, dabar Šveicarijoje gyvenančiai muzikantei Ritai Žiedaitei. Renginys sulaukė su Žagare savo giminės šaknimis susijusio svečio iš Pietų Afrikos Respublikos Brajano Jofės.
Tarmiškas šventės pavadinimas
Neįprastai atvykėliams skambėjo ir šventės šūkis „Žagarė valio“ (kirtis pirmame skiemenyje). „Valio“ – senovinis žagariečių žodis, reiškiantis, kad namai ar parduotuvė yra atidaryti. Pasak regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno, būtent taip pabrėžta, jog Žagarės durys atviros visiems svečiams.
Visas tris dienas kunkuliavo Vyšnių festivalio turgus.
Penktadienio ir šeštadienio vakarus nuspalvino muzikinė programa su žinomais atlikėjais, tarp kurių jau bene trečią kartą festivalio istorijoje pasirodė Marijonas Mikutavičius, koncertavo ir Lietuvos atstovė „Eurovizijoje“ Ieva Zasimauskaitė, jau seniai begirdėtos „Naktinės personos“, „Lemon Joy“. Šiemet savo erdvę pasirodymams gavo ir vietos kolektyvai. Į Žagarę atvežti vasaros kino festivalio „Sidabrinės gervės naktys“ filmai.
Sportinėje programoje vyko vaikų, saugusiųjų ir veteranų futbolo varžybos, jojimo turnyrai, 60 metrų bėgimas Edmundo Tiesnesio taurei laimėti, Vyšnių festivalio krosas. Pirmą kartą organizuotas „Volkswagen MTB dviračių maratonos taurės“ etapas.
UAB „Joniškio grūdai“ palapinėje organizuotos „Buoncu – laimingam augintiniui“ kaliausių dirbtuvėlės-aukcionas, skirtas Lietuvos gyvūnų globos namams paremti.
Renginyje vyko konferencija, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio Žagarės iniciatyvinės grupės 30-mečio paminėjimas. Kultūros centre miestelėnai ir svečiai turėjo progą pamatyti dokumentinį filmą „Virgilijus Alekna. Širdžių čempionas“, jo pristatyme dalyvavo ir pats olimpinis čempionas.
Autorės nuotr.
Žagarėje gyvųjų kaliausių Gineso rekordo siekė net 406 dalyviai.
Algimantas Raižys dalyvavo gyvųjų kaliausių akcijoje ir fotografavo visas mieste pastatytas kaliauses, galvodamas surengti nuotraukų parodą.
Kaliausių renginių Žagarėje įkvėpėja ir viena iš gyvųjų kaliausių Gineso rekordo siekimo akcijos organizatorių, tautodailininkė Aušra Petrauskienė.
Kiekviena kaliausė, prieš įžengdama į paskirtą teritoriją, turėjo sustoti stop kadrui.
Žagarėje Kalėdos būna dukart per metus: Vyšnių festivalyje – antrasis kartas, kai galima pasidžiaugti papuoštomis eglutėmis.
Aldona Smilgienė su dukra ir būriu anūkų privirė net apie šimtą stiklainiukų vyšnių uogienės.
Prie kitų suvenyrų derėjo Laimos Rimeikienės megztos ilgos pirštinės su vyšniomis bei Žagarės miesto herbu.
Pasirodo Joniškio kultūros centro dainavimo studijos „ETC“ tercetas.
Kaliausių klasė su mokytoja – Žagarės specialiosios mokyklos direktore Sniegute Kukanauskiene.
Kaliausių ralis senais automobiliais per Žagarę su Kalėdų Seneliu – Juozu Šalkausku priešakyje.
Žirgyno hipodrome tradiciškai vyko jojimo varžybos.
Kaliausių rekordui pasiruošusios dalyvės tryško gera nuotaika.
Angelė ir Adolfas į kaliausių rekordo akciją atvyko iš Radviliškio.
Olimpiniam čempionui Virgilijui Aleknai žagariečiai įteikė žagarvyšnės medelį.
Dažnas svečias iš Žagarės parsivežė vyšnių uogienės su firminiais lipdukais.