
Naujausios
Akmenės paradoksai: anksčiau butus dovanojo, dabar – net neparduoda
Naujojoje Akmenėje anksčiau butą galėjai įsigyti už ačiū. Bet tai jau praeitis. Dabar pastebimas kitas paradoksas – dingsta skelbimai apie parduodamus butus. Būstų savininkai laukia kainų šuolio. Viena priežastis – netoli miesto statoma nauja gamykla, o jų darbuotojams butų reikės. Antra priežastis – kai valstybė ims teikti finansinę paramą jaunoms šeimoms būstui įsigyti, jos turėtų pasinaudoti galimybe.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Namo kaina perkopė 100 tūkstančių eurų
Nekilnojamojo turto agentūrų duomenimis, ne vienas akmeniškis šią vasarą pardavė būstą dvigubai brangiau, negu praėjusią žiemą.
Nekilnojamojo turto agentūros „Capital“ brokeris Karolis Simutis sako, kad prieš metus-dvejus Naujojoje Akmenėje buvo galima nupirkti butą už 3 tūkstančius eurų. Tiesa, nekokį. Išdaužytais langais, išklypusiomis durimis, dažnai – su besivelkančiomis skolomis.
Dabar tokių būstų beveik nebeliko. Išpirkti ir naujųjų šeimininkų sutvarkyti.
Kuris miestietis ilgai negyveno bute, pasirūpino atlikti bent kosmetinį remontą, kad gautų mažiausiai 10 tūkstančių eurų. Kai kur suma didesnė ir keliais tūkstančių eurų.
Brokeris pasakoja, kaip šiomis savaitėmis tarpininkavo parduodant butą už 17 tūkstančių eurų. Jį nustebino irgi nesenas 27 tūkstančių eurų sandoris už butą viename iš senamiesčio renovuotų dviaukščių namų. Pirkėjas tepajėgė nusiderėti kainą 3 tūkstančiais eurų.
Naujojoje Akmenėje pabrango ir namai. Mokama po 60–70 tūkstančių eurų. Prieš kelis mėnesius į Prancūziją emigravusi šeima gavo 105 tūkstančius eurų už šiuolaikiškai sutvarkytą namą.
Pakanka ir 20 tūkstančių eurų namukui įsigyti, tačiau papelijusiais kambariais, kiauru stogu. Neapsimoka imtis remonto, geriau nugriauti ir statyti naują.
„Panašu, kad tokiu atveju perkamas ne statinys, o sklypas aplink jį“, – mano K. Simutis.
Kas pirkėjai?
Vietinių nedaug. Dažniau atsikrausto iš didmiesčių, kai ten negali pragyventi ar ieško įperkamesnės pastogės.
„Nesunku įsivaizduoti, kiek gali sau leisti šiaulietis, kuris prieš kelis mėnesius už 28 tūkstančius eurų pardavė butą Dvaro gatvėje, o įsikūrė Naujoje Akmenėje 5 tūkstančius eurų kainavusiame būste“, – sakė K. Simutis.
Jo duomenimis, vis dar vieną kitą butą nuperka pabėgėliai iš Ukrainos.
Akmenės rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėja Rasa Stonienė pasakojo „Šiaulių kraštui“ apie neseną skambutį iš Anglijos. Klausinėjo apie galimas būsto jaunai lietuvių šeimai, kuri tikisi tam gauti valstybės paramą, pirkimą. Savivaldybė išsiuntė preliminarų reikalingų dokumentų sąrašą.
„Kai tikrai įsigalios paramos tvarka būstui įsigyti, parengsime atitinkamus informacinius paketus užsienyje gyvenantiems tautiečiams“, – sakė R. Stonienė.
Perpardavinėtojai superka, bet neparduoda
Akmenės rajono savivaldybė nekilnojamojo turto brangimą pastebėjo pirkdama socialinius būstus.
Prieš mėnesį vykusiuose pirkimuose už vieno kambario butą mokėjo nuo 3 iki 6 tūkstančių eurų renovuotuose daugiabučiuose. Nerenovuotuose pigiau maždaug tūkstančiu eurų.
Kai Savivaldybė pernai pradėjo vykdyti socialinių būstų plėtros projektą, juos pirko pigiau. Daugiausia mokėjo 5 tūkstančius eurų, o pigiausiai – 2 tūkstančius eurų už kambario butą.
„Pastaruoju metu iš nekilnojamojo turto agentūrų išgirdome, kad jos ir toliau supirkinėja būstus, tačiau nebeparduoda Savivaldybei, – sakė R. Stonienė. – Laukia geresnių laikų – kad nekilnojamasis turtas pabrangtų.“
Kainų šuolis – nerealu?
Nekilnojamo turto agentūrų specialistai sako, kad svarbiausia kainų didėjimo priežastis – naujo stambaus darbdavio atėjimas į regioną. Vis dėlto brokeris K. Simutis siūlo būti realistais.
Dabar didžiausioje Naujosios Akmenės įmonėje „Akmenės cementas“ darbininkai į rankas atlyginimo gauna vidutiniškai šiek tiek per 700 eurų. „Tai – nebe pinigai“, – įvertina brokeris. Tad neįmanoma greitai sutaupyti, kad įsigytum brangstantį butą, todėl pirkėjas turėtų imti banko paskolą.
„Turto vertintojai neįvertins buto nerealia kaina. Savotiškai kainas reguliuoja bankai, neleidžia ypač sukelti“, – komentavo K. Simutis.
Galima tikėtis, kad į Naująją Akmenę iš kitur atsikraustys gyventojų, norinčių gauti darbo. Tačiau būtų neįtikėtinas didelis antplūdis, nes nauja gamykla vargu, ar mokės kiek didesnius atlyginimus negu diktuoja šalies rinka.
„Tad iš kur rasis daug pirkėjų, kai Naujojoje Akmenėje daug pensininkų, jaunimo nedaug, o ir tas vis emigruoja?“ – retoriškai klausė nekilnojamojo turto rinkos specialistas K. Simutis.
Autoriaus nuotr.
Padidėjo susidomėjimas nekilnojamuoju turtu Naujojoje Akmenėje, tačiau kainos išlieka vienos žemiausių palyginti su kitų šalies rajonų centrais.
Akmenės rajono savivaldybės administracijos Vietinio ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėja Rasa Stonienė pastebi, kad butų perpardavinėtojai pristabdė dalyvavimą Savivaldybės konkursuose butams pirkti.
Nekilnojamojo turto agentūros „Capital“ brokerio Karolio Simučio nuomone, kai Naujojoje Akmenėje bus didesnė darbo pasiūla, tuomet būsto kainos iš tikrųjų gali padidėti, tačiau ne ypatingu šuoliu.