
Naujausios
Afrikinis kiaulių maras toliau siautėja
Joniškio rajone nustatytas jau trečias afrikinio kiaulių maro židinys per pastarąsias tris savaites. Liepos 10 dieną posėdžiavusi Joniškio rajono savivaldybės ekstremalių situacijų komisija priėmė sprendimą paskelbti savivaldybės lygio ekstremaliąją situaciją rajone.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Sunaikintos 43 kiaulės
Naujas afrikinio kiaulių maro židinys užfiksuotas Gataučių seniūnijos Daugalaičių kaime. Apie savaitgalį ūkyje kritusią kiaulę Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą pirmadienį informavo savininkas. Tą pačią dieną krito antra paršavedė, vėliau ir trečia.
Mėginius nuvežus į laboratoriją antradienį gautas atsakymas – afrikinis kiaulių maras.
Iš viso ūkininkas laikė 43 kiaules ir tai vienas iš didesnių tokių ūkių rajone. Visos kiaulės buvo sunaikintos vietoje, atlikta dezinfekcija. Dar kartą patalpas ir teritoriją papildomai dezinfekavo speciali firma. Dezinfekcija bus kartojama ir trečią kartą, praėjus savaitei po gyvulių kritimo.
Prieš savaitę afrikinio kiaulių maro židinys nustatytas Žvelgaičių kaime, birželio pabaigoje – Bertaučiuose.
Ekstremali situacija
Joniškio rajono teritorijoje šiemet užfiksuoti du afrikinio kiaulių maro atvejai šernams, o trys – gyventojų kiaulių ūkiuose.
Kadangi minėti ūkiai išsidėstę labai skirtingose vietovėse ir maro zona jau apima beveik visą rajono teritoriją, Ekstremalių situacijų komisija priėmė sprendimą paskelbti savivaldybės lygio ekstremaliąją situaciją.
Kol nebus panaikinti apribojimai dėl maro, kiaulių laikytojams draudžiama be leidimo įvežti ir išvežti kiaules ir kitus ūkinius gyvulius, draudžiama išgabenti mėšlą, pakratus, srutas, kiekvienas į kiaulių ūkį atvykstantis ir išvykstantis asmuo turi laikytis higienos, sanitarinių reikalavimų.
„Kiaulių augintojų ūkiai atitinka biosaugos reikalavimus: pastatytos tvoros, patiesti dezinfekciniai kilimėliai, kabo specialūs rūbai, skirti eiti prie kiaulių. Tačiau teko matyti, kaip žmogus, grįžęs iš darbų lauke, viena koja užlipa ant dezinfekcinio kilimėlio, kita – peržengia. Noriu pabrėžti, kad visos saugos priemonės neveikia, jeigu jomis nesinaudojame arba naudojamės netinkamai,“ – „Šiaulių kraštui“ sakė Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Giedrius Kuolas.
Pasak viršininko, tikėtis, kad afrikinis kiaulių maras neplis, būtų naivu ir todėl, kad jį platina šernai. Šie gyvūnai dabar kaip tik mėgsta būti laukuose, kur randa lengvo maisto.
Nekelia grėsmės žmonių sveikatai
Afrikinis kiaulių maras – ypač pavojinga užkrečiama virusinė naminių bei laukinių kiaulių ir šernų liga. Šis virusas perduodamas tiesioginio kontakto būdu su ekskretais, sekretais, krauju, taip pat jį perneša Ornithodoros rūšies erkės.
Afrikiniu kiaulių maru gyvūnai užsikrečia ir netiesioginio kontakto būdu: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas ir panašiai. Paukščiai, musės ir žmonės gali fiziškai pernešti virusą iš užkrėstų kiaulių sveikoms.
Kiaulių savininkas gali sukelti infekciją šerdamas kiaules neapdorotomis maisto atliekomis, kuriose yra gyvūninių produktų. Afrikinio kiaulių maro virusas plinta žaibiškai, nepriklausomai nuo metų laiko, kiaulių amžiaus ar veislės. Jis atsparus aplinkos veiksniams, karščiui ir šalčiui.
VMVT specialistai atkreipia dėmesį, kad kiaulių maras nekelia grėsmės žmonių sveikatai ir gyvybei – žmonės ta liga negali užsikrėsti ir ja neserga. Liga nepavojinga karvėms, šunims, katėms, naminiams paukščiams. Vadinamasis afrikinis kiaulių maras į Lietuvą pateko iš Baltarusijos teritorijos ir nepaliaudamas plečia savo ribas.
Autorės nuotr.
Joniškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Giedrius Kuolas sako, kad kiaulių marą platina šernai, jį perneša ir žmonės.