
Naujausios
Užventyje sukurtas kryžius popiežiaus vizitui
Kelmės rajone, Užvenčio miestelyje, baigėsi sekmadienį prasidėjęs devintasis Tarptautinis kalvystės ir akvarelės pleneras „Užventis ART“. Jame dalyvavę medžio drožėjas ir 14 kalvių sukūrė septynių metrų aukščio kryžių Lietuvos šimtmečiui, popiežiaus Pranciškaus vizitui ir plenerų pradininkui Vytautui Jaručiui atminti.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Gaivina istoriją
Šiemet į plenerą susirinko 13 akvarele piešiančių dailininkų ir 14 kalvių iš įvairių Lietuvos kampelių ir Latvijos bei kurtuvėniškis medžio drožėjas Aurimas Šimkus.
Apsistoję Mildos ir Alvydo Knyzelių atkurtame Užvenčio dvaro malūne menininkai kuria su Užvenčiu susijusius darbus.
Kalviai prie parapijos namų pastatė septynių metrų aukščio ąžuolinį kryžių, kuris primins popiežiaus Pranciškaus vizito į Lietuvą metus, Lietuvos nepriklausomybės atgavimo šimtmetį ir mirusį Užvenčio plenerų sumanytoją kalvį Vytautą Jarutį.
Ąžuolinį kryžių kalviai papuošė iš metalo kurtomis detalėmis. Kryžių pašventino Kelmės dekanas Mindaugas Grigalius.
Akvarelės meistrai Užvenčio krašto muziejuje surengė savo darbų parodą. Ne vienas piešinys susietas su plenero pradininko Vytauto Jaručio išėjimu.
Dailininkai kiekvienais metais palieka po keletą darbų Užvenčiui. Kitus jų kūrinius muziejininkė M. Knyzelienė įamžina nuotraukose, kurios panaudojamos leidybai ar įvairioms progoms, o vėliau tampa Užvenčio krašto istorija. Muziejaus archyvuose sukaupta per šimtas nuotraukų.
Plenerais siekiama gaivinti istorinę miestelio atmintį, puoselėti jo kultūrinę erdvę. Užvenčio plenerai – unikalūs, vienija dailininkus ir tautodailininkus.
Monumentai Žemaitijos miesteliui
„Jeigu ne kasmet vykstantys plenerai, vargu, ar kas nors žinotų Užventį ir imtųsi jį piešti, – svarsto plenerų organizatorė muziejininkė Milda Knyzelienė. – Kiekvienais metais Užventį papuošia koks nors monumentalus plenere dalyvaujančių kalvių kūrinys.“
Pleneruose sukurta koplytėlė su šventųjų Marijos, Julijos, Povilo ir Jono Nepomuko skulptūrėlėmis, skirta sąsajų su Užvenčiu turėjusiems Lietuvos šviesuoliams: Marijai Pečkauskaitei-Šatrijos Raganai, Julijai Žymantienei-Žemaitei, Povilui Višinskiui ir Jonui Smilgevičiui.
Sukurtas ir paminklas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Jonui Smilgevičiui. Pastatyta stogastulpių ir koplytstulpių, „Saulės laikrodis“, medžio ir metalo kompozicija „Angelas“, „Rūpintojėlis“.
2013 metais, minint Žemaitijos krikšto 600-ąjį jubiliejų, remiantis fotografija iš Nacionalinio taikomosios dailės muziejaus ir ikonografine medžiaga, atkurta XIX amžiuje Užventyje stovėjusi koplytėlė.
Pastatytas 11 metrų aukščio paminklas Lietuvos kryždirbystei. Įspūdingai atrodo netoli muziejaus stovintis aštuonių metrų aukščio Trimituojančių angelų vėtrungių medis, sukurtas etnografinių regionų metams. Metalinės vėtrungės, kuriose vaizduojamas angelas su trimitu, buvo daromos išskirtinai tik Žemaitijos kalvių.
Užventyje gimusiam ir augusiam akvarelininkų grupės „Aqua 12“ įkūrėjui, vadovui ir mokytojui Eduardui Urbanavičiui atminti sukurtas paminklas „Molbertas“.
Paskutinieji plenerų kūriniai „Ventos legenda“ ir Kryžių kompozicija rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos 140-osioms gimimo metinėms. Dar vienas kryžius skirtas Užvenčio 480-osioms metinėms atminti. Rašytojos Marijos Pečkauskaitės-Šatrijos Raganos pamėgtą liepų alėją papuošė šv. Marijos skulptūra.
Plenerai atranda rėmėjų
M. Knyzelienė sako, jog plenerui organizuoti lėšų skiria Savivaldybė. Šiemet skyrė 4 000 eurų. Be to, surandama rėmėjų. Kaip partneriai projekte dalyvauja Užvenčio seniūnija, Kultūros centras, Kraštotyros muziejus, šv. Marijos Magdalietės parapija, „Norfos“ labdaros ir paramos fondas.
Iš gautų lėšų menininkai apgyvendinami, maitinami, perkamos plenerui reikalingos medžiagos, už ryškiausius kūrinius menininkams mokamas honoraras.
Organizatorė džiaugiasi, jog pleneruose dalyvauja ir menotyrininkai. Trečius metus iš eilės į Užventį atvyksta etnologas, menotyrininkas, habilituotas mokslų daktaras Vytautas Tumėnas.
Mildos KNYZELIENĖS nuotr.
Šiemet plenero dalyvių sukurtas kryžius primins popiežiaus Pranciškaus vizitą į Lietuvą, Lietuvos šimtmetį ir plenerų pradininką Vytautą Jarutį.
Beveik savaitę kūrę plenero dalyviai paliks miesteliui atminimo ženklų.
Užventiškiai žvalgėsi po akvarelininkų, piešusių Užventį, parodą.