
Naujausios
„Mindaugas“ ir himnas skambėjo bažnyčioje
Lietuvos valstybės-karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną radviliškiečiai himnu pasitiko patys pirmieji – vos prasidėjus šiai dienai.
Himną giedojo visi Radviliškio bažnyčioje liepos 6-osios išvakarėse surengtos kūrybinės „Mindaugo“ manipuliacijos menu dalyviai bei žiūrovai.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Drama – naktį bažnyčioje
Į Radviliškio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčią vėlyvą liepos 5-osios vakarą radviliškiečiai rinkosi ne maldai – 23 valandą visi buvo pakviesti dalyvauti kūrybinėje „Mindaugo“ manipuliacijoje menu.
Tai – netradicinis Radviliškio viešosios bibliotekos kartu su partneriais parengtas projektas pagal Justino Marcinkevičiaus poemą „Mindaugas“.
Tą vakarą pilnutėlė bažnyčia kartu su spektaklio aktoriais mėgino atsakyti į kertinius klausimus: kas yra valstybė, kas yra valdovas, kiek valdovas gali būti žmogumi?
Projekto sumanytojai – Radviliškio bibliotekos projektų vadovei Jolantai Kvedarienei įgyvendinti sumanymą padėjo radviliškietė režisierė Rasa Atkočiūnienė, muzikos vadovė Aurelija Stončiuvienė, Šiaulių dramos teatro aktoriai Inga Jarkova, Anicetas Gendvilas, Aidas Matutis, buvęs radviliškietis, šiuo metu Klaipėdoje dirbantis choreografas Taurūnas Baužas bei Radviliškio muzikos mokyklos sakralinės muzikos ansamblis „Giesmių giesmelė“.
Emocijas gerokai sustiprino vakaro tamsa, nuostabi bažnyčios akustika, link jos skliautų pasklidusi šviesos, muzikos ir judesio magija.
Per vieną valandą visą bažnyčios erdvę – net klausyklą ir vargonų prieigas bažnyčios viršuje – „okupavę“ aktoriai žiūrovams mėgino atskleisti sudėtingą Mindaugo asmenybę, valstybės pamatų kūrimo istoriją, karaliaus mėginimus sujungti Lietuvą, tam panaudojant ir baisiausius būdus.
Iššūkis pavyko
„Šiuo spektakliu nesistengėme tiksliai perteikti istorinių faktų. Tai – sutrumpintas, pakeistas ir pritaikytas bažnyčios erdvei spektaklis.
Mums buvo didelis iššūkis, kad gavome sutikimą „Mindaugą“ rodyti bažnyčioje. Ne ką mažesnis iššūkis buvo ir klebonui Tadui Rudžiui, kadangi toks projektas čia vyko pirmą kartą. Darėme šiuolaikišką kūrinį, įjungėme ir chorą, jo atliekamas giesmes“, – apie kūrybos procesą pasakojo spektaklio režisierė Rasa Atkočiūnienė.
Į spektaklį įpinti choreografo atlikti judesiai, anot jos, turėjo atspindėti Mindaugo dvasią.
„Stengėmės numesti visas kaukes nuo personažų, todėl vaidinome paprastais rūbais. Tik pačioje pradžioje karalius Mindaugas žiūrovų laukia vilkėdamas karališka apranga, kurią vėliau nusimetęs, tarsi apnuogina save, savo sielą ir savo ydas.
Net metraštininkui karalius pasako, kad viską, ką aš tau liepiau ištrinti, tu užrašyk ir tegul istorija mane mena tokį, koks aš buvau“, – spektaklio tikslus atskleidė režisierė.
Ji patenkinta rezultatu: „Įspūdis buvo ir manau, kad mums pavyko perteikti Mindaugo, kuris tikrai nebuvo šventuolis, charakterio sudėtingumą. O visa sintezė: bažnyčia, apšvietimas ir garsas pridėjo kūriniui stiprumo“.
Režisierė jau turi minčių ir kitų metų Valstybės dienos minėjimui. Ji norėtų sukurti didelę misteriją, kuri prasidėtų bažnyčioje ir baigtųsi miesto aikštėje. Kad į ją būtų įtraukta daugiau žmonių.
Projekto autorė J. Kvedarienė redakcijai sakė, kad šis kartu su Šiaulių dramos teatro aktoriais sukurtas darbas – nebe pirmas.
Pernai kartu su profesionaliais aktoriais buvo paminėta Vasario 16-osios šventė prie Lietuvos partizanų memorialo Minaičiuose.
Autorės nuotr.
Spektaklyje atskleistos prieštaringos karalienės Mortos (aktorė Inga Jarkova) ir karaliaus Mindaugo (aktorius Anicetas Gendvilas) asmenybės.
Sveikinimais spektaklio aktoriams, režisierei ir projekto rengėjams renginys nesibaigė. Jį vainikavo kartu sugiedotas šalies himnas.
Organizatorių nuotr.
Karaliaus Mindaugo sielos virpesius atskleidė choreografas, buvęs radviliškietis Taurūnas Baužas.