
Naujausios
Socialiai remtini nori gyventi Kelmėje
Kelmės rajono savivaldybė iš Europos skirtų lėšų nupirko tris socialinius būstus. Tačiau projekto „Socialinio būsto plėtra Kelmėje“ įgyvendinimas tampa tikru iššūkiu. Už projekte numatytas palyginti nedideles kainas niekas nenori parduoti butų. Pigiau juos būtų galima nupirkti mažesniuose miesteliuose. Bet beveik visi socialinio būsto laukiantys žmonės nori gyventi Kelmėje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Du būstai – Kelmėje, vienas – Kražiuose
Per pastarąjį pirkimą ketinta nupirkti devynis socialinius būstus. Tačiau Savivaldybė gavo tik keturis pasiūlymus. Vienas neatitiko reikalavimų. Taigi, nupirkti tik trys socialiniai būstai. Du Kelmėje, vienas Kražių miestelyje.
Už 36,14 kvadratinio metro ploto butą J. Vadeikio gatvėje sumokėta 16 tūkstančių eurų. 28,89 kvadratinio metro butas Birutės gatvėje kainavo 12 500 eurų. 54,17 kvadratinio metro butas Kražiuose atsiėjo 9500 eurų.
Trūksta dar 15 butų
Įgyvendindama projektą „Socialinio būsto plėtra Kelmėje“ rajono savivaldybė iš Europos paramos turėtų nupirkti 32 socialinius būstus. Tačiau su pastaraisiais trimis nupirktais kol kas bus nupirkusi tik 17 būstų.
Trūksta dar penkiolikos. O projekto įgyvendinimo laikas senka. Jį įvykdyti reikėtų iki šių metų pabaigos.
Projekto vadovas Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausiasis specialistas Dalius Vaitkevičius įsitikinęs, jog agentūra pratęs projekto vykdymo laiką, nes būstų pirkimas stringa ir kitose savivaldybėse. Žodinis pažadas jau gautas.
Rinkos tyrimas apgavo
Viena iš problemų – Kelmėje palyginti aukštos nekilnojamojo turto kainos. Gyventojai, parduodami būstą, nori gauti didesnę kainą negu gali pasiūlyti Savivaldybė.
Savivaldybė privalo remtis Investiciniu projektu, kuriame numatytos palyginti neaukštos būstų kainos. Rengiant projektą buvo atliktas rinkos tyrimas. Remtasi registrų centro ir notarinių veiksmų duomenimis. Tačiau jie, matyt, neatspindėjo tikrosios padėties. Norėdami mokėti mažesnį mokestį notarui, pardavėjai ir pirkėjai dažniausiai nurodo mažesnę sumą už parduodamą ir perkamą būstą.
Todėl dabar susiduriama su problema, kai gyventojai nenori parduoti buto už Savivaldybės siūlomą kainą. Kainą nustato nepriklausomas vertintojas, apžiūrėjęs siūlomą parduoti būstą. Be to, atsižvelgiama ir į investiciniame projekte numatytas kainas.
Savivaldybė gali pridėti tik 10 procentų savų lėšų prie perkamo būsto. Tačiau ir tai ne visuomet išgelbsti situaciją. Ne su visais būsto siūlytojais derybos būna sėkmingos. Dažnas už savo būstą nori gauti daugiau. O Savivaldybė privalo vadovautis Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymu.
Kaimuose būtų pigiau
Kaimuose ir nedideliuose miesteliuose socialinius būstus būtų galima nupirkti pigiau. Tačiau tik retas socialinio būsto laukiantis žmogus ar šeima nori gyventi kaime. Visi veržiasi į Kelmę. Todėl iki šiol nupirkta tik vienas kitas butas Tytuvėnuose, po vieną Užventyje ir Kražiuose.
Be šių miestelių strategiškai geroje vietoje, prie gero kelio yra ir Vaiguvos miestelis. Deja, čia gyventi norinčių nėra.
D. Vaitkevičius sako, jog riboja ir patys projekto reikalavimai. Projekte numatyta, jog socialiai remtini žmonės turėtų gerą susisiekimą, kad netoli namų būtų autobusų stotelė.
Padaugės socialinio būsto
Šiuo metu eilėje socialiniam būstui gauti laukia 108 šeimos. Nupirkus dar 15 būstų, eilė sumažės.
Rajone yra apie 140 socialinių būstų. Pusė jų Kelmės mieste, 12 Tytuvėnuose, po keletą Tytuvėnų apylinkių, Užvenčio, Šaukėnų seniūnijose. Tuo tarpu Kukečių seniūnijoje – vos du, Pakražančio seniūnijoje – tik vienas socialinis būstas.
Iš socialinio būsto nuomos Savivaldybė per metus surenka apie 17 800 eurų. Tačiau savivaldybės būstų remontui pernai išleista 61 tūkstantis eurų.
Savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėja Vaida Ulvydienė sako, jog dauguma gyventojų gerai prižiūri socialinius būstus. Nors ir iš mažų pajamų atlieka einamuosius remontus. Esama ir apleistų. Dažniausia todėl, kad gyventojas neturi lėšų.
Socialiniais būstais rūpinasi ir seniūnijos. Daug kur pakeičiami langai, durys, įrengiamas vandentiekis ir kanalizacija.
Pasak V. Ulvydienės, viena iš didžiausių problemų socialinio būsto gyventojų įsiskolinimai. Kai kurie nemoka už šildymą, nuomą, elektrą. O keltis į atskirą namą kaime, kur nereikėtų mokėti už šildymą, ir kur mažesnis būsto nuomos mokestis, nenori.
Autorės nuotr.
Daugiausia socialinio būsto Kelmės mieste. Čia didžiausias ir jo poreikis.