
Naujausios
Turkija: prekyba be kainų
Antalijos oro uostas. Autobusai be perstojo veža išvykstančius poilsiautojus. Į Berlyną prieš vidurnaktį išskrenda net du lėktuvai. Kai kurie skrydžiai vėluoja dėl oro linijų spūsčių.
Atidavę bagažą poilsiautojai lieka su didžiulėmis kuprinėmis ir rankinėmis – rankiniu bagažu. Jose prikimšta turkiškos avalynės, rankinukų, tekstilės gaminių su žymių firmų pavadinimais. Kokybiška klastotė ir palyginti maža kaina vilioja turistus pirkti.
Tačiau pirkti reikia atsargiai, nes kainų ant prekių dažniausia nėra. O pardavėjų lūpose ji – pagal pirkėjo išvaizdą, kilmę ir akis.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Skirtingi pirkimo įpročiai
Viešbučio žemutiniame aukšte įsikūrusi nedidelė parduotuvėlė. Čia prekiaujama paplūdimio reikmenimis, turkiška kava ir arbata, kelioniniais krepšiais, rankinėmis ir rankinukais, suvenyrais ir kitomis smulkmenomis. Kainų prie prekių nėra. Parduotuvėlės šeimininkė Viktorija jas pasako. Kainos nedidelės – nuo gatvės prekeivių skiriasi tik euru ar pora eurų. Pavyzdžiui, rankinukas kainuoja 22 eurus, sportinis krepšys – 12 eurų, odinės basutės – 10 –12 eurų.
Čia pirkti patogiau – parduotuvė dirba nuo pusės aštuonių ryto ir uždaroma likus pusvalandžiui iki vidurnakčio. Ir patikimiau. Nes, aiškina šeimininkė, prekes jie ima iš nuolatinių ir patikimų tiekėjų, kurie gamina į originalą labai panašias klastotes.
Prieš penkiolika metų į Turkiją padirbėti atvažiavusi ukrainietė Viktorija čia sukūrė šeimą, o pastaruosius keliolika metų kartu su vyru Mahmutu turi ir verslą. Viešbutyje nuomojasi patalpas parduotuvėlei ir iš to gyvena.
Sunkiai ilgas darbo valandas dirba devynis mėnesius. Prieš vidurnaktį baigę darbą jie dar turi grįžti namo į už 30 kilometrų esantį miestelį. Gruodį, sausį ir vasarį verslininkai nedirba. Poilsiauja savo sodyboje kalnuose.
Viktorija pasakoja, jog sąlygos verslui Turkijoje – neblogos. Viešbutis visuomet pilnas turistų, tad jaudintis, kad per dieną niekas nieko nenupirks, nereikia. Tačiau pelnas vis tiek priklauso nuo turistų poreikių ir jų perkamosios galios. Prekių asortimentas taip pat turi būti pritaikytas konkretiems poilsiautojams. Be to, brangiai kainuoja patalpų nuoma.
„Šiemet sausio mėnesį viešbučio šeimininkas prognozavo, jog viešbutyje ilsėsis daugiausia svečių iš Vokietijos. Pritaikėme prekes šios šalies vartotojams. Vokiečiai dažniausia perka rankinukus, avalynę ir kitus odos ar odos pakaitalų gaminius, – pasakoja ponia Viktorija. – Dabar aišku, jog viešbutyje ilsėsis daugiau rusų negu vokiečių. Rusų pirkimo įpročiai – kitokie. Jie mieliau perka rankšluosčius, patalynę, drabužius ir kitus tekstilės gaminius. Rusė, turėdama vieną rankinuką, antro nepirks, kol nesudėvės pirmojo. Tuo tarpu vokietė pirks ir penktą, nes tokio dar neturi.“
Suknelė už tris eurus
Jau antrąją viešnagės Antalijos regione esančio Side kurorte dieną susitikome su kelionių organizatore Leila. Jos mama – vokietė, tėvas turkas. Matyt, pačius geriausius bruožus iš tėvų paveldėjusi gražutė mergina labai artistiškai pasakojo apie tobulas pirkimo galimybes Turkijoje. Rodė savo rankinę, už kurią tikino mokėjusi tik du eurus, pasakojo, jog geriausios kainos Antalijoje. Ten suknelę gali gauti už tris eurus, trikotažinę palaidinukę – už vieną eurą.
Leila dalijo ir nuolaidų kuponus pirkti arba susiremontuoti akinius. Patarė, pasinaudoti pigiomis odontologų paslaugomis – dantų balinimas kainuoja tik 20 eurų.
Deja, į iš Leilos nupirktas ekskursijas lydėję gidai nenuvežė ten, kur kainos tokios pasakiškos. Antalijoje patekome, matyt, į gido pažįstamų parduotuvę. Iš karto prisistatė pardavėjas. Į rankas įbruko nuolaidų korteles. Nuo kokios kainos bus tos nuolaidų kortelės – neaišku, nes kainų prie prekių nėra. O paklausus paaiškėjo, jog kainos nė kiek ne mažesnės kaip Vokietijoje ar Lietuvoje.
Pasinaudodamos pora pirkimui skirtų valandų, išsilaisvinome iš gido nurodytos parduotuvės. Patraukėme toliau Antalijos gatvėmis. Čia situacija pagerėjo. Radome parduotuvėlių, kuriose kainos buvo nurodytos Turkijos liromis. Euras vertinamas penkiomis, kartais ir daugiau kaip penkiomis Turkijos liromis.
Avalynės parduotuvėje pagyvenusi pardavėja tiesiog per prievartą movė ant kojos basutes, parpuolusi ant žemės jas užseginėjo, degė žiebtuvėliu įrodinėdama, jog jos tikrai odinės. Už basutes prašė tik 15 eurų. Tačiau parduotuvėje atsitiktinai sutikti lietuviai patarė derėtis ir basutes gauti dar pigiau. Deja, nė vienos netiko.
Kitoje parduotuvėlėje už vieną eurą galėjai gauti apatinio ir viršutinio trikotažo gaminių, palaidinukių, už keletą eurų – kelnių. Už 13 –15 eurų (priklausomai nuo dydžio) buvo galima nusipirkti didelį kelioninį lagaminą su ratukais.
Per ekskursiją, pavadintą gundančiai „Mano Turkija“, užuot parodę kokį antikinį miestą, kurių Turkijoje apie 370, ar kitas įžymybes, kelionės organizatoriai nuvežė prie tarp kalnų esančio ežero, kurio gylis 26 metrai. Čia į gumines valtis susodino po keliolika žmonių, kurie valandą turėjo irstytis tame ežere. Pasijuto lyg pabėgėliai, guminėmis valtimis plaukiantys į išsvajotą šalį.
Dar parodė porą krioklių ir nuvežė į odos fabrikėlį. Jo savininkas vokietis Verneris vaišino sultimis. Surengtas net madų šou. Čia pasiūtus drabužius iš odos demonstravo patys darbuotojai. Drabužėliai iš tiesų kokybiški ir elegantiški, pasiūti iš puikiai išdirbtos odos, originalūs, gražūs ir praktiški. Paltas sveria tik 1200 gramų.
Paskui įleido į parduotuvę, matyt, tikėdamiesi, jog „šluosime“ jų gaminius. Tik koks turistas gali vežiotis tiek pinigų? Elementari trumpa striukytė kainuoja 1200 eurų, išverčiamas paltas, kurio viena pusė kailis, kita – oda – 2600 eurų! Tokie pirkiniai paprastai planuojami.
Ekskursijoje į Pamukalę taip pat buvome paleisti prie tekstilės centro ir primygtinai raginami bent užeiti į parduotuvę ir išklausyti informacijos. Kainos čia taip pat stebino. Suknelės po 200 eurų, chalatai – po 100, rankšluosčiai – po 15 eurų.
Tiesa, informaciją suteikusi pardavėja iš karto išdalijo 70 procentų nuolaidų kuponus. Tačiau į autobusą sugrįžusi bendrakeleivė rodė dvi poras kojinaičių, už kurias ir su nuolaida sumokėjo 6 dolerius.
Tuo tarpu kiek anksčiau miesto autobusu už vieną eurą be gidų palydos nuvažiavusi į Side tekstilės centrą, už 6 dolerius nupirkau 20 porų kojinių – dešimt kartų pigiau. Side tekstilės centre galėjai prisipirkti džemperių, kainuojančių tik 8 eurus, rankinių po 10 eurų ir kitokių vietos gamybos dalykų už tikras turkiškas kainas.
Suknelės už tris eurus taip ir nepavyko rasti. Tačiau tikiu, jog tokių būna. Mat, turkai patys augina medvilnę. Čia labai išvystyta tekstilės pramonė. Nenuostabu, kad siuva nebrangius gaminius.
Autorės nuotr.
Viktorija ir Mahmut pragyvena iš savo parduotuvėlės viešbutyje.
Odos fabrikėlyje iš Juodkalnijos į Turkiją gyventi atsikėlęs vadybininkas šiltai bendrauja su turistais.
Madų šou turistams.
Tekstilės centre turkiškos grožybės siūlomos už europietiškas kainas.