Kaimas – šalia tiksinčios bombos

Kaimas – šalia tiksinčios bombos

Kai­mas – ša­lia tik­sin­čios bom­bos

Kai­me žmo­nės gy­ve­no ša­lia tik­sin­čios bom­bos. Vie­no­je iš so­dy­bų Ra­sei­nių ra­jo­ne ras­ta pa­vo­jin­gų sprog­me­nų.

Edi­ta KARK­LE­LIE­NĖ

edita@skrastas.lt

Ga­lė­jo nu­šluo­ti kai­mą

Šiau­lių ap­skri­ties vy­riau­sio­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Or­ga­ni­zuo­to nu­si­kals­ta­mu­mo val­dy­bos pa­rei­gū­nai į Gruz­diš­kės kai­mą ge­gu­žės 21-osios ry­tą at­vy­ko ne­dels­da­mi, kai tik ga­vo žval­gy­bi­nės in­for­ma­ci­jos, jog 50-me­čio vy­ro so­dy­bo­je ga­li bū­ti sprog­me­nų.

In­for­ma­ci­ja pa­si­tvir­ti­no. Į kai­mą ne­del­siant iš­kvies­ti at­vy­ko „Aro“ iš­mi­nuo­to­jai.

Prie ūki­nio pa­sta­to kri­mi­na­lis­tai ra­do ar­ti­le­ri­jos svie­di­nio kor­pu­są, ku­ris bu­vo be sprog­dik­lio, ta­čiau su sprogs­ta­mą­ja me­džia­ga. Ma­no­ma, kad jos ten ga­lė­jo bū­ti apie tris ki­log­ra­mus.

So­dy­bos šei­mi­nin­kas ti­ki­no, kad dau­giau sprog­me­nų so­dy­bo­je nė­ra.

Ta­čiau at­lik­tos kra­tos me­tu ūki­nia­me pa­sta­te bu­vo ras­tos dar še­šios mi­nos­vai­džio mi­nos ir vie­nas aku­mu­lia­ci­nės avia­ci­nės bom­bos sprog­muo. Jis bu­vo to­kios pa­vo­jin­gos būk­lės, kad to­liau ne­vež­tas, o su­nai­kin­tas ne­to­lie­se esan­čia­me kar­je­re.

Ar­ti­le­ri­jos svie­di­nys ir mi­nos­vai­džio mi­nos bu­vo iš­ga­ben­tos eks­per­ti­zei.

Ga­ra­že pa­rei­gū­nai ra­do pen­kis įvai­raus ka­lib­ro šo­vi­nius, nors lei­di­mo gink­lui, va­di­na­si, ir šaud­me­nims, lai­ky­ti gy­ven­to­jas ne­tu­ri. Keis­tų ra­di­nių są­ra­šą pa­pil­dė ir ga­ra­že ras­tos tan­ko da­lys.

So­vie­ti­niais lai­kais ar­ti­le­ris­tu ar­mi­jo­je tar­na­vęs vy­ras kri­mi­na­lis­tams paaiš­ki­no, kad šiuos sprog­me­nis ir tan­ko da­lis ra­do, ša­lia sa­vo so­dy­bos kas­da­mas tven­ki­nį. Ko­dėl jis apie ra­di­nį nein­for­ma­vo po­li­ci­jos ir sprog­me­nis par­si­tem­pė na­mo, kel­da­mas pa­vo­jų sa­vo šei­mai ir vi­sam kai­mui, paaiš­kin­ti ne­ga­lė­jo.

Į ko­mi­sa­ria­tą – su ko­vi­ne gra­na­ta

Prieš de­šimt­me­tį Šiau­liuo­se bu­vo už­re­gist­ruo­tas ku­rio­zi­nis įvy­kis, pa­si­bai­gęs lai­min­gai, ta­čiau ap­lin­ki­niams kė­lęs di­džiu­lį pa­vo­jų.

Vie­ną vė­ly­vą ge­gu­žės va­ka­rą Šiau­lių mies­to po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to pa­rei­gū­nus nu­ste­bi­no tri­jų jau­nuo­lių ap­si­lan­ky­mas.

Bu­dė­to­jų tar­ny­bos du­ris pra­vė­rę vai­ki­nai iš ki­še­nės iš­trau­kė gra­na­tą ir pa­dė­jo bu­dė­to­jams ant sta­lo. Tai bu­vo F1 ti­po ko­vi­nė gra­na­ta be sprog­dik­lio. Vai­ki­nai tei­gė ją ra­dę Zok­nių oro uos­te esan­čios šau­dyk­los, į ku­rią bu­vo nuė­ję pa­šau­dy­ti, te­ri­to­ri­jo­je.

Bu­dė­to­jai tuoj pat iš Vil­niaus iš­kvie­tė an­ti­te­ro­ris­ti­nių ope­ra­ci­jų rink­ti­nės „Aras“ sprog­me­nų paieš­kos ir neut­ra­li­za­vi­mo sky­riaus pa­rei­gū­nus.

Vai­ki­nai, kaip ir Gruz­diš­kės gy­ven­to­jas, pa­siel­gė la­bai neat­sa­kin­gai, pa­siė­mę ras­tą gra­na­tą, įsi­dė­ję ją į ki­še­nę ir va­ži­nė­ję po mies­tą. Pa­si­ro­do, iš šau­dyk­los jie grį­žo į na­mus ir tik ta­da nu­spren­dė sprog­me­nį nu­neš­ti į po­li­ci­ją. Ve­žio­da­mi po mies­tą gra­na­tą, jie la­bai ri­zi­ka­vo sa­vo ir ap­lin­ki­nių žmo­nių svei­ka­ta bei gy­vy­be.

Svie­di­nys pa­lik­tas prie mo­kyk­los

2008 me­tais ana­lo­giš­kas in­ci­den­tas bu­vo ir Plun­gė­je, kai du vie­tos gy­ven­to­jai pu­sant­ro met­ro il­gio reak­ty­vi­nę bom­bą su sprogs­ta­muo­ju už­tai­su at­ne­šė į me­ta­lo su­pirk­tu­vę. Bom­bos nie­kas ne­nu­pir­ko, tad „pre­kei­viai“ ją pa­li­ko tie­siog gre­ta esan­čio­je au­to­mo­bi­lių sto­vė­ji­mo aikš­te­lė­je.

Kaž­kas sprog­me­nį, ma­tyt, pa­nė­šė­jo to­liau, nes po die­nos jis ras­tas ki­to­je vie­to­je, tie­siog gat­vė­je, ant grin­di­nio ne­to­li de­ga­li­nės, ge­le­žin­ke­lio ir mo­kyk­los.

Juo­zo Vit­kaus in­ži­ne­ri­jos ba­ta­lio­no iš­mi­nuo­to­jai, įver­ti­nę reak­ty­vi­nio svie­di­nio ke­lia­mą grės­mę, įsa­kė eva­kuo­ti mo­ki­nius. Sprog­muo iš­ga­ben­tas ir su­nai­kin­tas už­mies­ty­je.

Po­li­ci­ja: ju­din­ti sprog­me­nį drau­džia­ma

Po­li­ci­jos pa­rei­gū­nai pri­me­na, kad įsta­ty­mas as­me­nį, ra­du­sį gink­lą, šaud­me­nų ar sprog­me­nų, įpa­rei­go­ja ne­del­siant apie tai pra­neš­ti te­ri­to­ri­nei po­li­ci­jos įstai­gai.

Kur nors per­neš­ti, per­vež­ti ar ki­taip ga­ben­ti gink­lus bei sprog­me­nis yra drau­džia­ma. Žmo­nės tu­rė­tų ži­no­ti, kad jų ga­ben­ti į po­li­ci­ją ir­gi ne­de­rė­tų, nes tai ke­lia pa­vo­jų ap­lin­ki­niams.

Sprog­me­nį ar gink­lą ra­dęs žmo­gus tu­rė­tų iš kar­to skam­bin­ti bend­ruo­ju pa­gal­bos te­le­fo­nu 112 ir pra­neš­ti apie ra­di­nį.

To­les­ni veiks­mai – jau pa­rei­gū­nų už­duo­tis. Tik jie ga­li įver­tin­ti si­tua­ci­ją, už­tik­rin­ti sau­gu­mą ir priim­ti spren­di­mus, kaip su tuo sprog­me­niu elg­tis, kad ne­kil­tų pa­vo­jus ap­lin­ki­niams.

Po­li­ci­jos nuo­tr.

Prie ūkio pa­sta­to ras­tas ar­ti­le­ri­jos svie­di­nio kor­pu­sas su sprogs­ta­mą­ja me­džia­ga.

Ūkio pa­sta­te pa­rei­gū­nai ra­do vi­są sprog­me­nų san­dė­lį – iš­ri­kiuo­tas še­šias mi­nos­vai­džio mi­nas ir vie­ną aku­mu­lia­ci­nės avia­ci­nės bom­bos sprog­me­nį.