
Naujausios
Nuo vienos lysvės...
Birutė ČIŽIENĖ
Kiekvieną pavasarį dažnas tautietis artimųjų kapavietes puošia pirmosiomis gėlėmis – įvairiaspalvėmis našlaitėmis. Ypač didelę paklausą jos turi prieš Motinos dieną, nes be šių gėlių, daugelio įsitikinimu, brangiausių žmonių amžinojo poilsio vieta neįsivaizduojama.
Jau apie 20 metų šias gėles kelių arų plote laisvalaikiu augina ir Joniškio pirminės sveikatos priežiūros centro odontologijos kabineto bendrosios praktikos slaugytoja Reda Juodienė.
Dabar – pats jų žydėjimas ir realizavimo metas, todėl darbšti moteris specialiai dėl to išėjo ir trumpalaikių atostogų. Ji savo užaugintomis olandiškų veislių našlaitėmis prekiauja Joniškyje, taip pat – Žagarės, Skaistgirio turguose.
Kelerius metus su savo užaugintomis gėlėmis yra dalyvavusi ir Žemės ūkio mokykloje vykstančiose Jurginių mugėse. Tik apgailestauja, jog šįmet tai datai jos augalėliai nespėjo pražysti.
Imtis tokios veiklos, pasak Redos, žmones verčia gyvenimas, nes iš minimalios algos šiais laikais, kai viskas nuolat brangsta, dažnam yra sunku pragyventi.
Reda gyvena nuosavame name, tad pinigų, jos teigimu, reikia ir malkoms nusipirkti, ir sūnaus studijoms. Pagaliau ir kitokių išlaidų netrūksta.
„Prieš 20 metų nusprendžiau pabandyti auginti našlaites ir chrizantemas. Vis pagalvodavau: jei jau pavyksta kitiems tokias gėles užauginti, kodėl gali nepavykti man? – atvirai apie savo pomėgį, prasidėjusį nuo vienos lysvės, pasakoja juodo darbo nebijanti medikė. – Tik tokiam reikalui mieste teko pasieškoti laisvo žemės plotelio, nes esantis prie namų nuolat pavasarį būna apsemtas vandeniu. Vienais metais potvynis pražudė visas mano pasodintas našlaites.“
Reda pasakoja, jog daugiausia rūpesčių būna vasaros viduryje, kai reikia našlaites lauke pasisėti į dėžutes, ir rugpjūtį – kai iki šio mėnesio vidurio jų daigelius būtina išpikuoti darže. Žinoma, daug laiko atima ir pasodintų daigelių priežiūra, nes reikia juos laistyti, purenti žemę. Žvarbų ir vėlyvą pavasarį liaunas gėlytes būtina uždengti agroplėvele, saugoti nuo šalnų.
„Didelio pelno iš tokio užsiėmimo tikrai nėra, nes to pelno tenka laukti daugiau kaip pusmetį. Be to, kartais ne visos pasėtos sėklos ir sudygsta. Bet toks užsiėmimas man patinka. Tik, kol buvo litai, gėlių kainos buvo kitos, nes pats litas turėjo vertę. Įvedus eurą, vieną našlaitė kainuoja apie 60-50 euro centų. Tokios kainos laikosi iki Motinos dienos, po to ji pradeda kristi. Konkurencija tarp prekiautojų taip pat yra nemaža, – įprastais tuo užsiimančių žmonių rūpesčiais dalijasi joniškietė. – Žmogui galima daug ką sugalvoti, tik tas svajones yra sunku įgyvendinti. Be to, norint rimtai užsiimti vien gėlininkyste, turi nedirbti valdiško darbo, nes kitaip visko laiku nespėsi padaryti.“
Jei našlaičių nepavyksta parduoti, moteris jas susodina į vazas ir pasipuošia savo kiemą. Jau kelinti šių gėlių ji dovanoja ir draugams, „Saulutės“ vaikų darželiui.
Nuotraukose: Pasak joniškietės Redos Juodienės, įvairių spalvų našlaitės iki šiol nepraranda savo populiarumo ir tinka ne tik kapavietėms puošti.
Pati Reda savo išaugintomis našlaitėmis kiekvieną pavasarį puošia ir savo namų aplinką.
Nuotrauka autorės ir iš asmeninio Redos Juodienės archyvo