
Naujausios
Dviračiai laužai gimdė idėjas ir dovanas
Ispanijos, Lietuvos, Nyderlandų ir Rumunijos jaunimo projekto organizatorius pradžiugino metalo laužui tinkami dviračiai. Jų Akmenės rajono gyventojai padovanojo per 60.
Gausybė iš pradžių suglumino, o paskui įkvėpė naujų idėjų.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Stovyklauti suburti daugiau kaip trisdešimt vaikinų ir merginų suplanavo Naujają Akmenę papuošti dekoratyviomis instaliacijomis iš dviračių. Jų reikėjo vien kaip karkasų, tad pirkti naujų neapsimokėjo.
Vilniuje dirbanti idėjos sumanytoja Justina Jančauskaitė savo gimtajame Akmenės rajone pirmiausia kreipėsi į pažįstamus – gal kas padovanotų nebereikalingų dviračių. Tinka metami į metalo laužą. Dar žinią paskleidė socialiniuose tinkluose.
Pasipylė pasiūlymai. Žmonės teikė dviračių nuotraukas. Net filmuotą medžiagą. Ar tiktų tokie?
„Pati skubėjau paskambinti geranoriams, papasakoti, kam naudosime dviračius“, – sakė J. Jančauskaitė.
Su bendraminčiais važiavo surinkinėti. Pirmiausia kuo arčiau – aplink Naująją Akmenę.
Iš viso norėjo turėti geriausiu atveju iki dešimties dviračių.
Kai apsilankė naudotų sendaikčių parduotuvės sandėliuose – atrodė, ieškoti nebereikia. Prekybininkai pasiūlė dovanoti beveik 40 dviračių. Suvežtų iš Europos, tačiau nepardavinėtų. Vieni senos modifikacijos, kiti prastos prekinės išvaizdos. Kai kuriems reikia daug išlaidų remontui.
Iš pradžių apėmė nerimas, kur pavyks pasidėti? Priėmė pažįstamas ūkininkas į savo kiemą.
Dviračių lobis padeda išrutulioti ir kitą tarptautinio projekto vieną iš tikslų – jaunimas rinkosi aptarinėti ekologines problemas. Kaip ne vien didinti šiukšlynus, o daiktus parūšiuoti, pritaikyti vartojimui.
„Kai mažiau sunaudotume, tuomet mažiau pirktume ir gamtą terštume“, – sakė J. Jančauskaitė.
Kilo ir nauja idėja – pabandyti iš krūvos lūženų surinkti bent vieną kitą tinkamą važiuoti.
Merginos mama surado gebančių remontuoti pagyvenusių giminaičių, susirinko ankstesnių jaunimo projektų dalyvių. Nepakako savaitgalio, atvažiuodavo po darbų. Vieną kitą detalę prireikė pirkti naują.
Atgaivino šešis dviračius. Jais tarptautinio projekto dalyviai važinėjo iš stovyklaviete tapusios kaimo turizmo sodybos.
Paskui sukosi idėja: gal suburti žmones į mini festivalį ir daugiau tų dviračių suremontuoti. Įsivaizdavo, kad skamba muzika, o entuziastai remontuoja.
Taip ir buvo. Bet iki tol kruopščiausias iš remontininkų Bronius Jotkus vienas pats ilgokai tvarkė. Sakė, kad pavyko surinkti dar šešis dviračius, ir daugiau nebeįmanoma. Tad talkininkams beliko tinkamus važiuoti dviračius nušveisti. Apsispręsta juos padovanoti Akmenės rajono paramos šeimai centre gyvenantiems vaikams.
Būta ir kitų sumanymų. Gal tegul naudojasi visuomeninė organizacija „Akmenės rajono jaunimo apskritasis stalas“? Gal atlikti socialinį eksperimentą – kiek ilgai tarnautų dviračiai, kuriais bet kas galėtų važinėti po miestą.
„Galbūt vėliau grįšime prie panašių idėjų, – sakė J. Jančauskaitė. – Pavyzdžiui, miesto svečiai galėtų išsinuomoti dviračius“.
Autoriaus nuotr.
Iš dovanoto dviračių laužo Bronius Jotkus išrinko įmanomus suremontuoti.
Tinkamus važiuoti dviračius Justina Jančauskaitė (priekyje) ir kiti entuziastai nuvalė.
Vilniaus kolegijos lektorė Justina Jančauskaitė savo gimtajame mieste Naujojoje Akmenėje realizavo neįprastą idėją.