
Naujausios
Į teismų mėsmalę įvėlė kėdės
Jau dešimtmetį renovuojamas Kelmės kultūros centras, pastaruoju metu vykdęs 16 viešųjų pirkimų, dar kartą užsitraukė savo paslaugas siūliusios bendrovės nemalonę.
Dėl keturių pirkimų teko aiškintis per teismus. Keturios bylos jau laimėtos. Bet panašu, jog teismai taip greit nesibaigs. Šiomis dienomis Lietuvos apeliacinis teismas panaikino Šiaulių apygardos teismo sprendimą dėl 399 kėdžių pirkimo didžiajai Kultūros centro salei. Sprendimą Kultūros centras skųs Aukščiausiajam Teismui.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Šešetas galimo susitarimo požymių
Praėjusių metų lapkričio mėnesį Kelmės kultūros centras paskelbė supaprastintą atvirą konkursą „Didžiosios salės kėdžių pirkimas“. Konkurso sąlygose nustatė didžiausią galimą kainą – 70 tūkstančių 180 eurų.
Konkurse dalyvavo keturios bendrovės. Dviejų tiekėjų UAB „JS Baltic“ ir UAB „Virkida“ pasiūlytos kainos buvo visiškai identiškos – 67 tūkstančiai 107 eurai ir 81 centas. Jų pasiūlyta kaina buvo mažiausia. Bet, kai tą pačią kainą siūlo dvi bendrovės, kuri turėtų tapti nugalėtoja?
Kadangi kilo toks juridinis kazusas, Kelmės kultūros centras kreipėsi į Lietuvos Respublikos konkurencijos tarybą, klausdamas, ar dvi iki cento vienodas kainas pasiūliusios bendrovės nėra suderinusios savo pasiūlymų, kad eliminuotų kitus konkurentus.
Konkurencijos tarybos Draudžiamų susitarimų tyrimo skyriaus vedėja Irma Urmonaitė atsiuntė atsakymą, kuriame įžvelgė šešetą galimo ne tik dviejų minėtų, bet ir trečios UAB „Ruksa“ susitarimo požymių.
Visų tiekėjų pasiūlymai pateikti paskutinę dieną pusvalandžio intervalu, sutampa skaitinės ir žodinės pasiūlymo sumos išraiškos rašymo šriftas ir būdas, vienetų tikslumu sutampa UAB „Virkida“ ir UAB „JS Baltic“ pasiūlymų kainos. UAB „JS Baltic“ pasiūlyme pastebimos kainos redagavimo ranka žymės, sutampa UAB „Virkida“ ir UAB „Ruksa“ dokumentų apskaitos penkiaženkliai numeriai, abi bendrovės siūlė to paties tiekėjo – Lenkijoje registruotos įmonės "Sella SC" baldus. Ši bendrovė su UAB „Virkida“ viešajame pirkime dalyvavo jungtinės veiklos, o su UAB „Ruksa“ subrangos pagrindu.
Kėdes nupirko, bet užsisuko teismų karuselė
Po šio atsakymo Kultūros centras nupirko kėdes iš 400 eurų brangesnę kainą pasiūliusios „Vertikos“ bendrovės. Už 399 kėdes sumokėjo 67 tūkstančius 590 eurų.
Tačiau bendrovė „JS Baltic“ kreipėsi į teismą, kaltindama Kultūros centrą, kad jų pasiūlymą atmetė nepagrįstai.
Šiaulių apygardos teismas, išnagrinėjęs bylą, nusprendė, jog Kelmės kultūros centras objektyviai įvertino ieškovės pasiūlymą ir pagrįstai atmetė abiejų identiškas kainas pasiūliusių bendrovių pasiūlymus.
„JS Baltic“ ieškinys buvo atmestas. Iš šios bendrovės Kelmės kultūros centrui buvo priteistos 1609 eurų bylinėjimosi išlaidos.
Tačiau bendrovė šį sprendimą apskundė Lietuvos apeliaciniam teismui. Ieškinyje teigiama, jog dviejų bendrovių kainų sutapimas cento tikslumu yra visiškai atsitiktinis. Be to, jis nebūtų suteikęs bendrovėms jokio pranašumo prieš kitus konkurso dalyvius. O Konkurencijos tarybos nustatyti galimi pasiūlymo derinimo požymiai nėra pakankamas pagrindas spręsti, kad tarp tiekėjų buvo susitarimai. Be to, nurodyti požymiai „yra teisiškai nereikšmingi ir paaiškinami“.
Lietuvos apeliacinis teismas taip pat Konkurencijos tarybos raštą įvertino tik kaip nuomonę. O galimus susitarimus kultūros centras turėtų įrodyti neginčijamais argumentais. Todėl Šiaulių apygardos teismo sprendimą atmesti bendrovės „JS Baltic“ ieškinį panaikino.
Kadangi viešieji pirkimai jau įvykę, Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija „JS Baltic“ ieškinį tenkino tik iš dalies. Panaikino Kelmės kultūros centro sprendimą atmesti bendrovės pasiūlymą viešojo pirkimo konkursui „Didžiosios salės kėdžių pirkimui“ ir paskyrė 3379 eurų baudą. Be to, priteisė „JS Baltic“ 2127 eurus bylinėjimosi išlaidų abiejų instancijų teismuose.
Kelmės kultūros centro direktorių Arną Arlauską stebina tokie skirtingi įvairių tarnybų ir teismų požiūriai į tą pačią situaciją:
„Kadangi naudojame Europos Sąjungos, Valstybės investicijų fondo ir Savivaldybės biudžeto pinigus, pastebėję susitarimo požymių privalėjome kreiptis į Konkurencijos tarnybą, to reikalauja įstatymas. Konkurencijos taryba įžvelgė susitarimo požymių. Kaip turėjome pasielgti? Vis tiek pirkti kėdes iš kurios nors vienodas kainas pasiūliusių bendrovių? Kad nepažeidėme Viešųjų pirkimų įstatymo patvirtino ir Centrinė pirkimų agentūra. Juk tai rimtos valstybės įstaigos, ne kokios kolūkio kontoros. Ko dar turėjome pasiklausti? Gal klebono?“
Kelmės kultūros centras neketina pasiduoti – jau rengia kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam teismui.
Dėl viešųjų pirkimų konkursų tenka bylinėtis jau ne pirmą kartą. Kadangi praėjusiais metais gautos lėšos buvo suskirstytos į 16 smulkesnių viešųjų pirkimų, ne visi konkursai praeina ramiai. Jų nelaimėjusios bendrovės kreipiasi į teismus. Tačiau keturias bylas Kelmės kultūros centras jau laimėjo.
Pasak A. Arlausko, teismų karuselė užima labai daug laiko, trukdo darbus. Šalyje vykdoma apie 14 panašių projektų. Tačiau ten viešuosius pirkimus skelbia savivaldybės. Kelmėje šią naštą ant pečių užsikrovė pats kultūros centras. Tačiau patys kultūros darbuotojai geriau žino, kokio produkto ir kokių darbo įrankių jiems reikia. Atnaujintas kultūros centras turės tarnauti kelis dešimtmečius. Todėl tinkamos techninės specifikacijos ir kokybiškas produktas – labai svarbu.
Be to, išskaidžius gautas lėšas į 16 smulkesnių viešųjų pirkimų, sparčiau eina darbai ir įsisavinamos beveik visos lėšos, nors daugiau konkursų – daugiau ir teismų.
Kelmiškių pavyzdžiu skaidant viešuosius pirkimus skatinamos pasekti ir kitos savivaldybės.
Autorės nuotr.
Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas tiki, jog visiškai vienodas kėdžių kainas pasiūliusių bendrovių pretenzijos dėl nelaimėto konkurso – nepagrįstos ir ketina tai įrodyti Aukščiausiajame teisme.
Praėjusį antradienį renovuojamo Kelmės kultūros centro didžiojoje salėje jau buvo baigiamos montuoti teismų objektu tapusios naujos kėdės.