
Naujausios
„Žinau, neturėsiu teisės pavargti“
Kelmės „Kražantės“ progimnazijos pradinių klasių mokytoja metodininkė Lina Šimkevičienė apdovanota Gabrielės Petkevičaitės-Bitės medaliu „Tarnaukite Lietuvai“ už savanorystės kultūros sklaidą Lietuvoje.
Savo veiklą pradėjusi nuo savanorystės Maltiečių ordino pagalbos tarnyboje, ponia Lina šiandien yra šios tarnybos narė, Kelmėje įkūrusi Jaunųjų maltiečių grupę. Mokyklas baigę kai kurie šios grupės nariai toliau savanoriauja sostinėje. O vienas kelmiškis vadovauja Lietuvos jauniesiems maltiečiams.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Artimo meilės šventė
Gabrielės Petkevičaitės-Bitės medalių įteikimo ceremonija vyko Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre. Apdovanoti medaliu „Tarnaukite Lietuvai“ šalies savivaldybės ir organizacijos pristatė 42 kandidatūras. Slaptu vertinimo komisijos narių balsavimu išrinkta 16 laureatų, tarp kurių ir kelmiškė mokytoja bei savanorystės propaguotoja Lina Šimkevičienė.
Medaliu siekiama Lietuvos visuomenę skatinti dirbti valstybės labui ir jos gerovei, reikšti ir įgyvendinti pozityvias idėjas, kurios brandintų visuomenės pilietiškumą, žadintų tautinę savimonę ir kultūrinį sąmoningumą. Medalis skiriamas už visuomeninę veiklą ir geranoriškus darbus.
Liną Šimkevičienę apdovanojimui pristatė „Kražantės“ progimnazijos ir Savivaldybės Švietimo, kultūros bei sporto skyriaus vadovai. Pastebėta ir įvertinta jos veikla Maltiečių ordino pagalbos tarnyboje. Apdovanojimui rekomendacijas teikė ir Maltiečių ordinas.
Lina – Maltiečių ordino pagalbos tarnybos savanorė ir narė. Ji Kelmėje įkūrė Jaunųjų maltiečių grupę, kurioje moko vaikus artimo meilės, pagalbos ir atjautos silpnesniam, vienišam, vargstančiam.
Mokytoja „Kražantės“ progimnazijoje įkūrė ir Maltos ordino finansuojamą dienos centrą, kuriame pietauja, laisvalaikį leidžia 24 vaikai iš socialiai remtinų šeimų. Pati mokytoja kasdien už simbolinį atlyginimą centre dirba po keturias valandas. Savanoryste užsiima ir vasarą. Atostogų lieka vos mėnuo. Todėl sako, jog kartais sunku atskirti, ar tai darbas, ar savanorystė, ar mėgstamas laisvalaikio užsiėmimas. Juolab kad į veiklą įtraukta visa Šimkevičių šeima.
Šventę Panevėžyje mokytoja pavadino artimo meilės švente. Ji stebėjosi, jog sulaukė tiek daug dėmesio. Savivaldybė skyrė autobusėlį. Į Panevėžį ją lydėjo šeima, bendradarbiai ir Savivaldybės atstovai.
Medalį mokytojai kaip ir kitiems laureatams įteikė Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.
„Įvertinimas – malonus, bet drauge ir įpareigojantis. Kartais pagalvoju, jog pavargau. Dabar, žinau, neturėsiu teisės pavargti. Reikės dirbti, kad pateisinčiau apdovanojimą. Tarp laureatų buvo žmonių, parašiusių knygą, įkūrusių muziejų. Aš tokių svarbių ir didelių darbų nepadariau“,– kuklinasi mokytoja.
Įkvėpė mama, paskatino sūnus
L. Šimkevičienė kilusi iš Kaišiadorių rajono Žiežmarių miestelio. Jos mama dirba gydytoja Kaišiadoryse. Tačiau Linai buvo matoma ir visuomeninė mamos veikla. Ji Žiežmariuose prieš 25 metus subūrė maltiečių grupę. Su panašaus amžiaus draugėmis gydytoja nusprendė tarnauti Lietuvos žmonėms, kuriems reikia pagalbos.
Kartą ponios Linos sūnus Karolis paklausė, kodėl ir jų šeima negalėtų užsiimti panašia veikla kaip močiutė. Tuo metu jis buvo paauglys.
Linai nebeliko nieko kito kaip paskambinti į Maltos ordino būstinę ir pasiūlyti įkurti jaunųjų maltiečių grupę.
„Dabar visi mūsų šeimoje savanoriaujam. Antai praėjusį savaitgalį galėjome savo kieme grėbti lapus, o mes važiavome į Lietuvos maltiečių sąskrydį Klaipėdoje“, – šypsosi ponia Lina.
Studijuodamas Vilniaus Gedimino technikos universitete Šimkevičių sūnus Karolis padėjo Maltos ordinui vežiodamas jo globojamus senelius į ligonines ir poliklinikas. Jaunesnysis sūnus Kasparas mokosi gimnazijoje ir savanoriauja Jaunųjų maltiečių grupėje. Savaip savanoriauja ir vyras Edvardas. Jis išvežioja labdarą, paveža visur, kur reikalinga maltiečių pagalba.
„Viena nepadaryčiau nieko, – įsitikinusi L. Šimkevičienė. – Mano veiklą remia ne tik šeima. Labai geranoriškos kolegės Milda Bagdonavičienė, Genutė Somaitė, Daiva Vaičiulienė, progimnazijos vadovai. Net mokyklos valgyklos darbuotojos prisideda prie kasmetinės Maltiečių sriubos akcijos. Iš ūkininkų surenku reikalingus maisto produktus, o jos išverda sriubą. Prieš Kalėdas išdalijame apie 50 litrų sriubos. Surenkame po du – tris šimtus eurų aukų.“
Kolegos pedagogai atsiliepia ir į maltiečių organizuojamą Gerumo aukcioną. Jie suneša viską, ką per vasaros atostogas numezgė, pasiuvo, pagamino, sumeistravo ir parduoda simboliniame aukcione. Gautos lėšos panaudojamos Maltiečių sriubos akcijai.
Reikia burti tuos, kurie šalia
– Tarnystė žmogui, gerumas, pilietiškumas, savanorystė aplink Jus tarsi dauginasi?
– Galbūt tai užkrečiama? Žinoma, jeigu esantys šalia tavęs dar neįgiję imuniteto prieš gerus darbus. Aš „užsikrėčiau“ nuo savo mamos. Ir šiandien manau, jog ji yra labiau verta medalio negu aš. Taip jai ir pasakiau: „Čia, mama, Tavo medalis“.
Gerumo estafetę tęsia mano sūnūs Karolis ir Kasparas. Džiaugiuosi, jog tam pritaria ir vyras.
Bet džiaugsmingiausia, kad sulaukiu kolegų pritarimo maltietiškai veiklai. Juk jie turi savo šeimas, nemažą atsakomybės naštą darbe ir geba rasti laiko prisidėti prie visuomeninės veiklos. Esu be galo jiems dėkinga. Ir tikiu, jog visuomet reikia burti tuos, kurie šalia tavęs.
Kai pats rodai pavyzdį, visuomet atsiras rėmėjų. Pavyzdžiui, „Maximos“ prekybos centras parėmė Maltiečių Velykų akciją.
– Ką jums reiškia savanorystė? Kaip jūs pati jaučiatės šiame vaidmenyje?
–Tame vaidmenyje gerai jaučiuosi. Tik kartais pajaučiu, jog pavargau. Mokykloje turiu pamokas. Popiet keturias valandas dirbu vaikų dienos centre. Grįžus namo yra buities darbų. O dar pasiruošti pamokoms! Knygą savo malonumui galiu paskaityti tik vasarą.
Bet pradedu svarstyti, jog tiek daug dalykų nuo manęs priklauso. Prisimenu patarlę: „Elkis su kitais taip, kaip norėtum, kad su tavimi elgtųsi.“ Tos mintys tarsi pakrauna ir vėl dirbu toliau.
Labiausiai gaila vienišų, skurdžiai gyvenančių senelių ir vaikų iš sudėtingų šeimų. Jiems labai reikia palaikymo. Dalis vaikų dienos centro lankytojų 17 valandą noriai bėga namo. Bet kai kurie centre pasiliktų per naktį, nes namuose, matyt, neranda šilumos.
Laimei, tokių vaikų mažėja. Bent mano tokie pastebėjimai.
– Jūs apdovanota už savanorystės kultūros sklaidą. Kokia yra Lietuvoje savanorystės kultūra?
– Lietuviai labai geraširdžiai žmonės. Tačiau manau, jog savanorystės kultūros dar trūksta. Pavyzdžiui, kai stovime gatvėje ir siūlome kalėdinę maltiečių sriubą, kartais išgirstame ir užgaulių replikų.
Neretai žmonės nepasitiki labdaros organizacijomis. Abejoja, ar jų auka tikrai pasiekia adresatą. Tenka ilgai įrodinėti, kad tokių organizacijų veikla griežtai audituojama, niekas neprasprūsta pro akis.
Ne visi supranta, kas yra toji savanorystė. Kartais tokių atsiranda ir tarp mokinių. Ateina keletą kartų. Kažkas nepatiko – ir meta. Jie savanorystę supranta: noriu dirbu, noriu ne.
Patikimiausia savanorystės sklaida – tai tie vaikai, kurie noriai dalyvauja jaunųjų maltiečių veikloje čia, Kelmėje. Išvykę į kitus miestus tęsia gerus darbus. Buvęs mūsų grupės narys 24 metų Aidas Gedvilas jau vadovauja visos šalies jauniesiems maltiečiams. Savanorišką veiklą Vilniuje tęsia Jūratė ir Martynas Petkevičiai.
Tikiu, jog šis jaunimas padarys Lietuvą geresnę, gražesnę. Kai mes tapsime seneliais, bus geriau gyventi. Nes jie suvokia, jog tiek savanorystė, tiek kasdienis darbas dėl duonos yra didžiulė atsakomybė.
Autorės nuotr.
„Niekas man neįrodys, kad yra geresnių mokyklų negu Kelmės „Kražantės“ progimnazija, kurioje dirbu. Čia aš jaučiuosi rami. Vadovai – geranoriški. Vaikai – geri. Santykiai – šilti“, – sako savo močiutės pavyzdžiu mokytojos profesiją pasirinkusi Lina Šimkevičienė.
Giedriaus Kartano nuotr.
Gabrielės Petkevičaitės – Bitės medalį „Tarnaukime Lietuvai“ kelmiškei Linai Šimkevičienei įteikė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Linai Šimkevičienei maltietiškoje veikloje padeda trys jos šeimos vyrai: vyras Edavardas ir sūnūs Karolis ir Kasparas.
Į apdovanojimų šventę Liną Šimkevičienę palydėjo šeima ir būrys kolegų, dažnai pagelbstinčių jos veikloje.
Asmeninės nuotr.
Linos Šimkevičienės vadovaujami jaunieji maltiečiai tiki savo veiklos prasme.
Gerų darbų savaitgalis.