Mūšos tyrelio pažintinis takas lankytojus skaičiuoja dešimtimis tūkstančių

Mūšos tyrelio pažintinis takas lankytojus skaičiuoja dešimtimis tūkstančių

Mū­šos ty­re­lio pa­žin­ti­nis ta­kas lan­ky­to­jus skai­čiuo­ja de­šim­ti­mis tūks­tan­čių

2015-ai­siais ati­da­ry­tas Mū­šos ty­re­lio pa­žin­ti­nis ta­kas įtrauk­tas į Lie­tu­vos re­kor­dų kny­gą kaip il­giau­sias len­tų ta­kas pel­kė­je. No­rint nuei­ti vi­są marš­ru­tą teks nu­žings­niuo­ti dau­giau kaip 8 ki­lo­met­rus, ta­čiau il­gas ke­lias gam­tos my­lė­to­jų neat­bai­do – pa­si­vaikš­čio­ti pel­kės ta­ku kas­met at­vyks­ta vis dau­giau no­rin­čių­jų.

Edukacinis ren­gi­nys Mū­šos ty­re­ly­je Jo­niš­kio silp­na­re­giams.

Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko nuo­tr.

50 tūkst. lan­ky­to­jų

Pa­žin­ti­nis tak­tas įreng­tas Mū­šos ty­re­lio tel­mo­lo­gi­nia­me draus­ti­ny­je. Jis įtrauk­tas į Ža­ga­rės re­gio­ni­nį par­ką, nors tie­sio­gi­nės jung­ties su li­ku­sia par­ko te­ri­to­ri­ja ne­tu­ri. Draus­ti­nį su­da­ro aukš­ta­pel­kė, že­ma­pel­kė, tar­pi­nio ti­po pel­kės bei miš­kai.

Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jos rek­rea­ci­jos va­dy­bi­nin­kė Mo­des­ta Biels­kie­nė pa­sa­ko­ja, jog įren­giant ta­ką są­mo­nin­gai pa­si­rink­ta iš­veng­ti kai ku­riuo­se sau­go­muo­se gam­tos kam­pe­liuo­se ne­pa­si­tei­si­nan­čių prie­mo­nių. Pa­vyz­džiui, vi­sa­me ta­ke, iš­sky­rus poil­sia­vie­tę jo pra­džio­je, nė­ra nė vie­nos šiukš­lia­dė­žės – lan­ky­to­jai ska­ti­na­mi iš­si­neš­ti vis­ką, ką at­si­ne­šė.

„Jau tre­čius me­tus Mū­šos ty­re­lio pa­žin­ti­nis ta­kas džiu­gi­na par­ko lan­ky­to­jus. O su­si­do­mė­ji­mas šiuo ob­jek­tu iš­ties di­džiu­lis – skai­čiuo­ja­ma, jog 2015 m. jį ap­lan­kė 15 760 lan­ky­to­jų, 2016 m. 16 425 lan­ky­to­jai, 2017 m. – 18 615 lan­ky­to­jų. Žmo­nės at­vyks­ta ne tik iš ap­lin­ki­nių mies­tų ir mies­te­lių, bet iš vi­sos Lie­tu­vos“, – tei­gia M. Biels­kie­nė. Pa­gal šiuos skai­čia­vi­mus, per tre­jus me­tus ta­ku pa­si­vaikš­čio­ti at­vy­ko jau 50 800 žmo­nių – tai 1,8 pro­cen­to Lie­tu­vos gy­ven­to­jų.

Iš vi­so ta­ke įreng­ti 4 til­te­liai, 15 suo­lų, 11 in­for­ma­ci­nių sten­dų. Įren­giant ta­ką su­nau­do­ta 24 040 ąžuo­lo rąs­to vie­ne­tų, 22 537 len­te­lės, 4 808 varž­tai ir 90 150 vi­nių.

Nyks­tan­čių paukš­čių na­mai

Lan­kan­tis Mū­šos ty­re­lio ta­ke pra­šo­ma lai­ky­tis rim­ties. Neat­sar­gus el­ge­sys pel­kė­je ga­li tu­rė­ti la­bai liūd­nų pa­sek­mių – štai gais­ro at­ve­ju ug­nia­ge­sių tech­ni­kai at­vyk­ti bū­tų be ga­lo sun­ku, o ir dur­pių gais­rus už­ge­sin­ti net nor­ma­lio­mis są­ly­go­mis yra su­dė­tin­ga. Tad gais­ras komp­lek­są su­nai­kin­tų ne­grįž­ta­mai.

Ki­ta prie­žas­tis pri­žiū­rė­ti vie­tos ap­lin­ką – sau­go­mos au­ga­lų bei gy­vū­nų rū­šys. Pel­kė­je ga­li­ma ras­ti to­kius au­ga­lus kaip bal­ti­ji­nė ir siau­ra­la­pė ge­gū­nė, rak­ta­žo­lės pe­le­nė­lės, pa­pras­to­ji tuk­lė, gy­ve­na ir re­ti paukš­čiai: dir­vi­niai sė­ji­kai, ti­ku­čiai, pil­ko­sios ger­vės, te­ter­vi­nai, ap­si­sto­ja mig­ruo­jan­čių bal­ta­kak­čių ir žel­me­ni­nių žą­sų bū­riai. O nuo 2006-ųjų draus­ti­ny­je pa­ste­bi­ma lū­šis, vil­kas, bal­ta­sis kiš­kis, re­tų vabz­džių ir rop­lių rū­šys.

Mū­šos ty­re­lio tel­mo­lo­gi­nis draus­ti­nis įtrauk­tas į vie­nin­go spe­cia­lių sau­go­mų te­ri­to­ri­jų Eu­ro­po­je eko­lo­gi­nį tink­lą „Na­tu­ra 2000“. Anot M. Biels­kie­nės, per tre­jus me­tus pa­ste­bė­ti ke­li šiukš­li­ni­mo at­ve­jai, ta­čiau rim­tes­nių pa­žei­di­mų ar grės­mės neuž­fik­suo­ta.

Svar­ba įver­tin­ta tik am­žiaus pa­bai­go­je

Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko di­rek­ci­jos rek­rea­ci­jos va­dy­bi­nin­kė pa­sa­ko­ja, jog il­gus me­tus uni­ka­li vie­to­vė ne­bu­vo sau­go­ma. „Mū­šos ty­re­lio pel­ki­nis komp­lek­sas pa­ly­gi­nti vė­lai pri­pa­žin­tas kaip ver­tin­ga ir sau­go­ti­na te­ri­to­ri­ja. Ma­tyt, tai lė­mė eksp­loa­ta­ci­niai in­te­re­sai: so­viet­me­čiu Mū­šos ty­re­lio pel­kė bu­vo nu­ma­ty­ta dur­pių ga­vy­bai, nors eksp­loa­ta­vi­mas rea­liai pra­dė­tas tik 1971 m. ry­ti­nė­je pel­kės da­ly­je. Vis dėl­to il­gai­niui bu­vo su­vok­ta, kad rei­kia iš­sau­go­ti bent da­lį uni­ka­laus pel­ki­nio komp­lek­so“, – aiš­ki­na spe­cia­lis­tė.

Draus­ti­nis įsteig­tas 1988-ai­siais ir iš pra­džių apė­mė 1463 hek­ta­rų plo­tą. Da­bar plo­tas jau pra­plės­tas ir uži­ma 1675,6 ha.

Šiuo me­tu pel­kė­je Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko dar­buo­to­jai ve­da eks­kur­si­jas bei su­pa­žin­di­na lan­ky­to­jus su uni­ka­lia gam­ta. Nuo šių me­tų ko­vo pra­dė­tas or­ga­ni­zuo­ti ir pro­jek­tas „Dvi­ra­čiais po Žiem­ga­lą“, sie­kian­tis ge­rin­ti eko-tu­riz­mo są­ly­gas Žiem­ga­los re­gio­ne tiek iš Lie­tu­vos, tiek iš Lat­vi­jos pu­sės. Įgy­ven­di­nant šį pro­jek­tą bus vi­siš­kai už­baig­ti Mū­šos ty­re­lio pel­kės ta­ko įren­gi­mo dar­bai – tam pla­nuo­ja­ma nu­ties­ti dar vie­ną len­tų ta­ko at­kar­pą.

„Ne­mesk ta­ko dėl lau­mės iš­dai­gų“

M. Biels­kie­nė džiau­gia­si, jog tarp ta­ko pra­mo­gų yra ir Pel­kės Lau­mė. Jau po­rą me­tų ji prii­ma lan­ky­to­jus, o šie­met siū­lo ir įvai­rių siurp­ri­zų bei nuo­ty­kių. Tai dau­giau vai­kams skir­tas eks­kur­si­jos ti­pas, ku­rio me­tu apie gam­ti­nį ob­jek­tą pa­sa­ko­ja­ma žai­di­mo for­ma. Ži­no­ma, už­si­sa­ky­ti lau­mės pa­slau­gas ga­li ir suau­gu­sie­ji.

To­kia te­ma­ti­ka – ne at­si­tik­ti­nė. Štai ne­to­lie­se esan­čia­me Juo­dei­kių kai­me ne­tgi pa­sa­ko­ja­ma le­gen­da apie Mik­nai­čių eže­re į pel­kę lau­mių nu­vi­lio­tą mer­gai­tę. Nors tiks­li uo­gau­to­jos mir­ties prie­žas­tis, kaip ir da­ta, nė­ra ži­no­ma, pel­kė­je vis dar sto­vi jai skir­ta, praė­ju­sio am­žiaus vi­du­ry­je at­nau­jin­ta kop­ly­tė­lė, ku­rią ga­li­ma pa­ma­ty­ti ei­nant pa­žin­ti­niu ta­ku. Vie­ti­niai ją nau­do­ja per­spė­ti vai­kus – pel­kė­je žai­di­mams ne vie­ta.

Lau­mės mo­ty­vas Mū­šos ty­re­lio komp­lek­se pri­si­me­na­mas nuo­lat. Štai ta­ko ant­ro­jo gim­ta­die­nio pro­ga, 2017 m. ko­vo 13 d., or­ga­ni­zuo­tos orien­ta­ci­nės var­žy­bos „Ne­mesk ta­ko dėl lau­mės iš­dai­gų“.

„Var­žy­bų tiks­las – po­pu­lia­rin­ti Mū­šos ty­re­lio pa­žin­ti­nį ta­ką, įtrau­kiant įvai­raus am­žiaus žmo­nių gru­pes, ska­tin­ti vi­suo­me­nę do­mė­tis draus­ti­nio gam­ti­niu komp­lek­su ir ja­me esan­čiais ob­jek­tais, su­da­ry­ti są­ly­gas už­siim­ti fi­zi­ne veik­la Mū­šos ty­re­lio pa­žin­ti­nia­me ta­ke“, – tei­gia Ža­ga­rės re­gio­ni­nio par­ko at­sto­vė.

Užs. Nr. 379139