
Naujausios
Ar savivaldybė turi tiesti geležinkelį?
Praėjusią savaitę Klaipėdoje surengtas Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio pokalbis su šiemet įkurto Medienos produktų gamybos inovacijų klasterio atstovais. Kaip klasteriui priklausančios Akmenės rajono savivaldybės meras dalyvavo Vitalijus Mitrofanovas.
Meras teigia, kad valstybinės įmonės neturėtų reikalauti lėšų iš Akmenės rajono biudžeto. Norima, kad Savivaldybė skirtų lėšų elektros įrenginiams, geležinkeliui, keliams.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
UAB „Vakarų medienos grupė“ pasirengė Akmenės rajone investuoti ne mažiau kaip 100 milijonų eurų pirmame etape, o kelerių metų – antra tiek.
Sklype už kelių kilometrų nuo Naujosios Akmenės esančioje laisvojoje ekonominėje zonoje, kuri apima 96 hektarus, iš pradžių turėtų iškilti baldinių plokščių gamykla, vėliau baldų gamybos bazė. Pirmosios produkcijos laukiama kitų metų pabaigoje.
„Vakarų medienos grupė“ sutiko investuoti su sąlyga, kad bus sukurta bendrojo pobūdžio infrastruktūra iki sklypo ribos. Turėtų būti paruoštas tinkamas kelias privažiuoti autotransportui, sudaryta galimybė prisijungti prie „Lietuvos geležinkeliams“ priklausančio geležinkelio. Reikalingos sąlygos prisijungti prie antros kategorijos elektros energijos tiekimo, dujų tiekimo, buitinių nuotekų, lietaus nuotekų, vandentiekio tinklų.
Akmenės savivaldybės skaičiavimais, tokie darbai kainuotų apie 5 milijonus eurų.
Šias išlaidas, V. Mitrofanovo teigimu, skirti iš rajono biudžeto – problema.
„Nėra logikos, kodėl Savivaldybė savo lėšomis turi kurti valstybės turtą, nes jai priklauso tiek geležinkeliai, tiek elektros tinklai, – sakė V. Mitrofanovas. – Kurioziška būtų, jei Savivaldybė iš savo pinigų nutiestų kokią geležinkelio atšaką ir ją valdytų. Kam to reikia, o ir įstatymai to neleidžia“.
Pasak mero, taip pat keistai atrodo, kad dujų ar elektros tiekimo kompanijos gaus labai rimtą klientą, o nori pasinaudoti pinigais iš svetimos kišenės.
Akmenės savivaldybės administracija beveik yra parengusi planą, kaip iki pasirinkto sklypo sukurti būtiną infrastruktūrą.
Tas planas, kaip V. Mitrofanovas teigė susitikime su Premjeru S. Skverneliu, turėtų būti finansuojamas iš kurios nors valstybės investicinės programos. Tuomet Ūkio ministerija tampa asignavimų valdytoja, o Akmenės savivaldybė įgyvendina priemones.
Tačiau Ūkio ministerija nesutinka, nes neturi tam lėšų ar kitų priemonių. Jos numatytos padėti kurti infrastruktūrą laisvųjų ekonominių zonų teritorijose, bet ne už jų ribų.
„Premjeras nustebo, kad nepakanka mechanizmų realizuoti regioninės politikos principus“, – sakė V. Mitrofanovas.
Kaip verslo investuotojai Klaipėdoje surengtame pokalbyje reagavo į situaciją, kad nėra sutarimo tarp Savivaldybės ir valstybės dėl finansavimo?
„Neišsigando, tikėdami kad dėl tokių milžiniškų investicijų bus surasta išeitis, – sakė V. Mitrofanovas. – Rajono biudžete nereikės ieškoti visų 5 milijonų eurų, bet šiek tiek reikės prisidėti“.
Jau dabar Savivaldybės administracija paskelbusi konkursą projektuoti rekonstrukciją ir atlikti darbus vieškelyje nuo viaduko iki numatomos baldų plokščių gamyklos. Taip pat finansuojamas naujų elektros linijų projektavimas.
„Aišku, apie 200 milijonų eurų investuojančiam verslui tie 5 milijonai nėra labai dideli pinigai, bet juk jų reikės ir kitose srityse, kurios naudingos mūsų rajonui, – sakė V. Mitrofanovas. – Pavyzdžiui, svarstoma ar renovuoti penkiaaukštį namą, kuris apie dešimtmetį stūkso užkaltais langais – nes reikia būstų medienos pramonės darbuotojams“.
Autoriaus nuotr.
Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas įtikinėjo Premjerą Saulių Skvernelį, kad ne rajono savivaldybė turi didinti valstybės valdomą turtą.