
Naujausios
KAIP GYVENI, ŽMOGAU?
Ir savo krašte yra ką atrasti
Kriukų seniūnija – viena mažiausių Joniškio rajone, ir viena nuošalesnių, prigludusi prie Latvijos paribio, kitu šonu besiramstanti su Pakruojo rajonu. Vidurdienį čia tyku, nes dirbantys išvykę į Joniškį, Žeimelį, Šiaulius, vaikai dar mokykloje, o likusieji niekur neskuba. Ir tų likusiųjų nedaug, pagrindinėje Kristijono Donelaičio gatvėje – tik kas antras ar net kas trečias namas turi gyvų "dūšių". Sutiktas 70-metis padejuoja, kad maža pensija, parduotuvėje perkamiausia „šlapenkė“, tačiau pagrindinės mokyklos pedagogė, laikinai einanti direktorės pareigas Ligita Eitkevičienė sako, kad ir Kriukuose galima gyventi, čia žmonės – kaip šeima, viskas arti ir artima, ir dar yra ką savame krašte atrasti.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Reiktų didesnės pensijos ir dainininkų
70-metis Kriukų miestelio gyventojas Alfonsas Šlepikas pėdina gatve link parduotuvės, nešinas maišu tuščių plastikinių butelių. Priduos į taromatą. Rankoje smilksta cigaretė, vyro veide – šypsena. Koks jam dabar atrodo gyvenimas?
„Į gerą pusę. Nebėra vagių, kaip anksčiau. Miestelis tvarkosi. Viskas gerai, tik pensiją valdžia galėtų pakelti, nes iš dviejų šimtų eurų pabandyk išgyventi. Dar galėtų daugiau dainininkų atvažiuoti žmones palinksminti. Pamenu, seniau ir „Aliukai“ yra buvę, ir Radžis. Visada eidavome“, – porina Kriukų miestelio senbuvis.
Paklaustas apie Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį surimtėja: „Švenčiam, žinoma, visada trispalvę prie namų iškeliu“.
Pirko 50 Lietuvos trispalvių
Beveik 20 metų Kriukų seniūne dirbanti Audronė Impolienė pasakoja apie įvykusią akciją. Artėjant Vasario 16-ajai norėta, kad visas miestelis, kiekvienas namas pasipuoštų trispalvėmis. Tačiau buvo akivaizdu, kad to padaryti neįmanoma: ne tik todėl, kad kai kurie žmonės iki šių dienų per 28-erius nepriklausomybės metus vėliavos neįsigijo. Tiesiog gyventojų skaičius gerokai ištirpo, liko tuščių pastatų. 1998 metais Kriukų seniūnijoje skaičiuota apie 1600 gyventojų, dabar jų telikę 1315. Pačiame miestelyje vos per septynerius metus žmonių sumažėjo trečdaliu: nuo 641, registruoto 2011 metais, iki 466 šių metų sausį. Istoriniai dokumentai teigia, kad 1860 metais Kriukuose buvo 216 gyventojų. Tokiu tempu per dešimtmetį galima sugrįžti į pusantro šimto metų praeitį.
Seniūnijos darbuotojos pasistengė ir apklausė miestelėnus, kas norėtų įsigyti valstybinę vėliavą. Raštvedė Vida Ramonienė skaičiuoja: užsakymas buvo 50-iai vėliavų, iš kurių 48 – Kriukams ir po vieną dviem pageidavusioms šeimoms kaimuose. Ieškodamos trispalvių moterys turėjo vargo, nes artėjant šimtmečiui jos buvo išpirktos arba kaina pakilusi iki 19 eurų. Bet pavyko užtikti maždaug trečdaliu pigesnių.
Miestelis po truputį tvarkosi
„Norime ne žmones bausti, bet paskatinti kelti vėliavas per valstybines šventes“, – sako seniūnė, kuri pirmiausia bet kurioje situacijoje stengiasi įžvelgti gražių dalykų. – Kriukų centre seniau stovėjo senos bakūžės, kuriose niekas nebegyveno, nebuvo likę savininkų. Nugriovėme, atsivėrusią vietą tvarkėme su bendruomene, darbininkais, pavieniais prisidėjusiais gyventojais. Sukurti alpinariumai. Dar įrengsime aktyvią poilsio zoną. Ūkininkas Tomas Rudis išvalė tvenkinį, atsiras suolai, pavėsinė, pagal projektą bus tvarkomas stadionas. Praėjusiais metais 15 seniūnijos ūkininkų susivienijo, prisijungė Darginių bendrovė ir padėjo tvarkyti kelius link Kazylų kapinių, į Melgūžėlės kaimą, į Bituižių ir Bruverių kapines kelio visai nebuvo, apie 700 metrų žvyrkelio dangos užpylė. 2013 metais Kriukuose buvo asfaltuotos keturios gatvės ir dar viena iš dalies sutvarkyta. Aš pati niekada nenorėčiau keisti kaimo į miestą.“
„O kokia graži buvo kalėdinės eglės įžiebimo šventė. Klebonas Vaidas Mikalčius įsileido į šventoriaus teritoriją, kurią įvairios visuomeninės organizacijos, miestelio įstaigos, mokyklos klasės papuošė iš viso 33 eglutėmis. Įžiebimo dieną pagrindinė miestelio gatvė buvo užkimšta automobiliais, daug kas norėjo pamatyti gražų reginį“, – įsiterpia raštvedė Vida Ramonienė.
Didžioji problema – nedarbas
Seniūnė pripažįsta, kad didžioji problema – nedarbas, kurio lygis seniūnijoje siekia 11,8 procento, bedarbių šių metų sausio pradžioje buvo registruoti 92. Daugiausia žmonių – 77– yra įdarbinusi Darginių, 28 – Bučiūnų žemės ūkio bendrovės, dar yra Dvareliškių bendrovė, veikia ambulatorija, biblioteka, mokykla, dvi parduotuvės, maisto ruošimo įmonė. Socialinės paramos gavėjų 2017 metais buvo 236, Europos Sąjungos paramą maisto produktais gavo 203 asmenys, skirtos 149 vaiko išmokos.
Per pastaruosius 15 metų iškilo tik vienas naujas namas, o pagrindinėje Kristijono Donelaičio gatvėje vos ne kas antras gyvenamasis pastatas tuščias. Vis dėlto, savininkai neskuba jų parduoti, tikisi geresnės kainos. Seniūnė pasakoja, kad prieš kelerius metus darbuotojai talkino jaunai šeimai ieškodami tinkamo būsto. Tada už neypatingą namą šeimininkai paprašė 70 tūkstančių litų (dabar – 20 tūkstančių eurų).
„Paliekame negyvenami kraštai: turime 7 veikiančias ir 17 neveikiančių kapinių, šienaujamos teritorijos plotai siekia daugiau kaip 20 hektarų. Seniau, būdavo, važiuoju į darbą iš Lieporų: rytais stovi žmonės autobusų stotelėse, paimu pavėžėti. Dabar – tuščia, jei pamatai žmogų einantį – jau įvykis“, – nuskamba ir liūdnesnė, nostalgiška gaida iš seniūnės A. Impolienės lūpų.
40 batonų po 22 centus – kasdien
Parduotuvėje „Žirnis“ – irgi tylu. Prie kasos stabteli vienas vyriškis: perka duonos, dešros. Pardavėjos Loreta ir Dangira geria kavą, netrukus prie jų nuo prekystalio prisijungia Raimonda.
„Žmonės ieško akcijinių ir pigesnių prekių. Kas jau turi savo mėgiamą produktą, tokio ir nori. Perka pigesnę grietinę, duonos, kruopų. Batonų po 22 eurocentus kasdien parduodame po 40, gerai eina ir 800 gramų sverianti „šlapenkė“, nekainuojanti nė euro, – vardija pardavėja Loreta ir priduria. – O dėl alkoholio pardavimo valandų ribojimo problemų nėra, žmonės jau žino, greitai prisitaikė, nepyksta.“
Moterys neatmeta galimybės, kad kai kas iš gyventojų alkoholio pigiau ir jiems tinkamu laiku parsiveža iš Latvijos, juk visai netoli pasienis, vos už keliolikos kilometrų.
Sausį–vasarį prekyba sulėtėja, kaip ir tuo metu, kada mokiniams atostogos, nes jie per pertraukas atlekia kokių traškučių, saldžių gėrimų, sausainių, kai sušyla – ledų.
Moterys sako, kad pirkėjai paburba ir padejuoja, jog valdžia nežiūri kaimo žmonių, kuriems kartais tenka paskutinius centus krapštyti, kad būtiniausių maisto produktų nusipirktų.
Po nuosmukio mato ir prošvaisčių
Gretimame Valakų kaime gyvenantis Alvydas Užkuraitis – dviejų dukrų tėvas – sako tiesiogiai su Kriukais esąs susijęs 35-erius metus. Istorijos faktais besidomintis vyras, peržvelgdamas visą tą laikotarpį teigia, kad akivaizdus socialinis–ekonominis miestelio pakilimas buvęs apie praėjusio amžiaus aštuntąjį, devintąjį dešimtmečius, kada iškilo mokyklos priestatas, bendrabutis, darželis, augo mokytojų kolektyvas, pastatyta universalinė parduotuvė su valgykla antrajame aukšte, naujas ambulatorijos pastatas. Anksčiau gydytojas dirbo mediniame name, dabartiniuose maldos namuose. Buvo asfaltuojamos gatvės.
„Stagnacija prasidėjo nuo 1990-ųjų, kai ėmė ardytis kolūkiai. Darželio pastatas atsidūrė privačiose rankose, vėliau jis buvo nugriautas, dabar toje vietoje – bendruomenės įrengta poilsio aikštelė. Nugriauti buvusio kolūkio pastatai, trečdaliu sumažėjo mokykla – ir mokiniais, ir patalpos ne visos naudojamos. Iš dalies dėl to kalti ir vietos gyventojai, kurie, susigundę sąlyginai geresniu paruošimu miesto mokyklose, savo vaikus išleido mokytis į Joniškį. Gerokai sumažėjus mokinių skaičiui, iš vidurinės beliko dešimtmete“, – apie nuosmukio laikotarpį pasakoja seniūnijos gyventojas.
Tačiau A. Užkuraitis mato prošvaisčių. Jo teigimu, Kriukų miestelyje ne vieną gyvenamąjį namą yra įsigijusios jaunos šeimos, kurios dirba užsienyje. Nekilnojamasis turtas juos sieja su sava žeme. Tad tikėtina, kad užsidirbę pinigų, kai kurie jau ir užsienietiškas pensijas, sugrįš ir galbūt vietoje investuos lėšas.
„Labiausiai Kriukams ir visiems tokiems mažiems miesteliams Lietuvoje reiktų gamyklų, pavyzdžiui, baldų, kuriose būtų daug rankų darbo. Aukštosios technologijos provincijai nepadės, nes trūks specialistų“, – svarsto Kriukų seniūnijos Valakų kaimo gyventojas.
Svarbu rasti išskirtinumų
Į didžiausią šurmulį Kriukuose patenki vietos pagrindinėje mokykloje. Per pertrauką iš klasių pasipila būriai vaikų. Jų šiais mokslo metais švietimo įstaigos duris pravėrė 164, prieš gerą dešimtmetį buvo apie 200.
„Viziją turėjau labai plačią, bet ji keičiasi, nes svajonės su realybe prasilenkia. Tačiau man patinka buvusio Švietimo ir mokslo viceministro Vaido Bacio idėja ieškoti, kuo tu esi kitoks, kuo išsiskiri. Jei Žagarė gali, Gasčiūnai gali (abu buvo Kultūros sostinės – mažoji ir didžioji – aut. past.), kodėl mes nepajėgūs kažko susikurti? Mes esame maža, užtat jauki bendruomenė, pažįstame ne tik mokinius, bet kuriame ryšį su jų tėveliais. Prieš dvejus metus susikūrė aktyvus tėvų klubas, kuris organizavo parodas, vaidinimus. Prieš metus Kovo 11-ajai kūrėme piešinių kelią „Per Lietuvą į Kriukus“, kuriame vaikai ant popieriaus lapų išguldė viską, ką mato: savo kiemą ar Molėtų observatoriją, ar Gedimino pilį. Paskui tą „kelią“ ištiesėme ant rankų. Šiemet kvietėme ir tėvelius, kad Lietuvą galėtume laikyti kartu, – šviesiai kalba laikinai einanti direktoriaus pareigas Ligita Eitkevičienė. – Lietuvos valstybės šimtmetį mokykloje paminėjome tradiciniu krepšinio turnyru, kuriame dalyvavo bendruomenių, buvusių ir esamų mokinių komandos, Seimo nariai. Mokiniai rašė dailyraštį patriotine tematika, iš jų rinkome tekstus parašiusius gražiausiai. Jiems svarbus šis statusas ir įvertinimas. Geriausius darbus saugome.“
Bando atrasti savo kraštą
L. Eitkevičienė pasakoja, kad mokytojai su mokiniais bando atrasti savo kraštą. Mokiniai žino apie knygnešį Viktorą Pečiulį, apie kurį dar daugiau informacijos juos pasiekia per apsilankymus jo gimtinėje Valakų kaime. Vaikai žino šviesuolius bajorus Stanislovą, Viktoriją ir Teresę Goesus. Naktinių žygių metu su nuotykiais, suvaidintais persekiotojais savitai patiriama anų laikų tikrovė, lankantis Lieporų, Medvilionių dvaruose.
„Mes turime ąžuolinį stalą dvigubu dugnu iš Medvilionių, kuriame buvo slepiama lietuviška literatūra. Prie jo mokiniai tiesiogiai prisiliečia, nes sėdi per lietuvių kalbos ir literatūros pamokas. Nugludintą stalviršį jie liečia su pagarba, žino, kad negalima net įbrėžti, – teigia pedagogė. – Praėjusiais metais atidarėme dešimt vardinių klasių, skirtų mūsų krašto švietėjams, kultūros ir meno mecenatams, mokslininkams: lietuvybės puoselėtojui Stanislovui Goesui, redaktoriui Ignui Skrupskeliui, inžinieriui, profesoriui Julijonui Gravrogkui, pirmajam Lietuvos fizikui–chemikui Teodorui Grotusui, chemikui–fizikui Vincui Čepinskiui ir kitiems“.
Su garsių kraštiečių giminėmis mezgami ryšiai.
Kriukų pagrindinėje mokykloje prieš šešerius metus dar buvusio direktoriaus Vytauto Baltramaičio iniciatyva buvo įkurtas muziejus, kurį dabar prižiūri bibliotekininkė Aldona Radvilienė. Jame kaupiami seni vadovėliai, dokumentai, mokymo priemonės ir kita. Unikaliais muziejaus eksponatais tapo senas mokyklinis suolas su atverčiamu stalviršiu, faksimilė apie švietimo Kriukuose pradžią, spaudos draudimo metus menanti maldaknygė, XX amžiaus pradžioje išleistas geografijos atlasas.
Muziejuje vyksta edukacijos, kuriose laukiami ir kitų mokyklų mokiniai.
„Mūsų kraštas turi net 15 dvarų. Nesugebame išsaugoti architektūrinio paveldo, tačiau galime jį saugoti kultūrine prasme. Turistų srautai pravažiuoja, nemažai keliauja dviratininkų. Jiems reikia kažką pasiūlyti. Svarbiausia niekada neprarasti vilties. Ir Kriukuose galima gyventi“, – optimistiškai pokalbį baigia laikinai einanti direktorės pareigas Ligita Eitkevičienė.
Redakcijos archyvo nuotr.
„Seniau, būdavo, važiuoju į darbą iš Lieporų: rytais stovi žmonės autobusų stotelėse, paimu pavėžėti. Dabar – tuščia, jei pamatai žmogų einantį – jau įvykis“, – nuskamba liūdnesnė gaida ir iš seniūnės Audronės Impolienės lūpų.
Autorės nuotr.
Alfonsas Šlepikas sako, kad galėtų valdžia pensiją padidinti ir daugiau dainininkų, tokių, kaip „Aliukai“ ar Radžis atvažiuoti.
Kriukų seniūnijos Valakų kaimo gyventojas Alvydas Užkuraitis sako, kad labiausiai Kriukams ir visiems tokiems mažiems miesteliams Lietuvoje reiktų gamyklų, pavyzdžiui, baldų, kuriose būtų daug rankų darbo.
Kriukai – nuošalus rajono miestelis Palatvijyje, gyventojų čia per septynerius pastaruosius metus sumažėjo beveik trečdaliu.
Laikinai einanti Kriukų pagrindinės mokyklos direktorės pareigas Ligita Eitkevičienė prisėda prie bajorų Goesų stalo, kuris stovi lietuvių kalbos ir literatūros kabinete ir prie jo realiai mokosi dabartiniai mokiniai.
„Svarbiausia niekada neprarasti vilties. Ir Kriukuose galima gyventi“, – sako pedagogė, l.e.p. Kriukų pagrindinės mokyklos direktorė Ligita Eitkevičienė.
Kriukų pagrindinė mokykla – vieta, kur įėjus pasitiks didžiausias miestelyje šurmulys, šią ugdymo įstaigą lanko 164 mokiniai.