
Naujausios
Architektai dar virpino orą
Šiaulių regioninės architektūros tarybos iniciatyva vakar dar sykį svarstytas unikalaus Šiaulių miesto Vilniaus gatvės bulvaro rekonstrukcijos projektas. Paaiškėjo, kad tai paskutinis „oro virpinimas“. Projektas yra baigtas, ir jam iš esmės jokio palaiminimo nebereikia. Gresia tik byla dėl autorinių teisių pažeidimo.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skarstas.lt
Ar bus kokios įtakos?
Architektų sajungos Šiaulių skyriaus salėje susirinko ir bendruomenės narių, ir visa Regioninės architektūros taryba (RAT). Dalyvavo ir rekonstruoti ketinamos bulvaro dalies, kuri įrengta 1984 metais, vienas iš autorių Valentinas Mazuronis.
Buvo skelbtas neseniai sukurtos RAT posėdis dėl bulvaro rekonstrukcijos techninio projekto kokybės vertinimo.
Surengta bendra vieša diskusija, o vėliau vyko uždaras RAT posėdis. RAT pirmininkė architektė Giedrė Mendoza Herrera pažadėjo atskirai informuoti apie vertinimo išvadas, nes joms rengti reikės laiko.
V. Mazuronis, griežčiausiai kritikavęs rekonstrukcijos projektą, pabrėžė, jog jis nederintas su autoriais ir perspėjo, jog gins autorių teises.
Jis akcentavo, jog „jokios naujos kokybės nesukuriama“, projektuojamos „dykvietės su gražia danga pinigams įsisavinti kažkieno naudai“.
Svarstymą pavadino „tuščiu oro virpinimu“. „Koks čia svarstymas, jeigu projektas jau atiduotas ekspertizei“, – sakė V. Mazuronis.
„Mūsų misija nėra stabdyti projektą, mes galime vertinti projektą, kada tik norime,“ – teigė G. Mendoza Herrera.
Ar RAT vertinimas turės kokios įtakos?
„Tik jeigu bus esminės pastabos“, – sakė Asta Kiaunienė, kuri anksčiau buvo projekto architektūrinės dalies vadovė, o dabar įsivardijo viso rekonstrukcijos techninio projekto autore ir vadove.
Ji patikslino, jog techninis projektas ne tik baigtas, bet ir ekspertizė atlikta ir gauta teigiama išvada. Bet neatmetė galimybės projektą dar koreguoti ir dar sykį užsakyti ekspertizę.
„Aš jau galėjau projektą įkelti į „Infostatybą“ (LR statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinę sistemą – red. past.), – informavo projekto vadovė. – Bet sustabdžiau dėl šio RAT posėdžio.“
Ką projektuoja?
Rekonstruojama Vilniaus gatvės bulvaro antroji dalis – nuo Tilžės gatvės iki Draugystės prospekto. 1984 metais ji buvo įrengta, kaip unikalaus pėsčiųjų bulvaro tąsa.
Tačiau unikali Šiaulių gatvė dabar oficialiai projektuojama, tik kaip „susisiekimo komunikacija“, F kategorijos gatvė, kuri gali būti ir žvyrkelis. Ir projektui rengti pasirinkti kelinininkai – sostinės bendrovė „SRP projektas“.
Pasak V. Mazuronio, nuo pat pradžių, nuo Savivaldybės parengtų projektavimo sąlygų, procesas buvo blogas.
„Todėl buvo kelininkai, o paskui reikėjo dangstytis architekto, paveldosaugininko vardais“,– pabrėžė jis.
A. Kiaunienė priminė, jog buvo jau du vieši pristatymai. Tarp jų – Architektų sąjungos Šiaulių skyriaus nariams.
Jai talkino paveldosaugininkė Julija Skėrienė. Bulvaras yra kultūros paveldo objektas. Iki šiol nebuvo aišku, ar projektuotojai turi licencijas projektuoti paveldo objektą?
J. Skėrienė priminė, jog tai – senamiesčio dalis, kaip „miestelio“ gatvė suformuota XVI amžiuje. Kultūros paveldo statusą turinti tik bulvaro dalis nuo Tilžės iki Rūdės gatvės.
„Vertybe laikomas tik kultūrinis sluoksnis, reljefas ir archeologija. Keista, bet ne architektūrinis audinys“, – stebėjosi tokiu senamiesčio paveldu J. Skėrienė.
Projekto vadovė akcentavo, jog pagrindinė projekto mintis – „atkurti istorinį gatvės įvaizdį“.
Todėl dangoje „medžiagiškai“ bus išryškinta važiuojamoji gatvės dalis (pilkomis plytelėmis) ir buvę šaligatviai (rausvomis). Kaip yra prieš dešimtmetį atnaujintoje bulvaro dalyje nuo Žemaitės iki Tilžės gatvių.
„Gaidžio“ laikrodžio skvere, kažkada buvusio pastato vietą žymės tik danga, atsisakyta minties čia projektuoti želdiniais apaugintą poilsio zoną. Čia dangoje bus senojo akmeninio grindinio elementų. O palei daugiabučio sieną – rododendrai ir hortenzijos.
Muziejaus direktorius Raimundas Balza kritikavo, jog ši aikštė „atveriama“ į daugiabutį, bet ne į Fotografijos muziejų.
P. Višinskio paminklo aikštėje griaunamos pergolės. Už paminklo – želdynių fonas kuriamas. Arka, pergolės griaunamos.
Nebesiūloma jokio parodų paviljono vietoj pergolių, kurios priminė buvusį tarpukario pastatą. Čia vėlgi tik „danga žymės buvusio statinio vietą“.
Amfiteatro suolų nebetankins ir žalių pievelių tarp jų nebenaikins, kad daugėtų vietų, kaip norėjo „užsakovas“ Savivaldybė. Idėja buvo sukritikuota viešuose svarstymuose. Sceną uždengs stogu, o vietoj pergolių tarp amfiteatro ir bulvaro statys karstynes-vaikų žaidimų aikštelę.
Aikštėje prie viešbučio išardomas fontanas, bet jo skulptūrinė kompozicija „Paukščiai“ išliks, bus jiems ir vandens. Aikštėje bus želdinių zonos, viena dengs viešbučio parkingo aikštelę. Palei daugiabutį kažkada buvusioje gatvės vietoje bus automobilių statymo zona su įvažiavimu iš Trakų gatvės. Buvo planuojama atverti įvažiavimą ir iš Draugystės prospekto pusės, bet atsisakyta.
Medžiai prasti
Išsaugoma unikalių šviestuvų kompozicija, kurios autorius yra Vilius Puronas.
Nesikeičia projektuotojų nuostata, jog lauko kavinės turi būti ant grindinio, be jokių pakylų ir įstiklinimų.
Architektas Algimantas Černiauskas pabrėžė, jog bulvaras turi traukti, jog pas mus oro sąlygos ne tokios, kad lauko kavinėse užtektų skėčio apsaugos nuo vėjo ir lietaus.
A. Kiaunienė aiškino, jog stiklinės užtvaros galėsiančios būti, o kur reljefas nelygus, ten lauko kavinių atskiras projektas gali būti, esą leidimo problemas Savivaldybė išspręs.
Ne vienas svarstymo dalyvis klausė, kaip bus su medžiais?
„Dendrologo vertinimu medžiai yra prasti“, – atsakė A.Kiaunienė.
Tad bus „keičiami“. Tik medžių grupė ties universiteto fakultetu bus išsaugota.
Sodins mažalapes liepas, patikino, jog metro aukštyje jos „bus 25-30 cm storio ir 5-6 metrų aukščio“. Tik nežinojo, nei kokia yra želdinių sąmata, nei kiek vienam medeliui skiriama pinigų.
Negalėjo atsakyti, ir kokia yra viso techninio projekto vertė. „Kiek užsakovas skyrė“, – aiškino „Šiaulių kraštui“.
Iš Savivaldybės politikų svarstymo klausė vienintelė Tarybos narė Rima Juškienė. Valdininkams atstovavo Urbanistinės plėtros ir ūkio departamento direktorius Virgilijus Statkus.
Jis „Šiaulių kraštui“ teigė, jog dar nėra Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymo tvirtinti techninį projektą. Bet jis atsiras, kai tik projektas bus įkeltas į „INFOSTATYBĄ“. Po to bus išduotas leidimas statybai ir rengiamas rangos konkursas.
Parašai po nuotraukomis
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Unikalaus bulvaro rekonstrukcija įvardijama kaip „susisiekimo komunikacijos“ rekonstrukcija, naikinami bulvaro akcentai – arkos, pergolės, tik ties Rūdės upeliu meninis akcentas išsaugomas.
Rekonstrukcijos projekto vadovė architektė Asta Kiaunienė aiškina, jog bus atkuriama „istorinė gatvė“ ir rodo, kaip naujai formuojamos aikščių, skverų erdvės.
Valentinas Mazuronis, 1984 metų bulvaro projekto autorių grupės vadovas, pasiryžęs ginti autorių teises ir bulvarą nuo rekonstrukcijos, po kurios „turėsime gražiomis plytelėmis išklotas dykvietes, o iškloti pinigai kažkam neš naudą.“