
Naujausios
Iš bažnyčios palėpių
Akmenės rajono Kruopių parapijos namai sukaupė rajone vienintelę viešai demonstruojamą bažnytinių rūbų, puošmenų bei kitų daiktų ekspoziciją. Joje yra ir vertingų religinių spaudinių. Supažindinama su šiame krašte dirbusiais dvasininkais.
Vytautas RUŠKYS
vytautas@skrastas.lt
Dvasininkai nebenaudojo
Kruopių parapijos namus įkūrė vietos "Carito" organizacija. Joje – keliolika vietinių moterų, kurioms vadovauja į Kruopius iš Naujosios Akmenės persikrausčiusi Gražina Blinkinienė.
Kruopiškių įkurtoje bažnytinių daiktų ekspozicijoje yra šimtmečių senumo vertybių. Visos suneštos iš miestelio bažnyčios, net iš jos palėpių.
„Kai statybininkai perdengė bažnyčios stogą, pro buvusias kiaurymes pašlapusius daiktus sukrovė į dėžes, o aš po kurio laiko išnešiau, išdžiovinau“, – sakė G. Blinkinienė.
Vartome storas lotynų kalba parašytas religines knygas. Pagal vienoje nurodytas datas galima spręsti, kad išleista maždaug 1688 metais. Antrosios knygos tituliniame lape dedikacijoje nurodomi 1872 metai.
„Įdomu knygose matyti tradicinius paveikslus iš Jėzaus Kristaus gyvenimo, kuriuos šiuolaikiniai dailininkai jau kitaip nupiešę, – sakė kruopiškė. – Vaizduojami apkūnesni žmonės negu dabar. „Paskutinėje vakarienėje“ prie stalo visai kitaip išdėstyti vakarieniaujantys, nupieštas šunelis, kuris yra ir daugelyje kitų paveikslų“.
Bažnyčioje rasta sudūlėjusių apeiginių rūbų, bet dar tinkamų eksponuoti. Jų formą išlaiko išsiuvinėjimai auksu.
Tokius aprėdus kruopiškiai buvo matę tik senovinėse maldaknygėse.
Taip pat palėpėje aptiktos senoviškos spalvotojo metalo žnyplės plotkelėms kepti.
Rado ir žvakidžių. Daugybę įvairiausių kryželių.
Iš po didžiojo altoriaus kruopiškės surinko dvasininkų apeiginius rūbus. Mat kiekvienas išeinantis klebonas juos palikdavo, o atėjusiam naujokui buvo pasiuvami kiti.
Bažnyčioje nebenaudojami daiktai lyg atgijo parapijos namuose. Dalis sukabinta ant sienų. Kiti – ant pakabų. Kai kas sudėta į krepšius. Nes ne viskas telpa, dera viename kambaryje.
Ant sienos kabo apie dvidešimt portretų – Kruopiuose dirbusių kunigų. Ir informacija apie juos. Surinko Eugenija Eimutienė.
Vietiniai sunešė iš savo namų
Asmeninių vertybių atidavė ir vietiniai gyventojai.
Bronislava Petrylaitė perleido jai brangų didelį paveikslą, kuriame vaizduojamas Jėzus su vaikais.
Kūrinys į erdvius kruopiškės namus buvo atkeliavęs iš apkiužusios trobelės. B. Petrylaitė mena, kad skurdžioje aplinkoje tas paveikslas buvo suodžiais aptrauktas, tačiau tiesiog švietė.
Parapijos namuose pritinka šimto ir daugiau metų senumo grindų takai. Tuomet močiučių austi ir dovanoti bažnyčiai. Bet vėliau nukeliavę į palėpes.
Zuzana Damskienė, einanti devintą dešimtį, tarp eksponatų atskyrė blizgantį kryželį, kurį buvo įsidėmėjusi vaikystėje. Mena, kaip nudundėjus frontui pas tėvus užėjo vyras kareiviška miline ir iš po skverno ištraukė būtent tą didoką kryželį. Mergytei jis atrodė įspūdingas savo blizgesiu. Užklydėlis sakė atiduosiąs už lašinius. Gavo. Mama netrukus prašmatnų kryželį atidavė Kruopių bažnyčiai.
„Tegul atranda, susiklosčius aplinkybėms“
Ekspozicija veikia antri metai. Tačiau nesistengiama reklamuotis. G. Blinkinienė įsitikinusi, kad kas norės pamatyti – pats sužinos. Arba atras, susiklosčius aplinkybėms.
„Prieš šimtmečius buvęs tradicinis tikėjimas nebėra toks šiandien, – sako G. Blinkinienė. – Vienas tiki į meilę, kitas – į gerumą, dar kas kitaip ieško prasmės, bet pažinti senovę visi turime. Ne būtinai globalią, bet arčiausiai esamą. Juk mes taip trumpai gyvename, o ne visada sužinome, kas šalia vyko. Tad kiekvienas kaimas galėtų pasistengti“.
Kruopiškės manymu, nedera perlenkti lazdos – prievarta grūsti vertybes, istoriją. Jei eksponatai bus šalia, prieinami, tuomet viską atsirinks patys žmonės, kuriems reikės. Muziejus tiks norintiems pasisemti dvasingumo, kuris prieš šimtmečius sklido būtent iš bažnyčios.
„Ne visi žmonės vienodi – kam patinka šokti, dainuoti ar siekti kitokių išskirtinių gyvenimo tikslų, o kiti nuo mažens tėvų išmokyti prisiriša prie eilinės kasdienybės, buities ir toliau tikrai nebeis, – mano G. Blinkinienė. – Tad reikia bent supažindinti su savo kaimo, tėvų praeitimi. Tegul niekam daugiau nereikės, bet pamatyti verta. Juk neįkąs“.
Pasak G. Blinkinienės, žmogaus gyvenime gali būti visko, bet svarbiausia, kad visada išliktų gerumas. Tikimybė didėja, kai puoselėjama meilė praeičiai.
Autoriaus nuotr.
Devintą dešimtį amžiaus einanti Zuzana Damskienė ekspozicijoje atpažino blizgantį kryželį, kurį buvo įsidėmėjusi vaikystėje karo laikais.
Bažnytinių daiktų ekspozicijos sumanytoja Gražina Blinkinienė (kairėje): „Taip norisi, kad neišspardytų senolių gerumo. Dar su mumis esančių senolių. Gal jie yra tas išsigelbėjimas, kai aplink lenda tiek visokių narkotikų. Ar iš jų įmanoma pakilti ir vėl pavirsti žmogumi?“
Bažnytinių daiktų ekspozicija.