
Naujausios
Vertingos profesionalų pamokos prie fortepijono
VII Šiaulių fortepijoninių duetų festivalio garsai trečiadienį suskambo Radviliškio muzikos mokykloje. Čia jauniesiems radviliškiečiams surengti meistriškumo kursai, kuriuose grojimo paslaptimis dalijosi žinomi pianistai – M. K. Čiurlionio proanūkis, grafų Zubovų palikuonis Rokas Zubovas ir jo žmona Sonata.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
„Išgirsti profesionalų pamokymus – didelis įvykis“
Radviliškio muzikos mokyklos direktorė Aurelija Stončiuvienė džiaugėsi, kad mokyklai suteikta galimybė būti festivalio dalimi, o moksleiviams – gauti neįkainojamą dovaną – žinomų profesionalų Sonatos ir Roko Zubovų meistriškumo pamokas ir jų atliekamą koncertą.
„Esu buvusi ne vienuose R. Zubovo kursuose. Jis puikiai dirba su mokiniais, labai domisi M. K. Čiurliono kūryba, kuri yra jo giminės tąsa ir šaka. Kai studijavau, eidavome klausytis Šiauliuose rengiamų fortepijoninių duetų festivalių, nes tai būdavo didelis įvykis“, – pasakojo mokyklos vadovė.
R. Zubovas su žmona Sonata meistriškumo pamokas vedė penkiems Radviliškio muzikos mokyklos atlikėjams – trims fortepijoniniams ansambliams, dalyvaujantiems Šiauliuose vykstančiame fortepijoninių ansamblių konkurse, ir dviem atlikėjoms solistėms, kurios rengiasi respublikiniam B. Dvariono konkursui.
Išklausę mokinių atliekamus kūrinius, žinomi muzikai draugiškai bendravo su jaunaisiais atlikėjais, stengdamiesi nurodyti pagrindines jų daromas klaidas, pamokydami, kaip kūrinio dalį atlikti kuo geriau. Kiekvienas pamokymas buvo palydimas draugiška šypsena, pagyrimu, paskatinimu ir padrąsinimu.
„Profesionali ausis daug duoda. Ir mūsų mokytojams tai labai geros meistriškumo pamokos“, – po meistriškumo kursų sakė mokyklos vadovė A. Stončiuvienė.
„Mes mokome vaikus gal ir to paties, bet kai tą jie išgirsta iš profesionalaus atlikėjo, tos pačios tiesos suskamba kitaip ir vaikai kitaip stengiasi. Tai juos skatina tobulėti. Labai smagu, kai provinciją aplanko tokie menininkai“, – papildė pedagogė Diana Sabulienė.
„Visi pasijaučiame to paties medžio vaisiai“
Pasibaigus meistriškumo pamokėlėms „Šiaulių kraštas“ pakalbino su moksleiviais dirbusį duetą – Sonatą ir Roką Zubovus.
R. Zubovas pasidžiaugė, kad festivalio organizatorius – Londone šiuo metu gyvenantis šiaulietis Rimantas Vingras neužmiršo savo šaknų ir ne tik atgaivino festivalį, bet jį praplėtė į regionus, kurie „nusidažys pačiomis gražiausiomis muzikos spalvomis“.
– Mes, profesionalai, atnešime į festivalį ne tik savo atliekamos muzikos, bet ir patirties, pabendravimų, patarimų. Tokiuose renginiuose visi pasijaučiame esantys to paties medžio vaisiai.
Šis projektas labai šviesus. Jis nėra naujas, bet labai gražiai atgimstantis. Projekto naujovė – interaktyvumas, jo metu mes susitinkame su vietos žmonėmis, pabendraujame, ir tai mus suartina, – sakė R. Zubovas.
– Ką jums patiems duoda šis projektas?
– Be galo smagu, kad galime pasidalyti tuo, ką esame patys atradę. Tai darydami, mes pasikrauname.
Kažkada teko skaityti vieno žymaus džiazo pianisto interviu. Jis pasakojo, kad pas jį atvažiuoja iš viso pasaulio jauni pianistai ir dėkoja už patarimus. „Bet iš tikrųjų tai aš esu jiems dėkingas, nes jų dėka aš sužinau naujausias tendencijas, susipažįstu su naujais talentais, prisiliečiu prie jaunystės ir pats tampu jaunesnis“, – teigė pianistas. Ir iš tiesų, jei užsidarysi tik savo pasaulyje ir nežinosi gyvenimo pulso, būsi ne toks turtingas, todėl tokių susitikimų nauda yra abipusė.
– Ko stengiatės išmokyti vaikus per tas keliolika meistriškumo pamokų minučių, į ką atkreipiate jų dėmesį?
– Aš pedagoginį darbą dirbu jau 25 metus. Pats būdamas pedagogu savo studentams sakau: eikite ir grokite visiems – ir iš to susidarys jūsų gyvenimo bagažas. Būna, kad studentui tą patį kali į galvą keturias savaites ir niekaip negali pramušti. O jis ateina po kokios išgirstos meistriškumo pamokos ir susižavėjęs aiškina, kad jam dabar viskas aišku. Kažkas tą patį pasako kitais žodžiais ir tai pražįsta.
Mes, turėdami kelias minutes, stebuklų nepadarome. Tiesiog požiūris iš šalies kartais padeda atrakinti tai, kas jame jau yra, kas įgyta sunkiu ir sistemingu mokytojo ir mokinio darbu.
Matai daug dalykų, bet bandai pasakyti tik tai, kas padėtų tam kūriniui ir parodytų problemą ar kelią mokytojui toliau dirbti. Manau, kad mokytojai supras ir išgirs, ką aš siekiu pasakyti ir parodyti.
Seminaruose stengiuosi, kad vaikas neišsigąstų, o pajustų pasitikėjimą, suprastų, jog tai, ką jis daro, yra svarbu, gražu ir gerai.
Šiandien visi radviliškiečiai moksleiviai gerai grojo. Jie visi stengėsi groti muziką, ne spaudyti garsus. Todėl galėjai girdėti mintį, santykį su muzika ir asmenybę. Jautėsi grojimas pirmuoju asmeniu – tai aš groju.
Prieš kokius 15 metų gana daug girdėdavosi prievartinių grojimų, o dabar vis daugiau matyti laisvai kvėpuojančių ir saviraiška užsiimančių žmonių. Manau, jog muzikos mokyklų tikslas toks ir yra – ugdyti kūrybingą, savo emocinį pasaulį gebantį realizuoti žmogų. O ne mechaniškai tą darantį.
– Ar matote skirtumų tarp regiono ir didmiesčių vaikų?
– Kardinalaus atotrūkio nebėra. Kartais pasitaiko silpnesnių atlikėjų, bet lygiai taip pat atlikėjas iš regiono gali atvažiuoti ir „nuskinti“ Grand prix. Ir taip yra buvę. Perliukų gali būti visur.
Autorės nuotr.
Roko Zubovo pamokymai – draugiški, padrąsinantys ir betarpiški.
Pianistai Sonata ir Rokas Zubovai meistriškumo paslaptimis pasidalijo su būreliu Radviliškio muzikos mokyklos vaikų.
Žinomi pianistai Sonata ir Rokas Zubovai radviliškiečiams muzikos mokyklos moksleiviams davė profesionalių patarimų.