
Naujausios
Socialinė įtampa atima gyvenimo džiaugsmą
Joniškio rajone mirtingumas dėl savižudybių ir ilgalaikio nedarbo lygis daugiau nei dvigubai didesnis už Lietuvos vidurkį, gyventojų skaičiaus pokytis, mirtingumas dėl alkoholio – pusantro karto didesnis.
Psichikos sveikatos centro direktorė Vaida Činčienė sako, kad pagal santykinius savižudybių skaičius esame treti po Zarasų ir Pakruojo rajonų. Įtakos turi ilgalaikis nedarbas ir alkoholis.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Skaudi statistika
Joniškio rajono tarybos patvirtintoje savivaldybės visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitoje už 2016 metus pateikti duomenys rodo, kad mirtingumas dėl savižudybių rajone 2,29 karto didesnis nei vidutiniškai Lietuvoje ir sudaro 65,8 asmenis 100 tūkstančių gyventojų. 2016 metais rajone nusižudė 15 asmenų (iš jų vyrai sudarė 93,3 proc.). Šis rodiklis, lyginant su 2015 metais, išaugo 1,9 karto.
Mirtingumas dėl išorinių priežasčių 1,64 karto, o mirtingumas dėl priežasčių, susijusių su alkoholio vartojimu – 1,69 karto buvo didesnis už vidutinį šalyje.
Darbingo amžiaus asmenų, pirmą kartą pripažintų neįgaliais, skaičius 2016 metais buvo 1,49 karto didesnis nei Lietuvoje, o išvengiamų hospitalizacijų buvo 1,32 karto daugiau nei vidutiniškai šalyje.
Tikėtina, kad emocinę gyventojų būklę, sveikatą veikia ilgalaikis nedarbas (2,14 karto didesnis už Lietuvos vidurkį) ir gyventojų skaičiaus pokytis (1,54 karto didesnis už vidurkį). Žmonės jaučiasi vieniši, trūkinėja bendruomeniniai ir artimųjų ryšiai.
Tačiau pas gydytojus Joniškio rajono gyventojai lankosi rečiau nei statistiškai vidutinis Lietuvos gyventojas ir vengia dalyvauti prevencinėse sveikatos programose.
Atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio finansavimo programoje 2016 metais rajono gyventojai dalyvavo 0,54 karto, gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinių priemonių finansavimo programoje – 0,73 karto, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programoje – 0,67 karto mažiau nei vidutiniškai Lietuvoje.
Dažniausia rajono gyventojų mirties priežastis (61,1 proc.) yra kraujotakos sistemos ligos. Šis rodiklis didžiausias Šiaulių apskrityje. 2016 metais rajone vyrų mirtys nuo kraujotakos sistemos ligų sudarė 48,3, moterų – 75,3 procento.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Joniškio rajone 2016 metais buvo 22 798 gyventojai arba – 679 mažiau nei 2015 metais. Vyrai sudarė 46,75, moterys – 53,25 procento. Vaikų iki 14 metų buvo 13,44 procento, darbingo amžiaus 15–64 metų asmenų – 13 procentų, pensinio amžiaus asmenys sudarė 32,9 procento.
Pagrindinės gyventojų mažėjimo priežastys – emigracija ir didesnis mirtingumas nei gimstamumas. 2016 metais Joniškio rajone mirė 401 asmuo, gimė – 205 kūdikiai.
Treti šalyje
Savivaldybės Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus vedėja Laima Klemienė sako, kad siekiant sumažinti savižudybių skaičių, Joniškio rajono savivaldybė prisijungė prie aštuonių šalies rajonų bendros programos, pagal kurią bus apmokyta specialistų komanda, kuri patars socialiniams darbuotojams, policijos pareigūnams, kaip atpažinti į savižudybę linkusių asmenų siunčiamus signalus ir kaip į tai reaguoti, padėti.
Psichikos sveikatos centro direktorė Vaida Činčienė sakė, kad visų dešimties šalies rajonų, kuriuose savižudybių statistika didžiausia, padėtis panaši. Vienais metais truputį prasčiau atrodė Kelmės rajonas, 2016-aisiais – Joniškio rajonas, kuriame iš gyvenimo pasitraukė 15 žmonių, užėmė trečią vietą po Zarasų ir Pakruojo rajonų.
„Iš tiesų skaičiumi nusižudžiusiųjų buvo vienodai Pakruojyje ir Joniškyje, tačiau kaimynai turi mažiau gyventojų, o statistika skaičiuojama pagal atvejus šimtui tūkstančių gyventojų, – sakė V. Činčienė. – Tiesa, sunku paaiškinti, kodėl pagal savižudybių skaičių geriau atrodo gretimas Akmenės rajonas. Esame kalbėję ir su meru, ir su specialistais, bet tikrąsias priežastis rasti nelengva. Gal ten žmonės lengviau įsidarbina, juk pas juos tebeveikia cemento gamykla? O gal dauguma to amžiaus asmenų, kurie dažniau prieš save pakelia ranką, išvažiavę į užsienį? Šalyje bendras nusižudžiusiojo portretas piešiamas toks: paprastai jis yra vidutinio amžiaus vyras, rajono arba kaimo gyventojas.“
Gydytojos psichiatrės teigimu, mūsų visuomenėje, ypač rajonuose, dar vyrauja nuomonė, kad vyrui kreiptis pas gydytoją, o ypač dėl psichologinių problemų – gėda. Žmogus vengia medikų, skandina savo problemas alkoholyje.
„Ar alkoholio vartojimas tiesiogiai susijęs su savižudybėmis? Turbūt šie dalykai tarpusavyje koreliuoja, nes kada artimieji kviečia greitąją medicinos pagalbą dėl kėsinimosi ar grasinimų žudytis, dažnai medikai žmogų randa neblaivų“, – sako medikė.
Bijo negauti vairuotojo teisių
2016 metais rajone fiksuota 650 unikalių moterų depresijos atvejų, o vyrų – 120.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, prieš mirtį į gydytojus kreipiasi 40–60 procentų asmenų, pas mus – vos daugiau kaip 20 procentų, nors prieinamumas yra: be siuntimo galima registruotis tiesiai pas gydytoją psichiatrą.
Žmonės, kurie svarsto apie savižudybę, anot gydytojos V. Činčienės, dažniausiai jaučiasi visiškai vieniši, nereikalingi ir netiki, kad jiems kas nors gali padėti.
Ji nurodė ir dar vieną priežastį, kodėl vyrai nesikreipia į psichologus ar psichiatrus, nesigydo nuo alkoholizmo. Po gydymosi nuo priklausomybės asmuo trejus metus iš viso turi būti nevartojęs alkoholio, lankęsis Psichikos sveikatos centre, kur medikai turi nuspręsti, ar jis gali turėti vairuotojo teises, ar ne.
„Vyrai dirba tolimųjų reisų vairuotojais, jiems svarbu uždirbti pinigų šeimai. Tokie žmonės neretai vengia medikų pagalbos, kad niekur neliktų jokių medicininių įrašų“, – sakė Joniškio psichikos sveikatos centro vadovė V. Činčienė.
Autorės nuotr.
Pasak gydytojos psichiatrės Vaidos Činčienės, šalyje bendras nusižudžiusiojo portretas piešiamas toks: paprastai jis yra vidutinio amžiaus vyras, rajono arba kaimo gyventojas.