Laukiniai gyvūnai pavasario nesulaukė

Laukiniai gyvūnai pavasario nesulaukė

Lau­ki­niai gy­vū­nai pa­va­sa­rio ne­su­lau­kė

Pir­ma­die­nį Kel­mės ra­jo­ne, Kra­žiuo­se, ap­tik­tos dvi kri­tu­sios stir­nos ir vos gy­va pe­lė­da. Nu­sil­pęs paukš­tis nu­gai­šo pa­ke­liui į prie­glau­dą.

Edi­ta KARK­LE­LIE­NĖ

edita@skrastas.lt

Stir­nos ap­grauž­tos

Vie­na ne­gy­va stir­na su­ras­ta Kra­žių mies­te­lio cent­re, Vy­tau­to gat­vė­je, ki­ta – ato­kio­je M. Dauk­šos gat­vė­je esan­čios so­dy­bos eg­lių gy­vat­vo­rė­je.

Ap­žiū­rė­ję kri­tu­sias stir­nas, ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai jo­kių aki­vaiz­džių su­ža­lo­ji­mų – dū­rių ar šau­ti­nių žaiz­dų – ne­pa­ma­tė. Abu gy­vū­nai bu­vo stip­riai ap­grauž­ti. Ma­no­ma, kad ap­grauž­ti jie jau nu­gai­šę.

Vaikš­čio­da­mi po M. Dauk­šos gat­vės so­dy­bos te­ri­to­ri­ją, ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai čia ra­do dar ir na­mi­nę pe­lė­dą. Paukš­čiui krau­ja­vo gal­va, jis sun­kiai ju­dė­jo.

Gy­dy­to­jui ap­žiū­rė­jus pe­lė­dą, bu­vo nu­tar­ta ją vež­ti į Šiau­lių Jau­nų­jų gam­ti­nin­kų cent­rą. Ta­čiau ve­ža­ma ji neiš­gy­ve­no.

Apie ra­di­nius bu­vo in­for­muo­ta Vals­ty­bi­nė mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­ba, ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai, Kra­žių me­džio­to­jų bū­re­lio va­do­vas bei Kra­žių se­niū­nas. Ap­žiū­rė­tos ap­lin­ki­nės te­ri­to­ri­jos. Dau­giau nu­gai­šu­sių lau­ki­nių gy­vū­nų ne­ras­ta.

Vie­tos gy­ven­to­jai pa­sa­ko­jo ne­re­tai ma­ty­da­vę stir­nas, ku­rios už­suk­da­vu­sios ne tik į mies­te­lį, bet ir į gy­ven­to­jų so­dus.

Ko­kia lau­ki­nių gy­vū­nų kri­ti­mo prie­žas­tis, aiš­ki­na­si spe­cia­lis­tai. Vie­nas iš spė­ji­mų tas, kad gy­vū­nai nu­gai­šo dėl bend­ro iš­se­ki­mo, iš­ka­muo­ti šal­tos žie­mos.

Įta­ria na­tū­ra­lią at­ran­ką

Ta­čiau Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to Gy­vo­sios gam­tos ap­sau­gos ins­pek­ci­jos vir­ši­nin­kas Rai­mon­das Šiukš­te­ris ne­lin­kęs gal­vo­ti, kad lau­ki­niai gy­vū­nai kri­to dėl šal­čių. Esą bū­da­vę ir kur kas rim­tes­nių žie­mų, bet miš­ko gy­ven­to­jai jas ne­sun­kiai per­žie­mo­da­vo.

Kur kas įti­ki­na­mes­nės stir­nų kri­ti­mo prie­žas­tys, anot spe­cia­lis­to, ga­lė­tų bū­ti kad ir rap­sų pa­rupš­no­ji­mas pra­kaps­čius snie­go sluoks­nį – juk šie gy­vū­nai ne tik miš­ko, bet ir pa­lau­kių gy­ven­to­jai.

Ti­kė­ti­na esą ir tai, kad stir­nos ga­lė­jo nu­gaiš­ti dėl na­tū­ra­lios at­ran­kos gam­to­je, gal­būt abu jau­nik­liai – iš tos pa­čios va­dos, gal­būt gi­mę silp­nes­ni.

„Vie­na aiš­ku, kad kri­to stir­nos tik­rai ne dėl ty­či­nės žmo­gaus vei­kos – jo­kių žy­mių, ku­rios leis­tų tuo sua­be­jo­ti, ne­ras­ta. Gai­la, kad ve­te­ri­na­ri­jos spe­cia­lis­tai ne­ga­li tiks­liai nu­sta­ty­ti kri­ti­mo prie­žas­ties, nes stir­nų gai­še­nos smar­kiai ap­grauž­tos“, – sa­kė R. Šiukš­te­ris.

Kol kas nė­ra aiš­ku, dėl ko­kios prie­žas­ties nu­gai­šo ir na­mi­nė pe­lė­da. Vie­na iš spė­ja­mų prie­žas­čių ga­lė­tų bū­ti, pa­vyz­džiui, ta, kad paukš­tis su­le­sė ap­nuo­dy­tą pe­lę ar ki­tą ken­kė­ją. Gal­būt su­si­ža­lo­jo.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to Gy­vo­sios gam­tos ap­sau­gos ins­pek­ci­jos vir­ši­nin­kas Rai­mon­das Šiukš­te­ris gal­vo­ja, kad pa­sta­rie­ji lau­ki­nės fau­nos kri­ti­mai nė­ra su­si­ję su žmo­nių ty­či­ne vei­ka. Ga­li bū­ti, kad tai gam­tos na­tū­ra­lios at­ran­kos spren­di­mas.